iPad Çok Tehlikeli Bişi!

iPad Çok Tehlikeli Bişi!

Yazan: Pınar

Gerçekten, ipad çok tehlikeli bir şey çünkü bağımlılık yapma potansiyeli sadece çocuklar için değil, büyükler için de sözkonusu. Bizzat görüyorum; yaşıyorum; yeri geldikçe de bir bir anlatmayı planlıyorum. Eee, ne yapalım, hiç bulaşmayalım mı? Hadi kendimizi geçtik, çocuklarımızı hiç bulaştırmamak mümkün mü?

Bundan kaçış olduğunu düşünüyorsanız ne kadar geç bulaşırsanız o kadar iyi diyebilirdim belki, ama ben bir ipad bağımlısıyım ve tabletin sunduğu eğitim potansiyeline de hastayım. Çocuklarınızı kitaplarda tarif edilen mükemmel annelik kriterlerine uygun olarak huzur içinde büyütüyorsanız, her daim onlara “kaliteli zaman” çerçevesinde kaliteli olanaklar sunabiliyorsanız ve önemlisi çevreniz yardımcı kaynıyorsa bulaştırmayın. Ne kadar geç, o kadar iyi. Nasılsa kendisi talep edecek ve siz de acaba demeye başlayacaksınız bir gün. O zaman “bak çocuğum burada ne var” demeye gerek olmayabilir. Bu işin püf noktası çocuğunuza iPad/iPhone vererek ona hangi fırsatı kaybettirdiğiniz. Bildiğiniz fırsat maliyeti meselesi. Çocuk bahçede arkadaşları ile oyun oynamak yerine tabii ki iPad’de oyun oynamasın. Ya da siz, her daim, güzel güzel oturup onunla kitap okuyacak vakte sahipseniz, niye çocuğu yapayalnız interaktif kitap önüne bırakasınız ki?

Ama üç çocuğunuza genelde tek başına bakıyorsanız; mesela yemek hazırlıyorken üçü birbirinin gözünü oymaya başlamışsa, ağlama sesinden ev tımarhaneye dönmüşse ve siz de çıldırma noktasına doğru yavaş yavaş ilerliyorsanız ve televizyon gözünüze bir kurtarıcı melek gibi görünüyorsa seçim anı gelmiştir. Televizyonda çizgi film mi, iPad’de matematik mi? Ölümlerden ölüm beğeneceksem, bence iPad’de matematik. Tabii arkasından gelecek iPad kavgaları da ayrı bir yazı konusu ama olsun. Asayiş berkemal, yemek hazır sofraya.

Sonuçta, hepimiz benzer kar-zarar hesaplarını kendi ailelerimiz için yapmaya çalışıyoruz. Doğru hatırlıyorsam “azı karar, çoğu zarar” diye nadide bir sözümüz vardı. Bu konuya da cuk oturuyor bence. iPad’in de azı karar, çoğu zarar. Yok ben çocuğuma söz geçiremem, eline bir aldı mı bıraktıramam gibi kaygılarınız varsa, evde cocuk saltanatı hüküm sürüyorsa emin olun ciddi bir iPad bağımlılığı problemi ile karşı karşıya kalırsınız. Çocuğunuzun eline oynamasını istemediğiniz boş ama hoş oyunları verirseniz paçayı kurtaramazsınız. Bu iPad hakikaten bağımlılık yaratıyor, benden söylemesi. Uzmanlar araştırıyor, onlar da bir beş sene sonra söyler artık 🙂 Bazıları söylemeye de başladı; onları yakında toparlayacağız inşallah…

Sonuç olarak, iPad rehavetine girmeyeceksiniz; iPad kalkıyor deyince de ağlamaktan çatlasalar da kaldıracaksınız. Uzmanların söylediği ekran zamanı sınırının dışına çıkmamaya çalışacak hatta bence kendi sınırlarınızı oluşturacaksınız. Ancak bunları yapabilirseniz Steve Jobs’u rahmetle anarsınız; yoksa adamcağız mezarında ters döner. Amin.Pin It on Pinterest

Share This