Limon ile Zeytin Kampta Ücretsiz

Limon ile Zeytin Kampta

Onlineanne

Salih Memecan’ın ünlü Limon ve Zeytin serisinden bir kitap daha. Daha önce Limon ve Zeytin Okula Gidiyor’u tanıtmıştık. Bu sefer kahramanlarımız Limon ve Zeytin kampa gidiyorlar. Tabiiki, Zeytin başta hiç gitmek istemiyor ama sonra fikrini değiştiriyor.

Uygun yaş aralığı: 6+ yaş
Desteklediği platformlar: iPad
Fiyat: Ücretsiz
Kategori: Kitap
Versiyon: 1.0.1

Beğendiğimiz Özellikler:
1. Daha önceki uygulamada olduğu gibi burada da beğendiğimiz özellikler, orijinal karakterleri, güzel grafikleri, akıcı anlatımı ve de ücretsiz olması.
2. Pek çok konuda olumsuz düşünen ve önyargılara sahip Zeytin aracılığı ile bu kitapta da yoğun bir mesaj verme kaygısı var. Ancak burada bu mesaj kaygısı durumunu beğendiklerimize mi koymalı, beğenmediklerimize mi derken her ikisinde de yazmaya karar verdik 🙂

Beğenmediğimiz Özellikler:
1. Bu uygulama da, daha önce belirttiğimiz gibi e-kitap olarak tasarlanmış. Yani kitabı tabletinizde açıp ancak kendiniz okuyabiliyorsunuz ve de başka hiçbir teknolojik artısı yok.
2. Mesaj kaygısı ile devam edecek olursak, Zeytin kampta konusu biraz karışık. Bizim Zeytin istemeye istemeye kampa gidiyor ve önyargılarından dolayı yeni tanıştığı çocukların hiçbirini sevmiyor. Ama çocukları sevmeme nedenleri bir felaket: Birisi şişman (üstelik kitapta şişko diye geçiyor), birisi çok uzun, birisinin dişinde teller var, biri engelli, biri hem kız, hem şişman falan, filan. Sonunda bu kusurlara(!) rağmen, Zeytin çocukların başka bir sürü güzel özelliğini farkediyor ve sonunda onlarla çok iyi arkadaş oluyor. Ben bu şişman olma, uzun olma, engelli olma vs gibi özelliklerin kusur olarak gösterilmesinden çok rahatsız oldum. Kitabın iyi niyetli mesajı, aslında “bu çocuklar hiç de Zeytin’in düşündüğü gibi değilmiş” olsa da bu çocukların sahip oldukları bu farklılıkları kitap içinde bir “kusur” olarak kalmaya devam ediyor. Ben çocuklarımın bu algıyla büyümesini istemiyorum. O zaman bunlara hiç vurgu yapmamak mı lazım, yoksa bunlar zaten toplumun algı sorununun bir parçası, mücadele etmek için çocuklarımızla şimdiden tartışmaya mı başlamak lazım?

Bizimkiler ne dedi?
Deniz (6) ve Damla (6) henüz Limon ile Zeytin Kampta ile tanışmadı, hala kararsızım. Sanırım yukarıda saydığım sebeplerden dolayı biraz daha büyümelerini bekleyeceğim. Bizimkiler hala konuları siyah-beyaz algıladıkları için bu konuları biraz erken buluyorum.

Son sözümüz:  Bu uygulamaya mutlaka bakın ve okuyup okumama konusunda siz karar verin. Bizi de son kararınızdan haberdar ederseniz çok seviniriz.

Burada yer alan inceleme yazilari, yorumlar ve fiyat bilgileri incelemenin yazildigi tarih itibariyle geçerlidir. Ürünün fiyatini ancak o ürünü gelistiren kisi/kurum kontrol edebilir. Onlineanne.com aksini garanti etmemektedir.Pin It on Pinterest

Share This