Acaba Gerçekten O Uygulamayı Almalı mısınız?

Acaba Gerçekten O Uygulamayı Almalı mısınız?

Yazan: Melike

iPhone veya iPad’inize almak istediğiniz uygulama için sadece iTunes’daki değerlendirmelere bakıyorsanız, yanılma ihtimalinizin oldukça yüksek olduğunu sizlere hatırlatmak isterim.

Eğer şanslıysanız, almak istediğiniz ürünle ilgili App Store’da yazılmış olan Kullanıcı Yorumları ve yıldızlar bulunmaktadır. Hepsini okumak ayrı bir dert olsa da, diyelim ki yaptınız, ancak buradaki yorumlar anonim olduğu için, 5 yıldızın pazarlamacıdan mı geldiğini veya 1 yıldızın ve devam eden olumsuz yorumun bir rakipten mi geldiğini anlamanız imkansız olabilir. İşte bu yüzden sizlere aşağıda, istediğiniz ürünle ilgili değerlendirmenize yardımcı olacak bazı ipuçları vermek istedim.

İstediğiniz uygulamayı satın almadan veya indirmeden önce dikkat etmeniz gereken 5 temel kriter var:

1. Ürünün Ekran Görüntülerine Mutlaka Bakın.
App Store’da uygulama geliştirici firmanın ürünüyle ilgili en fazla 5 ekran görüntüsü koyma hakkı bulunmakta. Burası onlar için satış yapacakları en önemli bölüm. Eğer bir ürünün sadece bir adet ekran görüntüsü varsa veya ekran görüntüleri rahatlıkla görülecek şekilde konmamışsa şüphelenmeye başlayabilirsiniz. Alacağınız ürünün her zaman okunaklı ve kaliteli ekran görüntülerinin olmasına dikkat edin.

2. Güncellenme Tarihlerini Kontrol Edin.
App Store’da ürünün ikonunun altında ürünün satışa çıkarıldığı tarih veya güncellendiği tarih yazar. Ürünün en son güncellenme tarihi 2009 ise, elinizdeki cihazla uyumsuzluk çıkacağını tahmin edebilirsiniz. Belki uygulama çok mükemmel olduğu için herhangi bir güncellemeye ihtiyaç duyulmamıştır ve ya belki de üretici firma/kişi çoktan bu işi bırakıp farklı bir sektöre yönelmiştir. Siz iPhone veya iPad cihazınızı güncellerken istediğiniz uygulama, bu avantajlardan faydalanamamış olabilir.

3. Ürünün Tanımını Tam Olarak Okuyun.
İki satırlık açıklama bölümünün hemen altında Devamı (More) gibi bir düğme bulunmakta. Buraya da basarak ürünün açıklamasının tamamını okuyun, böylece neyle karşılacağınızı daha iyi tahmin edebilirsiniz.

4. Linkleri Kontrol Edin.
Uygulama geliştirici firmalar, iki adet internet sitesi linki verebilirler. Bir tanesi kendi firmalarının web sitesinin linki, diğeri de almayı düşündüğünüz uygulamanın Destek Sayfası. Eğer bu linkler verilmiş ise, özellikle Destek Sayfası linkine tıklayın. Başarıyla bu sayfaya ulaşabilirseniz herşey yolunda demektir. Böyle bir sayfaya ulaşamıyorsanız, almayı düşündüğünüz ürünün firma tarafından desteklenmediğini düşünebilirsiniz. Sonuçta tabii yine karar sizin.

5. Yenilikler Bölümünü Okuyun.
Ürünün güncellenmesi yapıldıysa, üretici firma bunlarla ilgili açıklamalar yazmakta. Sonuçta uzun yıllar yazılım geliştirme sektöründe çalıştığım için biliyorum ki, ilk günden her şeyiyle tamam olan bir yazılım yok denecek kadar azdır. Kullanıcı ihtiyaçlarına göre sürekli bakımı ve ‘tadilat’ları yapılır. Dolayısıyla, düzenli olarak güncellenmekte olan bir uygulamayla karşı karşıya iseniz biraz daha rahatlayabilirsiniz.

Sonuçta kullanıcı görüşleri her zaman karşı taraf için önem taşır. Sizler de üretici firmalara uygulamasıyla ilgili kendi görüşlerinizi ve bizlere bu yazıyla ilgili düşüncelerinizi yazabilirsiniz.Pin It on Pinterest

Share This