Curio City Ücretsiz

Curio City

Onlineanne

Curio City, Türk Hava Yolları’nın 3-12 yaş arası çocuklar için yarattığı bir çocuk platformu. Bu platformda çeşitli eğitici oyunlara, şehir tanıtımlarına, hayvanlar, bilim ve teknoloji konularında kısa bilgilere ulaşabilir ve de Curio City adındaki uçan adada yer alan Curio City karakterlerinin maceralarını çizgi roman olarak okuyabilirsiniz.

Uygun yaş aralığı: 3+ yaş
Desteklediği platformlar: PC
Kategori: Websitesi
Fiyatı: Ücretsiz

Beğendiğimiz Özellikler:
Curio City, Gezelim, Öğrenelim ve Maceralar gibi bölümlerden oluşan çok sade bir arayüze sahip bir platform. Dolayısıyla gezip ne var ne yok diye bakmak çok kolay. Ancak bizce bu sitenin sağladığı en ilgiç olanak Curio City adlı bir uçan adada yaşayan Ali, Leyla, Kan-gaal, Gaak, Hamsealer, Prof-fo, Prof-in, Milko, Lemmo, Nerox,Redox, Bloo gibi rengarenk karakterlerin, renklerden nefret eden Kral Karax ve yardımcıları Robocrow ve Robogrey’e karşı maceralarının anlatıldığı çizgi romanlar. Sitede şimdilik 10 kitap yer alıyor ve genel olarak Kral Marax ve yandaşları evreni grileştirmeye çalışırken renkli karakterler onu engelleyerek tekrar kaybolan renkleri geri getirmeye çalışıyorlar. Ancak bunu yaparken dünyadaki ve Türkiye’de farklı şehirleri gezip yeni yeni bilgiler ediniyorlar. Örneğin, bazen Paris Louvre müzesinde ressamları tanıyorlar, bazen Evliya Çelebi ile Türkiye’yi dolaşıyorlar. Tabii bütün bunlar Curio City’nin uçabiliyor olmasının da bir sonucu. Gerçekten THY bu içeriği iyi düşünmüş. Bunun dışında küçük çocuklar için ilginç olabilecek renkleri/sayıları tanıma, yapbozlar, saat/trafik işareti öğrenme, eşleştirme, sıraya koyma oyunları da mevcut. Bizce Gezelim kısmı da ilgi çekici; 17 tane şehir tanıtılmış. Sitede belirtildiğine göre tüm içerik pedagog kontrolünden geçiyor.

Beğenmediğimiz Özellikler:
Sitenin arka plan müziği (yoksa marşı mı desek) biraz sinir bozucu. Neyseki kapama düğmesi var. Site genel olarak bizde daha tamamlanmamış hissini uyandırdı. Özellikle Öğrenelim bölümü sanırım henüz tam anlamıyla geliştirilmemiş çünkü sadece okunacak üç adet bilgi var. Aynı şekilde Gezelim kısmının da geliştirileceğini umuyoruz. Aslında şehirlerin tanıtılması fikri gerçekten çok güzel ancak sunum pek başarılı değil. Güzel resimler ya da grafiklerle, haritalarla, animasyonlarla desteklense çok güzel ve yararlı bir bölüm olur. Sitenin ana sayfasında Curio City bölümüne girince Curio City karakterlerini tanıma fırsatınız oluyor ama bu Curio City neymiş, bu sayfa niye var diye öylece kalırsanız şaşırmayın. Ancak Maceralar bülümüne gidip kitapları okumaya başlayınca bu karakterlerin ne yaptığını anlıyorsunuz. Tabii ilk kitaptan başlamayı unutmayın. Bu Curio City ve Maceralar bölümleri niyeyse birbirinden çok kopuk olarak tasarlanmış. Kitapların grafikleri de çok minik, kitabı tam sayfa okumayı başaramadık. Seslendirme, müzik, interaktivite, kelime işaretleme gibi e-kitap özelliklerinden hiçbiri yok, bizden söylemesi. Gerçi bu konuda bir iPad uygulaması hazırlanmış. Sadece ilk kitabı içeriyor ve karakterleri de tanıtıyor. İleride bununla ilgili bir inceleme yazısı da koyacağız. Bir de bu Curio City karakterlerinin isimleri bize biraz zorlama geldi ama bakalım siz ne diyeceksiniz?

Bizimkiler ne dedi:
Damla (6) ve Deniz (6) daha bu site ile tanışmadı ama en yakın fırsatta tanıştıracağım.

Son sözümüz: Bilgisayar ekranından kitap okumak konusunda bir sıkıntınız yoksa özellikle Maceralar kısmına bakın diyoruz.

Burada yer alan inceleme yazıları, içerik, yorumlar ve fiyat bilgileri incelemenin yazıldığı tarih itibariyle geçerlidir. Ürünün fiyatini ve içeriğini ancak o ürünü geliştiren kişi/kurum kontrol edebilir. Onlineanne.com bu konuda bir garanti verememektedir.Pin It on Pinterest

Share This