Bildim! LITE Ücretsiz

Bildim! LITE

Onlineanne

Bu türkçe oyun uygulaması renkleri ve sayıları öğretiyor. Uygulama, Sayıları Öğren, Hadi Sayalım, Kaç Tane, Renkleri Öğren, Renkli Nesneler, Hangi Renk olmak üzere 6 bölümden oluşuyor. Uygulamanın seslendirmesi küçük bir çocuk tarafından yapılmış. Lite versiyonda seçenekleriniz 5 harf ve 5 renk ile kısıtlı, ayrıca Kaç Tane ve Hangi Renk bölümlerine ulaşamıyorsunuz. Bu arada tam sürümünün fiyatı $1.99’dan $0.99’a düşmüş durumda.

Uygun yaş aralığı: 2-4 yaş
Desteklediği platformlar: iPhone, iPad
Fiyat: Ücretsiz (tam sürüm $0.99)
Kategori: Oyun
Versiyon: 1.01

Beğendiğimiz Özellikler:
Son derece kolay bir kullanımı olan bu uygulamanın en güzel tarafı türkçe olması. Çocukların Sayıları Öğren bölümünde sayılarla tanışması, Hadi Sayalım bölümünde ekrana her seferinde farklı sayıda gelen nesneleri saymaları, Kaç Tane de ekrana gelen nesnelerin kaç tane olduğunu bulmaları hedeflenmiş. Benzer bir sistem renkler için de çalışıyor. Soruların küçük bir çocuk tarafından sorulması, doğru cevaplarda duyulan alkış sesleri güzel.

Beğenmediğimiz Özellikler:
Bu uygulamanın ücretli versiyonu bile son derece kısıtlı. O yüzden lite versiyonu kullanmak için değil satın alıp almamanıza yardımcı olmak amaçlı indirebilisiniz. Uygulama, seslendirme ve alkış efekti dışında hiçbir interaktivite ve kontrol içermiyor. Normalde hafıza kartları ile oynayabileceğiniz oyunlar aynı şekilde ekrana taşınmış. Biz bu tür oyunların ekranda olanının gerçeğine tercih edilebilmesi için daha çok interaktivite, effekt sunması gerektiğini düşünüyoruz. Ama türkçe uygulama kıtlığını düşününce de çok seçeneğimiz yok maalesef. Seslendirmenin küçük bir çocuğa yaptırılmış olması çocukların ilgisini çekebilecek bir faktör olarak düşünülse de türkçe öğrenme açısından bakınca, diksiyon kalitesi nedeni ile iyi mi kötü mü olduğu bizce biraz tartışmaya açık.

Bizimkiler ne dedi?
Deniz (6) ve Damla (6) için bu uygulama çok basit; Emre(2) için ise büyük ihtimalle çok sıkıcı. Aslında tablet uygulamalarının bir sorunu da güzelleri ile karşılaştıkça beklenti düzeyinin çok artması ve çocukların ilgisini çekebilmek için hep daha fazlasını sunmak zorunda kalmak.

Son sözümüz: Lite versiyonu incelemeden satın almayın.

Burada yer alan inceleme yazilari, yorumlar ve fiyat bilgileri incelemenin yazildigi tarih itibariyle geçerlidir. Ürünün fiyatini ancak o ürünü gelistiren kisi/kurum kontrol edebilir. Onlineanne.com aksini garanti etmemektedir.4 Yorum

 1. Merhaba,
  Ben bu uygulamanın yaratıcısıyım.
  Öncelikle değer bulup incelediğiniz için teşekkürler.

  Lite versiyonlar biliyorsunuz epey sınırlı, uygulamamızın asıl kuvvetli yanı, ücretli versiyondaki çocuğa sayının ve rengin sorulduğu 2 modül. Sistematik gitmeye çalıştık: Sayı ve renklerle tanıştırdık, nesnelerle öğrettik ve son modüllerde sorduk, bakalım öğrenmiş mi diye? Dilerseniz test edebilmeniz için ücretsiz deneme kodu iletebilirim.

  Asıl konu türkçe içerikli uygulamalar:
  Tüm eleştirilerinizde haklısınız.

  • Merhaba Serkan Bey,

   Yorum ve açıklamalarınız için teşekkür ederiz. Elbette ürün içinde yapılan değişiklikleri ve full versiyonları incelemek ve kullanıcılara duyurmak isteriz. Sizinle bu konuyla ilgili iletişime geçeceğiz. Tekrar teşekkürler.

 2. Yanlışlıklar bir önceki yorumum gönderildi, buradan devam edeyim:

  Malesef Türkiye’ye yönelik bir uygulama -eğer ücretsiz film, müzik- gibi yalan söylemiyorsanız maliyetini bile zor karşılıyor. Biz, bu uygulama ile Hürriyet’in haftasonu ekinde yarım sayfa haber olduğumuz hafta, 300 adet sattık. ABD’deki rakamları siz biliyorsunuz. Böyle 6 modüllü bir uygulamanın maliyetleri 5000 USD’den başlıyor. bu sebeplerden ötürü, prodüksiyon ve post-prodüksiyon aşamalarında kalite, interaktivite gibi konularda maliyet sebebiyle kısıtlı imkanlara sahip oluyoruz. Umarım, bir gün büyük bir şirket Türkiye pazarı ve çocuklar için özel uygulamalar geliştirir. Bizimki, Türkçe içerikte eğitim alanında ilklerden birisi…Tabii ki geliştirebileceğimiz o kadar aşaması var ki.

  Ses, oğlumun sesi. Amacımız çocukların ilgisini çekmek ve yaptığımız testlerde çok farkettiğini gördük. Örneğin 3 yaşındaki bir çocuk Efe’nin “Kırmızı ayakkabı hangisi?” sorusuna “Bu, bu” diye cevap veriyordu. Sesin sahibine de bir isim takmıştı.

  Diksiyon problemi yaratacağını sanmıyorum; yoksa bütün çocuklar Televizyon dili konuşmaz mıydı?

  “interaktivite içermiyor” demişsiniz…Pek anlayamadım. Uygulamamızda örneğin “Kaç tane Uçak var?” diye soruyor. Ekrana çıkan uçak kartlarına bastıkça sayıyor, ve üzerinde saydığı kadar “sayı” ikonu beliriyor. Sizin test edemediğiniz tam versiyonda ise, çocuğun kendisinin sayıp, aşağıdaki sayılardan doğrusunu seçmesi gerekiyor. doğruysa Check Mark ve Alkış, yanlışsa Cross ve arıza sesi veriyor.

  Hoşçakalın,
  Serkan

  • Serkan bey,

   çok teşekkür ediyoruz detaylı açıklamanız için.

   Aslında uygulama geliştirici açısından bakınca biz kullanıcıların beklentileri çok yüksek olabiliyor. Tahmin ediyoruz ki sizin de yapabilecekleriniz sınırlı ve biz kullanıcıların göremediği pek çok maaliyetle uğraşıyorsunuz. Bizlerse genelde ingilizce uygulamalar kullandığımız için “burada ücretsiz bu varken şimdi niye türkçesine para vereyim” diye düşünebiliyoruz.

   Aslında ben, Hürriyet Pazar’da uygulamanızı gördükten sonra çocuklarım için hemen satın aldım uygulamanızı. Düşünmeden satın almamın tek sebebi de türkçe olması idi ki o zaman daha fiyat indirimine gitmemiştiniz. Dolayısıyla tam sürüme de sahibiz. Burada lite versiyonu koyduk çünkü ücretsiz versiyonlar tahmin edersiniz, kullanıcıların ilk tercihi. Bahsettiğiniz interaktivite ve efektleri de farkettik ancak ücretli bir oyuna ve piyasada bulunan ücretsiz ingilizce eşleştirme oyunlarına göre az bulduğumuz için öyle bir eleştiri getirdik. Evde çocuklarımın oynadığı ingilizce eşleştirme, sayı, boyama oyunlarında kartlar üzerindeki nesnelerin kıpırdaması dönmesi ilgili sesleri çıkarması gibi efektler onların o oyunu daha çok tercih etmesini sağlıyor. Eleştirimizi yaparken işin içine piyasadaki diğer alternatifler de giriyor haliyle.

   Efe’nin sesini, incelemede de belirttiğimiz gibi beğendik aslında. Bana bir anne olarak çok da sevimli geliyor doğrusu; gözlemlerime göre çocuklar da çocuk sesini beğeniyorlar. Ama bizler yabancı ülkede yaşıyoruz, çocuklarımızda zaten bir türkçe diksiyon sorunu var. O yüzden böyle bir soru aklımıza takıldığı için “tartışmaya açık” diye bir yorum yaptık. Bunlar biraz da öznel yorumlar olabiliyor. Aslında bir kullanıcı olarak ben uygulamalarda seslendirme, müzik, gibi bu tür konularda kontrole sahip olabilmek istiyorum. Ama işte biz kullanıcılar istiyoruz da çok şey mi istiyoruz 🙂 Neyse beklentileri dillendirmekten bir zarar gelmez sanırım. Böylece uygulama geliştiricilerle diyalog içinde olup bu piyasadaki türkçe uygulamaların gelişmesine bir katkımızın olacağını umuyoruz.

   saygılarımızla,

   onlineanne Pınar

Pin It on Pinterest

Share This