Tablet Çocuklarımızın Geleceği mi?

Tablet Çocuklarımızın Geleceği mi?

Yazan: Pınar

Bazı gelişme ve istatistiklere baktığımızda, istesek de istemesek de, tabletin çocuklarımızın hayatında önemli bir yer tutacağını öngörmek mümkün.

Mayıs ayında “Çocukların yeni bakıcısı tablet” başlığı altında bir araştırma yayınlandı. Amerika’da yapılan bu araştırmaya göre;

– Amerika’da tablet kullanımı hızla artıyor.

– Tableti olan 10 ebeveynden 7’si de çocuğunun tablet kullanmasına izin veriyor.

– Ebeveynlerin %77’si çocuklarının tablet kullanmasını eğitici ve yaratıcılıklarını geliştirici bir aktivite olarak görmekte.

– Ebeveynlerin %25’i tabletlerine çocukları için yeni uygulamalar indiriyor.

– Araştırmaya konu olan ebeveynlerin %22’si kendi işlerine güçlerine bakarken oyalama amaçlı çocuklarına tablet, iphone, iPod ya da smartphone veriyor.

– Bu durumda 0-8 yaş grubunun %38’i tablet ve telefon kullanıyor. Bu veriye göre, 0-1 yaş grubunun %10 u, 2-4 yaş grubunun %38’i, 5-8 yaş grubunun %52’si tablet kullanıyor.

– Çocuklar tabletleri en çok oyun oynamak (%77) ve eğitim (%57) için kullanıyor. Diğer amaçlar ise sırasıyla seyahatte vakit geçirmek (%55), televizyon programları veya filmleri izlemek (%43), restoranda (%41), arkadaşlarla iletişim kurmak (%15) amaçlı.

– 0-8 yaş aralığındaki çocuklar için indirilebilecek uygulamalar (apps) puzzle, matematik, hafıza gibi eğitici oyunlar, sadece eğlenceye yönelik oyunlar, resim, müzik gibi sanatsal yaratıcılığı geliştiren oyunlar, çizgi film karakterlerinden oluşan oyunlar gibi uygulamalar olarak 4 kategoride toplanmış. Tüm bu uygulamaların arasında, %46 oranında en çok indirilen ise sadece eğlenceye yönelik, eğitici özelliği olmayan oyunlar oynanıyor gibi görünse de eğitici ve yaratıcı oyunların da oranı sırasıyla %42 ve %19.

Sadece çocukların tableti en çok eğlence amaçlı kullandığı verisi ve de yeni uygulama indiren ebevynlerin oranının düşüklüğü bile bu konuda atmamız gereken adımlar olduğunu söylüyor.

Bu verilerin Türkiye karşılığı nedir diye aradığımızda karşımıza net bir sonuç çıkmasa da haberler tablet satışlarının katlanarak arttığını gösteriyor. Amerika’da 600 okul bölgesinde iPad artık okul müfredatına alınmış durumda. Bizde de çok eleştirilmesine rağmen tabletle eğitim uygulaması başladı ki bu sitede bu konuları ileride daha detaylı tartışmaya açmayı düşünüyoruz.

Sonuç olarak bu gelişmeler “yaşasın tablet geliyor” düzeyinde değil, “tableti verimli hale nasıl getiririz” düzeyinde ele alınması gereken bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Bir anne olarak ben kendime bu araştırmada sorulan soruları sordum ve cevapladım:

Tabletiniz/Akıllı telefonunuz var mı? Evet
Çocuğunuzun kullanmasına izin veriyor musunuz? Sınırlı olarak evet
Tablet/telefon kullanımını eğitici ve yaratıcılıklarını geliştirici bir aktivite olarak görüyor musunuz? Ne kullandıklarına bağlı olarak evet.
Çocuğunuza yeni uygulama indiriyor musunuz? Evet
Çocuk oyalamak için tablet verdiğiniz oluyor mu? Maalesef zaman zaman oluyor.
Çocuğunuzun yaşları nedir? 2 yaş, 6 yaş
Çocuğunuz tablette en çok ne yapıyor? Kitap okuyor, eğitici ve yaratıcılığı geliştirici oyunlar oynuyor. Müdahale etmezsem kendi tercihleri çizgi  film seyretmek oluyor.

Sizin bu sorulara cevabınız nedir? Tabletiniz yoksa bile çocuklar ve tablet konusuna nasıl bakıyorsunuz? Akıllı telefonunuzu çocuğunuza veriyor musunuz?Pin It on Pinterest

Share This