iPhone ve iPad’de Çocuk Güvenliği Ayarları

iPhone ve iPad’de Çocuk Güvenliği Ayarları

Okuyucular

Eğer siz de o küçük parmakları iPhone veya iPadinizden uzak tutamıyorsanız, cihazınızı küçüğünüz için daha güvenli hale getirme zamanınız gelmiş demektir. Çocuğunuza beş dakikalığına en sevdiği oyunu oynaması için verdikten sonra geri aldığınızda, uygulamaların yer değiştirmiş olduğu, belki bir kısım uygulamanın veya önemli maillerin silindiği ve tanımadığınız yeni uygulamaların geldiği bir iPad/iPhone ile hiç karşılaştınız mı? O zaman yalnız değilsiniz! Ayrıca, çocuğunuzun, internete hızla bağlanmanızı sağlayan bu cihazları kullanarak onun için uygun olmayan bir içeriğe ulaşmasını da istemeyeceğiniz kesin. İşte bu yüzden sizlere iPadinizi çocuğunuz için daha güvenli hale getirebileceğiniz birkaç ipucu vermek istedik. Burada anlatılan tüm ayarlar aynı şekilde iPhone için de geçerlidir. İşte önerilerimiz:

1. iPad cihazınıza şifre koyun:
Öncelikle çocuğunuzun size sormadan iPadinizi alıp ortadan kaybolup oynamaya başlamasını engellemek için, Apple’ın iOS içine yerleştirdiği bazı güvenlik ayarlarını yapmanızı tavsiye ederiz. Bunun için Ayarlar>Genel menüsünün altında Parolayla Kilitleme seçeneğini aktif hale getirin. Böylece, iPadiniz her açıldığında size ait 4 haneli sayıdan oluşan bir şifreyi girmeniz istenecektir. Tabii bu güvenlik ayarı, genellikle iPadinizi çocuğunuzla ilk defa tanıştırdığınızda veya daha küçük yaştaki çocuklar için geçerli bir ön güvenlik duvarı oluşturacaktır. Bu küçük bızdıklar bir kere sizi şifre girerken gördüğünde ise artık sadece buna güvenemezsiniz. Bu durumlar ve daha büyük yaştaki çocuklar için güvenlik önlemlerine devam etmelisiniz.

2. Çocuğunuz için uygun olmayan uygulamaları kapatın:
Ayarlar>Genel menüsünün altında Sınırlamalar bölümününe girdiğinizde oluşturacağınız 4 haneli sınırlama şifresiyle, cihazınızda bulunan, çocuğunuzun yaşına uygun olmayan ve onun oynamasını istemediğiniz uygulamaları kapatma imkanına sahipsiniz. Burada Sınırlamaları Etkinleştir düğmesine basın ve istediğiniz uygulamaları kapatın. Kapattığınız uygulamalar iPadinizi açtığınızda görünmez hale gelecek ancak silinmeyecektir. Elbetteki en ideal yol, farklı kullanıcı profilleri tanımlayarak bunun sistem tarafından otomatik olarak yapılmasını sağlamak olurdu; ancak henüz iOS içerisinde böyle bir imkan bulunmamaktadır. Dolayısıyla siz kendiniz bu uygulamalara ulaşmak istediğiniz takdirde yine aynı menüden ayarları tersine çevirmek durumundasınız.

3. Uygulama İçi Alım opsiyonunu kapatın:
Devreden çıkarmanız gereken önemli bir konu ise, çocuğunuzun oyun oynarken farkında olmadan uygulama içi satın alım yapmasını önlemek olduğunu düşünüyoruz. Bunu da yine Genel menüsünde, Sınırlamalar bölümünde, Uygulama İçi Alım opsiyonunu kapatarak sağlayabilirsiniz.

4. Yaş sınırlamasını aktif hale getirin:
Çocuğunuzun ulaşmasını istemediğiniz müzik, film, TV şovları ve uygulamalar varsa ilgili menüleri kullanarak isterseniz yaş sınırlaması getirebilir veya tamamen kapatabilirsiniz. Bunun için Genel>Sınırlamalar>Uygulamalar bölümüne gitmeniz ve ilgili yaş ayarlarını yapmanız gerekmektedir.

5. iPad veya İPhone cihazınızı organize edin
Sonuçta siz de mobil aletlerinizi çocuklarınızla paylaşıyorsanız, bu cihazları hem çocuğunuz için daha güvenli getirecek hem de sizin işinizi kolaylaştıracak yukarıdaki tüm düzenlemelere ek olarak size tavsiyemiz, çocuğunuzun ilgilendiği tüm uygulamaları ayrı bir sayfada toplamanız. Böylece çocuğunuz sınırlı süresi boyunca kendisiyle ilgili uygulamaları tüm cihazda aramak zorunda kalmayacak ve sizin dokunmasını istemediğiniz uygulamalarla uğraşmayacaktır.

Mobil cihazların çocuklar için daha güvenli hale getirilmesiyle ilgili olarak sizlerin de ekleyeceği ipuçları varsa lütfen bizimle paylaşın.

 8 Yorum

 1. Merhaba. Ben ıpad de tarif ettiğiniz sekilde sınırlama getirdim fakat koyduğum şifreyi bulamıyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz?

  • Yani koyduğunuz şifreyi mi unuttunuz? Şifrenizi hatırlamadığınız için İpad’inizi mi açamıyorsunuz? Durum buysa, kendi başımıza hiç gelmediği için sadece bildiğimiz iPad’inizi bilgisayarınızda itunes’a bağlayıp Restore etmeniz gerektiği. Bu da iPad’dinizdeki en son sync’ten bu yana eklediklerinizi kaybedeceksiniz demek (Daha fazla bilgi burada var ama ingilizce https://discussions.apple.com/thread/4452754?start=0&tstart=0). Türkçe olarak burada da nasıl olacağı tarif ediliyor: http://www.neymis.com/soru/ipad-imin-sifresini-unuttum-nasil-acabilirim. Umarız iPad’inizi yakın zamanda sync etmişsinizdir. Kolay gelsin.

   • Evet tam olarak sınırlama şifresini unuttuğum için AppStore ye bağlanamıyorum. Dediğinizi hemen deneyeceğim. İlginize çok teşekkür ederim…

    • rica ederiz. Umarim halletmişsinizdir. İyi günler.

 2. merhaba benim de sorum şu ıphonenun kendisinde yüklü olan uygulamaları mı sadece sınırlandırabılıyoruz yani indirdiğimiz uygulamalarda olmuyor mu?

  • Yeni indirdiğiniz uygulamaları da ayarlarda kapatmanız gerekiyor.

 3. kızımın kullandığı ipade kullanım süresi kısıtlaması yapmak isitiyorum. yani ben işteyken 2örneğin 2 saat kullansın sonra kapansın açılamasın. böyle bir uygulama var mı acaba?

  • bildiğimiz kadarıyla böyle bir uygulama yok ve Apple’ın kuralları nedeni ile olması da pek mümkün değil diye biliyoruz ama olsa işe yarardı gerçekten.

Trackbacks/Pingbacks

 1. Yüklü Faturaların Hesabı Kimden Sorulacak? | ONLINEANNE - [...] çoğu iPad/iPhone’larında çocuk güvenlik ayarlarını yapmamış durumdalar. Büyük ihtimalle çocuklar, bir arkadaşlarından duydukları uygulamayı [...]

Pin It on Pinterest

Share This