El Yazısı $10.99

El Yazısı

Onlineanne

Bu uygulama çocuklara harfleri ve rakamları el yazısı ile yazmayı öğretiyor. Uygulama size seçtiğiniz harfin ya da rakamın nasıl yazılacağını gösteriyor, siz de parmağınızla ya da kaleminizle yazıyorsunuz. Yanlış yaparsanız devam etmenize izin vermiyor.

Uygun yaş aralığı: 6-8 yaş
Desteklediği platformlar: iPad
Fiyat: $10.99
Kategori: Oyun
Versiyon: 1.0

Beğendiğimiz Özellikler:
Türkçe harfleri, sesleriyle birlikte el yazısı olarak tanıtan ve yazmayı öğreten piyasadaki tek uygulama. Harf ve rakamların yazılışı noktalarla gösteriliyor ve de kullanıcı bu noktaları birleştirerek doğru bir biçimde yazmayı öğreniyor.  Program harf ya da rakam hatalı yazıldığı zaman devam etmenize izin vermiyor ve bu yüzden doğrusunu yazmak için uğraşmanız gerekiyor. Aslında uygulama, kullanıcıyı yavaş yavaş ve özenli bir biçimde yazmaya teşvik ediyor. Harfleri ve rakamları istediğiniz renkte yazabiliyorsunuz ve de seçtiğiniz rengin ne olduğunun duyulması da bizce iyi bir özellik.

Beğenmediğimiz özellikler:
Tablette şimdiye kadar satın aldığımız en pahalı uygulama ve bizce ingilizce uygulamalarla kıyaslandığında bu fiyatı ne kadar hakettiği tartışılır. Mesela, hemen ücretsiz bir örnek olan Little Writer uygulamasına bakın. Bu  fiyata bu uygulamayı satın almamızın tek sebebi piyasada başka bir örneğinin olmaması. Ayrıca neden Türkiye’de eğitim denince akla hep sıkıcı şeyler gelir gerçekten anlamıyoruz. Halbuki benzer ingilizce uygulamalarda çocuk noktaları birleştirsin diye en azından noktaları çiçekli böcekli yapıyorlar. Bu uygulama da bizce daha eğlenceli olabilirdi. Evet, bir sürü para verdiniz ve de elinizdeki uygulama ile sadece noktaları birleştirerek türkçe el yazısını kullanarak harfleri yazmayı öğreniyorsunuz. Ancak arka planda çalan müziği açıp kapatabiliyorsunuz. Bunun dışında hiçbir kontrolünüz yok. Bu arada harfleri doğru yazabilmek de o kadar kolay değil ve de küçük çocuğunuz bu işten sıkılıp vazgeçebilir. Böyle pahalı bir uygulamanın en azından lite versiyonu olmalı ki satın almadan önce kullanıcı inceleyebilsin.

Bizimkiler ne dedi?
Damla (6) ve Deniz (6) şu anda hala kitap harfleri ile yazma öğrendikleri için el yazısına ne zaman geçmeli konusunda emin değildim. Her ne kadar Little Writer uygulamasını sevseler de, bu uygulamadan çok çabuk sıkılacaklarından ve de yapamayıp vazgeçeceklerinden korkuyordum. Ama uygulamayla beklediğimden çok ilgilendiler ve gayet de başarılı gidiyor çalışmaları. Bu arada neden Türkiye’de el yazısına döndük, kitap harflerinin nesi vardı ki, biri bana açıklayabilir mi?

Son sözümüz: Bu uygulama çok pahalı ve verdiğiniz paraya değip değmemesi sizin hedeflerinize bağlı. Ancak benim gibi el yazısı özürlü bir anneyseniz, yurtdışında yaşıyor ve de Türkiye’ye dönme niyetiniz varsa , çocuklarınızın el yazısı öğrenmesi gerekiyor, ve şu anda da piyasada başka seçenek yok. Ama tek hedefiniz türkçe harfleri öğrensin ve de hoşça vakit geçirsin ise tavsiye etmiyoruz.

Burada yer alan inceleme yazıları, yorumlar ve fiyat bilgileri incelemenin yazıldığı tarih itibariyle geçerlidir. Ürünün fiyatını ancak o ürünü geliştiren kişi/kurum kontrol edebilir. Onlineanne.com aksini garanti etmemektedir.Pin It on Pinterest

Share This