Tipeez Ücretsiz

Tipeez

Onlineanne

Hürriyet medya grubuna ait bir çocuk ve gençlik portalı olan Tipeez, sanal alemde gezinme, sosyal etkinliklerden haberdar olma, arkadaşlarla sohbet etme, güncel haberleri okuma, web sitesi yaratma, kişisel ajanda oluşturma, oyun oynama gibi çok çeşitli aktiviteleri içeren bir platform. Çocuk ve gençlere yönelik sosyal paylaşım olanaklarının yanısıra video/resim yükleme, çizgi film yaratma aktivitelerini de içermekte. Hedeflediği 7-18 yaş grubunun kendini ifade edebileceği, eğlenebilecegi ve öğrenebileceği bir dijital platform olma hedefi olan Tipeez’de, ayrıca Hürriyet Çocuk Kulübü‘ne ait bir minisite de bulunmakta. Bu minisitede Hürriyet Çocuk Kulübü’ne özel güncel haberler, oyunlar ve masaüstü uygulamalara ulaşmak mümkün.

Uygun yaş aralığı: 9+ yaş
Desteklediği platformlar: PC
Kategori: Websitesi
Fiyatı: Ücretsiz

Beğendiğimiz özellikler:
Tipeez, çok çeşitli aktiviteler içeren bir platform. Nereden başlasak anlatmaya :-). Sitede ilk gözümüze çarpan olumlu özellik, güvenlik konusuna verilen önem. Güvenlik kuralları ilk sayfada animasyonlarla kullanıcıların ilgisini çekebilecek biçimde hazırlanmış.Bazı aktiviteler için ebeveyn izni isteniyor. Üyelerin birbirleriyle iletişim kullanırken kullandıkları dil şiddet ve küfür içermemesi için denetleniyor. Kullanıcıların paylaştıkları içeriğin denetiminde kontrol daha az. Siteyi incelerken, tesadüfen rastladığımız zararlı içerikli bir çizgi filmin, bildirmemiz üzerine hemen yayından kaldırıldığını gördük. Ancak bize herhangi bir dönüş yapılmadığı için bu denetim uyarı üzerine mi yapılıyor, yoksa rutin kontrollerde zaten buna sürekli müdahale ediliyor mu emin değiliz. Üye olurken ya da başkaları ile oyun oynarken de güvenlik uyarıları yer alıyor. 1.5 milyon civarında kayıtlı kullanıcı sayısı bulunan Tipeez’in çok detaylı forum ve de haber bölümlerinin de gençler için gayet ilgi çekici olduğunu düşünüyoruz. Çok fazla oyun seçeneği bulunmakta ve bunlara konularına göre ulaşılabiliyor olması bizce iyi bir özellik. Özellikle Tipeez dünyası adlı bölüm, kullanıcının tasarladığı bir karakterle istediği pek çok şeyi yapabildiği ve de başka kullanıcılarla tanışabildiği sanal bir dünya. Kendi çizgi filmlerinizi yaratabildiğiniz ve de paylaşabildiğiniz bölüm de bizce gayet başarılı. Bu site gerçekten kontrollü bir şekilde gençlerin internet tecrübesini arttırmaya yönelik pek çok olanak sunuyor. Ayrıca websitesi yaratma, kendi gazeteni yapma yarışması, sitede yazar olma, Kayla adlı karakterden fikir alma-bir çeşit Güzin abla- gibi de pek çok ilgi çekici alan var.

Beğenmediğimiz özellikler:
Tipeez, çok kapsamlı bir site ve pek çok olanak sunuyor. Ancak bu kadar fazla aktivitenin bir sitede toplanması ne kadar iyi bir özellik gerçekten emin değiliz. Birer yetişkin olarak bizler nereye bakacağımızı şaşırdık doğrusu. Umarız site kullanıcıları sadece oyunlara takılıp kalmıyorlardır. Sayabildiğimiz kadarıyla 50 civarında oyun kategorisi ve her kategoride en az 12 oyun yer almakta. Siz hesap edin artık! Sitede bol miktarda reklam yer alıyor; zaten sitede de sanal reklam uygulaması olduğu belirtilmiş. Sponsorsuz bu kadar detaylı bir sitenin olamayacağını öngörsek de çocuğumuzun sürekli reklama maruz kalması fikri hoşumuza gitmiyor. Fakat bu algımız çocuklarımızın küçük olmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden yaş grubu olarak sitede belirtilen 7-18 yaş aralığını da çok gerçekçi bulmuyoruz. Özellikle 7-8 yaş grubundakilerin ebeveynleriyle bu siteyi kullandıklarını varsaysak bile sitedeki pek çok olanağı kullanabileceklerini düşünmüyoruz. Ayrıca daha önce de belirttiğimiz gibi kullanıcıların paylaştığı içerik en başında bir denetimden geçmediği için çocuğunuzun ne zaman, ne ile karşılaşacağını kestirmek pek kolay değil. Bizce bu site çocuklardan çok gençler için uygun. Fakat bu konuda daha büyük çocukları olanlarınızdan yorum alabilirsek çok seviniriz.

Bizimkiler ne dedi:
Tahmin edeceğiniz üzere bizimkiler bu siteyle tanışmadı. Ancak Damla (6) ve Deniz (6) sitede yer alan sadece Kız oyunları* kategorisini görseler kendilerini kaybederler. Bizimkilerin bir sene sonra bu siteyi kullanacak duruma gelmelerini imkansız görüyorum ve onları huzur içinde bu siteye bıraktığım zamanı ise henüz hayal bile edemiyorum.

*Kız oyunları tanımlamasından da, içinde yer alan giydirme, barbie, güzellik, dekorasyon gibi kızlara atfedilen oyunlardan da ayrıca nefret ettiğimi yazmazsam galiba çatlayacağım. Tabii erkekler için de aksiyon oyunları başlığı altında savaş oyunları, dövüş oyunları gibi bayılacağınız(!) başlıklar var. Çocuk milletini kendi haline bırakınca kelime dizme oyununu tercih edeceğinden emin değilim doğrusu.

Son sözümüz: Bu sitenin bize verdiği imaj eğitimden çok eğlence amaçlı olduğu. Ancak eğlendirirken internetin sunduğu olanaklar ve de internet güvenliği konusunda gençleri gerçekten bilinçlendirme potansiyeli olduğu için bir bakın diyoruz. Küçücük çocukların Facebook’ta dolandığını görüp şoka girdiğimiz bu günlerde sosyal paylaşım siteleriyle ilk tanışmanın bu tür, daha kontrollü bir siteyle olması belki daha iyi bir fikir olabilir. Ancak iyi olan kısımlar nasıl kötülerden ayıklanır, çocuğunuzun tercihleri nasıl kontrol alınır  hiçbir fikrimiz yok. Bu konudaki yorumlarınızı da merakla bekliyoruz!

Burada yer alan inceleme yazıları, içerik, yorumlar ve fiyat bilgileri incelemenin yazıldığı tarih itibariyle geçerlidir. Ürünün fiyatını ve içeriğini ancak o ürünü geliştiren kişi/kurum kontrol edebilir. Onlineanne.com bu konuda bir garanti verememektedir.Pin It on Pinterest

Share This