Biz Kimiz?

Biz Kimiz?

Biz; Melike, Pınar ve Jacqui, hayatlarımıza kaçınılmaz olarak girmiş olan teknolojinin, çocuklarımızın üzerindeki olumlu etkilerini arttırma, olumsuz etkilerini en aza indirmenin peşinde olan üç anneyiz. Bu siteyi, çocuklar ve teknoloji konusunda kendi çocuklarımız için edindiğimiz bilgileri, yaşadığımız tecrübeleri anne/babalarla paylaşmak; bir bilgi ve tecrübe alışverişi platformu yaratarak eğitim ve teknoloji konusunda bilgi birikimimizi arttırmak, karşılaştığımız sıkıntıları beraberce atlatabilmek için kurduk.

Bu siteyi kurarken üçümüzün de üzerinde birleştiği noktalar şunlardı:

1. Teknolojiyi ailemiz için en verimli biçimde kullanmak istememiz: Çocuklarımızın er ya da geç, arkadaşları ya da okul ihtiyaçları aracılığıyla teknolojiyle tanışacaklarını biliyoruz. Biz, çocuklarımızın kullandığı teknolojiden kopuk ebeveynler olmak istemiyoruz. Onlara mümkün olan en kaliteli teknolojik olanakları sunmak ve güvenliklerini sağlamak amacıyla teknolojinin hızlı gelişimine ayak uydurmamız gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle cihazların ayarlarını bilmek, piyasada ne tür uygulamalar olduğunu takip etmek gibi konuları kendimize görev edinmiş durumdayız.

2. Teknolojik oyunların ebeveyn ilgisinin yerini tutmaması gerektiğine dair inancımız: Çocuklar evin içinde her depar atmaya başladıklarında veya mızmızlandıklarında, kısacası bizim ilgimizi istedikleri zamanlarda, ellerine telefonu tutuşturup “Hadi sen bununla biraz oyna” demek istemiyoruz. Mecbur kaldığımız durumlarda ise teknoloji kullanarak geçirdikleri zamanların gelişimlerine katkısı olmasını hedefliyoruz. Teknolojinin, çocuk gelişiminde anne/baba ve arkadaşın yerini tutamayacağını, ancak onların gelişimini desteklemek için kontrollü olarak kullanılması gerektiğini düşünüyoruz.

3. Çocuklarımız için mümkün olan en kaliteli uygulamalara ulaşma gerekliliği: Bizler yurtdışında yaşadığımız için çocuklarımızın türkçe öğrenmesini çok önemsiyoruz. Etrafımızda bu konuda bize yardımcı olabilecek büyükanne/büyükbaba veya bir başka akraba/arkadaş olmadığı bu süreçte teknolojinin çok büyük katkısı olabileceğini düşünüyoruz. Ancak çocuklarımız için kaliteli türkçe uygulamalara ihtiyacımız var. Dolayısıyla, bu platformun uygulama geliştirenlerle kullanıcılar arasında bir köprü oluşturabileceğini ve bu iletişimin daha iyi bir noktaya taşınabileceğini umuyoruz.

Bu sitenin ana konusunu, çocuklar için hazırlanmış elektronik kitap ve oyun uygulamalarının, web sitelerinin ve oyun portallarının değerlendirilmesi oluşturmaktadır. Amacımız, çocukların ekran zamanını uzmanlarca önerilen sınırlar içinde tutmak ve bu süreyi eğitimlerine, gelişimlerine katkıda bulunacak kaliteli ve eğlenceli malzemelerle geçirmelerini sağlamaktır. Çocuklarımızın türkçe dil gelişimini destekleme kaygımız nedeni ile ağırlıklı olarak türkçe uygulamalar ve websiteleri üzerinde durmaktayız. Ancak kaliteli türkçe uygulamaların ingilizce uygulamalara kıyasla daha az sayıda olması nedeni ile ingilizce uygulamalara da yer vermekteyiz. Ürün değerlendirmemiz, kaçınılmaz olarak, belli ölçüde öznellik içerse de, nesnel kriterlerle devam edebilmek amacıyla bir puanlama sistemine dayanmakta ve ayrıca kendi çocuklarımızla yaşadığımız deneyimi de içermektedir. Sitemizde bulunan blog kısmında ise çocuklar ve teknoloji, uygulama geliştiricileri tanıyın konulu yazılarımızın yanısıra, bizim çocuklarımızın teknolojiyi kullanma biçimleri hakkında daha kişisel yazılarımız da yer almaktadır.

Kısaca bizden bahsedecek olursak;

Pınar’ın, Şehir ve Bölge Planlama konusunda doktorası, Türkiye ve Amerika’da çeşitli kamu kurumları ve özel şirketlerde 10 yılı aşkın profesyonel deneyimi bulunmaktadır. 6 yaşında Damla ve Deniz adlı ikiz kızları, 2 yaşında Emre adında bir oğlu bulunmaktadır. Halen Amerika’da yaşamaktadır. Çocuklar türkçe konuşup anlayabilmektedir.

Melike, PMP Sertifikalı bir yönetici olarak 10 yılı aşkın bir süre kamu kurumları ve özel yazılım şirketlerinde çalışmıştır. 4 yaşında Kuzey isminde bir oğlu bulunmaktadır. Şu anda Almanya’da yaşamaktadır. Kuzey türkçe konuşup anlayabilmektedir.

Jacqui’nin, Kanada’nın büyük televizyon kanallarından birinde, reklam, satış ve pazarlama konusunda 7 yılı aşkın deneyimi bulunmaktadır. 5 yaşında Rowan Hakan ve 7 yaşında Ryan Kaan isminde iki oğlu bulunmaktadır. Amerika’da yaşamaktadır. Çocuklar türkçe anlayabilmekte ancak konuşamamaktadırlar.2 Yorum

  1. nurturia’dan misscapt ben. sizinle tanıştığıma memnun oldum.
    görebildiğim kadarı ile gayet güzel bir çalışma olmuş, ellerinize sağlık.
    Sevgiler,

    • Çok teşekkür ederiz. Sizlerle beraber daha iyi olacağına inanıyoruz.
      Sevgiler

Pin It on Pinterest

Share This