Masallar-Şişman Kral Ücretsiz

Masallar-Şişman Kral

Onlineanne

Idekid tarafından hazırlanan bu masal kitabı uygulamasında, ücretli olarak sunulan altı masalın yanısıra, Şişman Kral masalı ücretsiz olarak yer almaktadır. Şişman Kral, bir türlü zayıflayamayan kral ile onu zayıflatmayı başarabilen bir işçinin hikayesini anlatmaktadır.

Uygun yaş aralığı : 4+ yaş
Desteklediği platformlar: iPad
Fiyat: Ücretsiz
Kategori: Kitap

Beğendiğimiz Özellikleri:
1. Masallar uygulaması içinde satışa sunulan altı ayrı kitaba örnek olması için Şişman Kral kitabının ücretsiz olarak sunulmasını beğendik.
2. Genel olarak iyi bulduğumuz seslendirme özelliğinin, kullanıcı tarafından kapatılabiliyor olması ve bu kontrolün her sayfada yapılabiliyor olması bizce iyi bir özellik. Böylece hikaye anlatımına müdahale etmek ve çocukla o sayfada anlatılan olayla ilgili konusabilmek mümkün olabiliyor.

Beğenmediğimiz Özellikleri:
1. Biraz önce değindiğimiz her sayfa için ayrı ayrı bulunan seslendirme kapama özelliğine ek olarak, seslendirmenin genel bir kontrolle tümden kapatılamamasını bir eksiklik olarak görüyoruz. Hikayenin çocuk ya da ebeveyn tarafından okunacağı durumlarda bunu her sayfa için ayrı ayrı yapmak sıkıcı oluyor.
2. Grafiklerde yer alan minimum animasyon çok zor farkediliyor; farkedildiği zaman, kullanıcıda interaktivite beklentisi yaratıyor. Bu interaktivite desteksiz animasyonların kullanıcıya ve hikayeye bir artı değer katmadığını düşünüyoruz. (Dikkatle bakarsanız, kafasini oynatan adamları tüten yemekleri falan görebilirsiniz.)
3. Kitaplarda düzgün türkçe kullanımının şart olduğunu düşündüğümüz için hikayede yer alan “meğersem” kelimesine taktık maalesef.
4. Bu kadar eleştirel olmak gerçekten istemiyoruz ama kitabın eğitici özelliğini, verdiği mesajı zayıf, hatta itici bulduğumuzu söylemek isteriz. Hikayede şişmanlık-zayıflık, zenginlik-fakirlik konularının ele alınış biçimini gerçekten çok düşündürücü. Mesela işçilerin yırtık pırtık giyinmesi, köle gibi çalışması, pis olması gibi öğeler ve sonunda da tek işçinin kralı zayıflatıp altınları alması ve kendini kurtarması bizi çok rahatsız etti.

Bizimkiler ne dedi?
Damla (6) ve Deniz (6) bu hikayeyi ilgiyle dinledi. Ben, mesajlar yüzünden çok rahatsız olduğum için acaba bunu okumasa mıydık telaşına kapıldım ama sonra bütün bu kavramlar üzerinde konuşmaya çalıştık ve iyi oldu belki de. Ama o zaman da kendi fikirlerimi çok mu empoze ettim telaşı yaşadım. Ne zor işmiş bu çocuk milleti ile uğraşmak…

Son sözümüz: Nasılsa ücretsiz, o yüzden indirip deneyebilir ve bizimle aynı fikirde olup olmadığınızı belirtebilirsiniz. Haksızlık ettiğimizi düşünüyorsanız lütfen söyleyin!

 

Burada yer alan inceleme yazıları, yorumlar ve fiyat bilgileri incelemenin yazıldığı tarih itibariyle geçerlidir. Ürünün fiyatını ancak o ürünü geliştiren kişi/kurum kontrol edebilir. Onlineanne.com aksini garanti etmemektedir.Pin It on Pinterest

Share This