iPad’le çocuklarınızı nasıl “motive” edersiniz?

iPad’le çocuklarınızı nasıl “motive” edersiniz?

Yazan: Pınar

Öncelikle şunu söyleyeyim, iPadle çocuk motive edilmez; etmemeniz gerekir. Çünkü modern çocuk eğitiminde, çocuklarınıza neyi yapıp neyi yapmayacağını önce güzel güzel anlatıyorsunuz. Çocuğunuz hür iradesiyle yapmasını istediğiniz şeyi reddedince, gayet medeni bir insan olarak ona istediğinizi yapmadığında olacak olan doğal sonucu iletiyorsunuz. Mümkünse bunu pozitif olarak yapıyorsunuz. Örnekle açıklayacak olursak, diyalog şöyle gerçekleşmeli:

Yavrucum, lütfen ayakkabılarını giy“.

Yavrucum, lütfen ayakkabılarını giy” cümlesi en az 3-5 kez ya da daha fazla tekrarlanabilir; mümkünse Caillou’nun annesinin ses tonuyla, yani 15. tekrarda göz ve kulaklarınızdan ateş fışkırmayacak. Şanslı azınlıktan değilseniz, zaten çocuğunuzda bir hareket görülmeyecektir. Bunun üzerine, “Ayakkabını giyersen parka gidebiliriz” sözüyle, pozitif olarak doğal sonucu iletebiliriz. Bu noktaya kadar sukünetinizi koruduysanız bravo size. Tabii sukünet dediğin o ulvi his durumu çoktan gitmiş olabilir ve tercih etmesek de “Ayakkabılarını giymezsen parka gitmeyeceğiz” cümlesiyle negatif olarak doğal sonucu iletmiş de olabilirsiniz. Üzülmeyin, o kadarı da olur artık.

Pozitif ya da negatif siz elinizden geleni yaptınız ama çocuk demokratik hakkını kullanarak istediğinizi yapmamayı ve doğal sonuca katlanmayı seçti. Anneliğin çaresizlik anlarından biri, size kolay gelsin. Bir de park örneğini okulla değiştirinki çaresizliğin boyutu daha güzel hissedilsin.  Tabii arkasından gelebilecek bir sürü çare/çözüm/davranış var da konumuzu dağıtmayayım. Bu arada okuduklarımdan aklımda kalanıyla bunları söylüyorum, yanılıyorsam düzeltin ama düzeltirken bu yazının amacının çocuklarla iletişim teknikleri üzerine literatür araştırması olmadığını unutmazsanız sevinirim.

Şimdi iPad etkisi ile bizde bu nasıl oluyor?

Yavrucum, lütfen ayakkabılarını giy“. Makul sayıda tekrardan sonra, “Ayakkabılarını giyip hazırlanmış olursan okul otobüsü gelene kadar iPadle oynayabilirsin“.

Ben daha hızlı motive eden baska birşey bilmiyorum. Şimdi bu iyi birşey mi? Yani yavrucum, ne olur insan olsan da kitapta yazdığı gibi davransan. Caillou’nun annesinin ağzından bir kere şu laf çıktı mı? Sen Caillou gibi doğru yolu hemen bulamıyorsun ama ben neden Caillou’nun annesi gibi sakin annelerden değilim diye kendi kendimi yiyorum. Şimdi de beni iPadle rüşvet veren bir anne yaptınız ya, tebrikler…Pin It on Pinterest

Share This