Küçük Kaz Cambaz İstanbul’da $3.99

Küçük Kaz Cambaz İstanbul’da

Onlineanne

Çocuğunuzla birlikte İstanbul’da sanal bir gezintiye çıkmaya ne dersiniz? Bu kitap uygulaması küçük kaz Cambaz’ın İstanbul’da Sarman ve Sultan adlı iki kedi ile beraber İstanbul’un en ünlü mekan ve yapılarını keşfetmesini anlatmakta. Çocuklar için bir İstanbul kent rehberi olan bu uygulamayı ingilizce ya da türkçe olarak dinlemek mümkün.

Uygun yaş aralığı: 4+ yaş
Desteklediği platformlar: iPad
Fiyat: $3.99
Kategori: Oyun
Versiyon: 1.1

Beğendiğimiz Özellikler:
1. Kitabın güzel grafiklerine eşlik eden, mekana özgü müzikler ve kent sesleri çok hoş. Okuyucuyu gerçekten İstanbul’a götürüyor.
2. Hikayenin akışı içinde kitap karakterleri gezilen yerlerle ilgili minik bilgiler veriyor. Ama daha çoğunu isterseniz de ilgili sayfadan ulaşabiliyorsunuz. Bunlar bazen nazar boncuğu, kaşıkçı elması gibi resimlerde yer alan minik güzel detaylar olarak tasarlanmış.
3. Kitapta okuyucunun ek bilgiye ulaşabileceği interaktif alanlar farklı gösterildiği için nereye basacağınızı hemen görebiliyorsunuz.
4. Kitabın sonunda yer alan gezilen yerleri gösteren ve gezilen yerlere ilişkin ek resim içeren  haritayı çok beğendik. Buraya kitabın ana menüsünde galeri bölümünden de ulaşılabiliyor.
5. Kitapta çeşitli yerlere basınca aldığınız bilgiler dışında interaktivite yok denecek kadar az ama minik animasyonlar var.

Beğenmediğimiz Özellikler:
1. Kitabın ses kontrolü sadece otomatik seslendirmeyi kapsıyor. Müzik ve ses kontrolü yok malesef.
2. Kafiyeli bir anlatım olduğu için hep devrik cümle kullanılmış. İngilizce kitaplarda kafiyeli kelime kullanımı gerçekten çocukların kelimeleri birbiri ile ilişkilendirmesine olanak tanıyor. Ama türkçede çok kafa karıştırıcı olabiliyor. Yine de devrik cümle hassasiyeti sadece bize özgü olabilir diye not düşelim.
3. Diksiyonda bir sorun yok gibi görünse de seslendirme tarzı çok hoşumuza gitmedi. Özellikle kedi sarman’ın R harfini bastırarak konuşmasını beğenmedik, ama bu çok öznel bir eleştiri. Belki bir başkasının çok hoşuna gidebilir.
4. Otomatik seslendirmede kelimeleri işaretleme özelliği yok. Ayrıca kelimeleri küçük çocukların takip etmesi oldukça zor çünkü kalabalık sayfa düzeni içinde kelimeler de grafiğin bir parçası olarak kullanılmış.
5. Az da olsa imla hatalarına rastlamak mümkün. Bilgilendirme yazıları da kitabın geneline göre daha özensiz hazırlanmış.
6. Kitabı Türkçe adı ile App Store’da bulamıyorsunuz. Ya aşağıdaki Satın Al düğmesini kullanın ya da The istanbul Adventure with Bruce The Goose diye arayın.

Bizimkiler ne dedi?
Deniz (6) ve Damla (6) bu kitaba bayıldı. Bu yaz İstanbul’da gezdiğimiz yerleri kitapta görmek çok hoşlarına gitti. İstanbul’da gezmediğimiz yerleri de okudukça bir sonraki Türkiye tatilimiz için zevkli planlar yaptık. Sadece çocuklar için değil benim için de çok bilgilendirici bir kitap oldu.

Son sözümüz: Bu kitap uygulaması interaktif kitap uygulamalarına göre pahallı sayılabilir. Ancak İstanbul üzerine pek çok bilgi içermesi ve türünün tek örneği olması nedeniyle özellikle kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Burada yer alan inceleme yazıları, yorumlar ve fiyat bilgileri incelemenin yazıldığı tarih itibariyle geçerlidir. Ürünün fiyatını ancak o ürünü geliştiren kişi/kurum kontrol edebilir. Onlineanne.com aksini garanti etmemektedir.Pin It on Pinterest

Share This