Tali Yemeklerini Yiyor Ücretsiz

Tali Yemeklerini Yiyor

Onlineanne

Bu interaktif kitap uygulaması, Nesil Yayın Grubu tarafından yayınlanan Öykülerle Davranış Eğitimi Serisi kitaplarının ücretsiz olarak sunulan tek örneği. Bu kitap dizisinin kahramanı Tali adında bir tavşan. Bu uygulamada da yemeklerini yemeyen Tali’nin hasta olup yaşgününü kaçırması konu edilmiş. Bu seride doğruyu söyleme, paylaşma, yardımlaşma, hakkını arama, eşyalarını toplama gibi pek çok davranışın Tali aracılığı ile 2-7 yaş grubu çocuklarına öğretilmesi hedeflenmiş. Türkçe olan bu kitap uygulamalarının ingilizcesine ulaşmak isterseniz ayrıca indirmeniz gerekiyor.

Uygun yaş aralığı: 2-7 yaş
Desteklediği platformlar: iPad
Fiyat: Ücretsiz
Kategori: Kitap

Beğendiğimiz Özellikleri:
1. Bu uygulamanın genel olarak tasarımı, grafikleri, konusunu, anlatımını güzel bulduk. Tabii tahmin edeceğiniz üzere ücretsiz oluşunu çok beğendik.
2.Uygulamada objelere dokunulduğunda obje isimleri hem yazılı hem sözlü olarak okuyucuya iletiliyor. Ayrıca otomatik okuma modunda o çok peşinde olduğumuz kelimelerin kırmızıya  boyanması özelliği de var 🙂
3. Hikayenin sonunda yer alan boyama aktivitesinin güzel tarafı Tali’nin yemesi gereken yemeklerle ilgili boyama sayfalarının yanısıra konuyla ilgili konuşmaların da yer alması ve renklerin de sözlü olarak tanıtılması.
4. Kitabın yazarının tanıtıldığı Yazarımız ve de kitapların çocuklara kazandıracakları hakkında bilgi verilen Anne-Babalara bölümü de bizce güzel.

Beğenmediğimiz Özellikleri:
1. Maalesef kitabın Kendin Oku özelliği yok. Arka planda yer alan müzik kapanabiliyor ama seslendirme kapatılamıyor. Hadi kitabı otomatik dinlediniz diyelim. Sonundaki sorulara geldiğinizde okuyucu sormaya devam ediyor. Bu sorular üzerinde çocuğunuzla konuşabilmeniz için 6 soruyu da baştan aşağı dinlemeniz gerekiyor. Benzer bir sorun boyama kısmında da var. Boyama sayfalarının seslendirmesıni her açtığınızda dinlemeniz gerekiyor.
2. Hikaye otomatik olarak anlatılırken nesnelere dokunulduğunda duyduğumuz seslerin birbirine karışması gerçekten çok sinir bozucu oluyor. Boyama kısmında da renk seslendirmesi ile arkaplanda yapılan açıklama sesi birbirine karışıyor. Uygulama Geliştiriciler, lütfen otomatik okuma sırasında interaktiviteye ulaşamayalım ya da bununla ilgili bir kontrol koyun. Acaba bu sorun sadece parmaklarını oraya buraya basmadan duramayan benim çocuklarım için mi geçerli?
3. Uygulamada interaktivite ve animasyon yok denecek kadar az, örnek olarak birkaç kuş uçması falan var. Tek interaktivite daha önce bahsettiğimiz nesne isimlerine dokununca gelen yazılar.
4. Tali’nin diğer hikayelerinin uygulamalarını satın almak isterseniz App Store’dan tek tek aramanız gerekiyor. Uygulama içindeki kitap tanıtımlarına alma umuduyla basarsanız ancak gerçek kitapları satın alabileceğiniz siteye yönlendiriliyorsunuz.

Bizimkiler ne dedi?
Damla(6) ve Deniz (6)’le bu hikayeyi ara ara okuyoruz ve de seviyorlar. Hatta Tali’nin diğer kitaplarını da istiyorlar. Üstelik sonunda yer alan soruları cevaplamayı da çok seviyorlar. Ancak boyama kısmı onların ilgisini çekmedi; daha küçükler için.
Aslında yemekle arası çok kötü olan Emre (2) bu kitaptan biraz ders alsa ne iyi olurdu ama pek ilgilenmedi. Bir süre sonra yine deneyeceğim.

Son sözümüz: Mutlaka bakın diyoruz. Böylece fiyatları 0.99$ ve 1.99$ arasında değişen diğer kitap uygulamalarını satın almak isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz.

Burada yer alan inceleme yazıları, yorumlar ve fiyat bilgileri incelemenin yazıldığı tarih itibariyle geçerlidir. Ürünün fiyatını ancak o ürünü geliştiren kişi/kurum kontrol edebilir. Onlineanne.com aksini garanti etmemektedir.Pin It on Pinterest

Share This