Yüklü Faturaların Hesabı Kimden Sorulacak?

Yüklü Faturaların Hesabı Kimden Sorulacak?

Yazan: Melike

Biraz önce internette araştırma yaparken  bir haber kanalında, çocukların telefon ve tabletlerdeki mobil oyunlar için ailelerine yüklü faturalar çıkardıklarını anlatan bir makaleye rastladım ve  bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Makalede özetle, 9 yaşındaki bir kız çocuğunun tabletteki bir oyunu oynarken yüzlerce dolarlık sanal malzeme aldığı anlatılıyor. Tabii malzemeler sanal, ancak faturalar gerçek.

Tartışmalardan bir tanesi, 12 yaş altı için uygun olmayan ve App Store’da yaş grubu 12+ olarak tanımlanmış, genç kızların alışveriş ve erkeklerle çıkma temalı bir oyun. Oyunun App Store’daki tanımına baktığımda, fiyatı $1,99 ile $49,99 arasında değişen sanal malzeme alınabildiğini gördüm. Ayrıca, yine tanımın içinde, ‘Alışverişe bağımlı mısınız? Top model olmak ister misiniz? Erkeklerin peşinizden koşmasını ister misiniz? En popüler kız olun!’ gibi cümleleri de okudum. İnanamadım! Bir anne olarak sadece bu satırları bile okuyarak, kız/erkek annesi farketmez, o uygulamanın bize uygun olmadığını anladım. Peki nasıl bu aileler yüzlerce dolarlık faturayla karşı karşıya gelebiliyor?

Çünkü aileler öncelikle, tablet veya telefonlarına yükledikleri uygulamaları, gerçekten yeterince incelemeden, tanımını dahi okumadan yüklüyorlar. Çoğunlukla ücretsiz veya cüzzi fiyatla satılan bu uygulamaları geliştiren firmalar, parayı uygulama içi satın alım yöntemi dediğimiz yöntemle kazanıyor. Bu yöntemde bir problem yok, gelir metotlarından bir tanesi, ancak önemli olan bunun nasıl kötüye kullanılabileceği.

Ailelerin çoğu iPad/iPhone’larında çocuk güvenlik ayarlarını yapmamış durumdalar. Büyük ihtimalle çocuklar, bir arkadaşlarından duydukları uygulamayı aileye aldırabiliyor. Çünkü, ailelerin de bu konuda araştırma yapacakları yeterli vakitleri, bilgileri ve ya istekleri yok. Hatta bir arkadaşında olup da kendisinde olmazsa, çocukta mutsuzluk başlıyor. Onun çocuğu oynuyor, benim çocuğumda niye olmasın diye düşünen anneler de olabiliyor. Dolayısıyla bu uygulamalar ağızdan ağıza anlatılarak gruplar içinde popüler oluyor ve çocuklar bunları ediniyor. Oynamaya başladıklarında ise, çocuklar aile tarafından, genellikle evde kendi kendini güzel bir şekilde meşgul edebilen, anne/babaya fazla sıkıntı çıkarmayan çocuklar olarak görülüyor.

Bu oyunları oynarken paraları harcayan çocukların çoğu ise, harcadıkları paranın gerçek para olduğundan bile habersiz. Hatta bazıları, eğer satın almazsa ‘Şirinler’in öleceğini bile düşünüyor. iOS 3.0 ve sonrası işletim sistemiyle çalışan iPad/iPodTouch/iPhone’larda, uygulama içi satın alım yapabilmek için, ebeveynin Apple ID sinin ve şifresinin girilmesi gerekiyor. Peki aileler bu şifreyi neden çocuklara verir, onu da anlamış değilim.

İşte tüm bunların sonunda aileler yüzlerce dolarlık kabarık kredi kartı faturalarıyla karşı karşıya geliyorlar. Peki kendi ihmallerinden kaynaklanan bu durum yüzünden, bir başkasını suçlamaları ve (henüz Türkiye’de olmasa bile) hatta hapse attırmaları mantıklı mı sizce? Kötü içerik internet varolduğu sürece olacak. Ailelerin temel görevlerinden bir tanesi de günümüzde bu gelişmelerin farkında olmak ve kendi aile kuralları çerçevesinde bunlara karşı önlem almak değil midir?

Tabii bir de işin öbür tarafı var: İnternetsiz, bilgisayarsız, tabletsiz, telefonsuz ve hatta televizyonsuz çocuk yetiştirmeyi seçen aileler. Ancak çocuklarının yaşı büyüdükçe bunu nereye kadar sürdürebilecekler? Okul yoluyla kaçınılmaz olarak hayatlarına girecek olan bu cihazlar ve internet ile karşılaştıklarında bu aileler ve çocukları neye hazırlar?Pin It on Pinterest

Share This