Masallar-Yıldız Pelerinli Kız $0,99

Masallar-Yıldız Pelerinli Kız

Onlineanne

Yıldız Pelerinli Kız, Idekid tarafından hazırlanan Masallar uygulamasında, ücretli olarak sunulan altı masaldan biridir. Küçük bir kızın yardıma ihtiyacı olan kişilerle kendi sahip olduklarını paylaşmasını, yardımseverliğin önemini anlatmaya çalışan bir masaldır.

Uygun yaş aralığı: 4+ yaş
Desteklediği platformlar: iPad
Fiyat: Ücretli ($0.99)
Kategori: e-Kitap

Beğendiğimiz Özellikler:
1. Daha önce, aynı uygulamada yer alan Şişman Kral masalını detaylı olarak incelemiştik. Bu masalda da daha önceki Şişman Kral değerlendirmemizde de beğendiğimizi belirttiğimiz seslendirme özelliğinin kullanıcı tarafından durdurulabiliyor olması ve bu kontrolün her sayfada yapılabilmesi hoşumuza gitti.
2. Yıldız Pelerinli Kızın vermek istediği “iyilik yapan iyilik bulur” mesajını ve hikayede elinden gelen iyilikleri yapan küçük kızın ödüllendirilmesini genel olarak olumlu bulduk.

Beğenmediğimiz Özellikler:
1. Biraz önce beğendiğimizi belirttiğimiz her sayfada bulunan seslendirme kapama özelliğine ek olarak yine de seslendirmenin genel bir kontrolle tümden kapatılabiliyor olmasının iyi olacağını düşünüyoruz
2. Grafiklerde yer alan küçük animasyonları çok yanıltıcı bulduk. Parlayıp sönen ekmek, ceket, ayakkabı gibi objelere kullanıcı ister istemez basıyor, ama karşılığında bir olay olmuyor.
3. Ücretli olmasına rağmen bu masal sadece beş sayfadan oluşuyor. Masal çok basit ve de kısa. Bir olay örgüsünün bulunduğunu bile söylemek zor. Küçük bir kız yola çıkar; karnı aç amcaya ekmeğini, üşüyen teyzeye ceketini, ayakları yara olan dilenci çocuğa ayakkabılarını verir. Bunun karşılığında aç ve üşümüş olarak dururken yıldızlar onu büyülü bir pelerinle ödüllendirir ve küçük kız bir daha yoksulluk çekmez. Bitti.
4. Kitaptaki tüm karakterler acılı: küçük kız hem öksüz, hem yetim; yaşlı amca üç gündür aç; yaşlı teyzeyi evden atmışlar; çocuk dilenci, ayakları çıplak, yara olmuş. İyiliksever küçük kız da kendi ihtiyacı olan herşeyi çıkarıp onlara veriyor, mesela paylaşmak yerine ya da başka bir çözüm aramak yerine, ve kendisi aynı duruma düşüyor. Bence bu kısım da tartışmaya çok açık.

Bizimkiler ne dedi?
Damla (6) ve Deniz’e (6) bu masalı henüz okumadım ve pek de okumayı düşünmüyorum. “Bu kızın neden annesi, babası ölmüş. Niye yalnız? Sen ne zaman öleceksin? Ölmeee” ile başlayıp “bu yaşlı teyzeyi niye sokağa atmışlar, bu çocuk niye dilenci” ile devam eden sorgulamaların tümüne birden aynı anda girmek istemiyorum.Tek tek bile olsa, bu tür “hayatın haksız gerçekleri” kapsamındaki konuları, çocuklarla dozunda konuşmaya çalışmak beni bayağı hırpalıyor; hepsini bir kitapta kaldıramayacağm.

Son sözümüz: Biz ücretli olan bu masalı önermiyoruz. Ama önce ücretsiz sunulan Şişman Kral’a bakıp eleştirilerimizin doğruluğunu test edebilir ve kararınızı öyle verebilirsiniz. Haksızlık ettiğimizi düşünüyorsanız lütfen söyleyin!

Burada yer alan inceleme yazıları, yorumlar ve fiyat bilgileri incelemenin yazıldığı tarih itibariyle geçerlidir. Ürünün fiyatını ancak o ürünü geliştiren kişi/kurum kontrol edebilir. Onlineanne.com aksini garanti etmemektedir.


Pin It on Pinterest

Share This