iPad Kullanma Genelgesi! | ONLINEANNE
iPad Kullanma Genelgesi!

iPad Kullanma Genelgesi!

Yazan: Pınar

Despot bir anne tarafından yazılmış despot bir genelge örneği veriyoruz bu yazıda. 🙂 Yazarken Türkiye’de devlet dairelerinde geçen günlerimi hatırladım. Neyse, bu genelge bizim evin iPad kullanma kurallarını kapsıyor. Kurallarımız kış tarifesi ve yaz tarifesi olarak ikiye ayrılmakta ve de 2012 yılı itibariyle altı yaşında olan ikiz kızlarımızı hedeflemekte. İki yaşındaki Emre ve ona uygulanan (ya da uygulanmak istenen) kurallar ayrı bir yazı dizisi olur. Bu kurallar bizim evimizde yaşayan çocukların teknoloji kullanımını sınırlamak üzere konmuştur ve ihtiyaç duyuldukça revize edilmektedir.

2011-2012 Kış Tarifesi
1) 2012 yılı, Ocak ayı itibarıyla 66 ayını doldurmuş olan kişiler okul günleri medyadan uzak durmak zorundadır. Medya ile kastedilen iPad, Kindle, televizyon, bilgisayar türevi elektronik eşyadır. Okuldan gelir gelmez “televizyonu açabilir miyim, iPad nerede” soruları yasaklanmıştır.

2) Birinci maddede genel olarak yasaklanmışsa da, iPad’de kitap okuma, anne tarafından belirlenmiş matematik oyunlarına ve çizim/boyama programlarına erişim ek izne tabi olup yarım saatle sınırlıdır. Ama kontrol dahilinde ve ne yapıldığına bağlı olarak bu süre uzatılabilir. Ancak Birinci maddede kesinlikle belirtildiği gibi çizgi filmlere erişim okul günleri yasaklanmıştır.

3) Yaşı 60 aydan büyük olup bizim evde yaşayan “herkes” için televizyona erişim çocukların uyanık olduğu saatlerde yasaktır. Yemek sırasında televizyon seyretmek gibi konuların tartışılması mümkün değildir. Buna tek istisna NBA finalleri dönemi haftasonları öğle yemeği ve sonrasıdır. Gelen misafirlerin de bu kurala uyması gerekmektedir.

4) Haftasonları, medyaya erişim güzel havalarda günde en fazla iki saat, kötü havalarda eve tıkılıp kalınmışsa ve de annenin canı hiçbirşey yapmak istemiyorsa en fazla üç saat olarak belirlenmiştir. Çocuklar bu süre zarfında Dinazor Treni, Küçük Einstein’lar gibi kendileri için kaydedilen çizgi filmlerin yanısıra Tom ve Jerry, Arthur, Barbie ve her türlü uzun Disney filmlerini seyretmekte özgürdürler. Leap Frog’un eğitici-öğretici yayınlarını tercih ederlerse ekran süreleri anne-baba insiyatifi ile arttırılabilir. Ancak ailecek sinemaya gidilen günlerde eve döner dönmez “çizgi film seyredebilir miyim” sorusuna cevap bile verilmeyecektir ama kabalık olmasın diye yine de yazıyoruz, bu cevap “hayırdır”.

5) iPad kullanımı da dördüncü maddede belirtilen sürelerle kısıtlanmıştır. Ancak anne tarafından belirlenmiş matematik oyunlarına ve çizim/boyama programlarına erişim daha esnektir, ancak izne ve kontrole tabiidir.

6) Haftasonu, misafir geldiğinde, çocuk misafirlerin yaşı 96 aydan (8 yaş) küçükse kesinlikle dördüncü ve beşinci maddede belirtilen haklar kullanılamaz.

7) Hastalık durumları, anne-babanın aşırı yorgun ya da hasta olduğu, evde ya da dışarıda mutlaka asayişin sağlanmasının gerektiği durumlarda, anneanneye/babaanneye çocukların üçünün birden emanet edildiği zamanlarda, seyahatte bu maddeler geçerliliğini yitirebilir. Kuralların hepsi anne, anne yoksa baba, baba da yoksa anneanne/babaanne insiyatifine bağlıdır.

8) Evde kullanılan televizyon, Kindle aileye aittir. Ancak iPad’ler kişiseldir. Herkes evde iPad’ini paylaşıp paylaşmamakta özgürdür ve ne kadar paylaşacağına kendi karar verir. Yaşı 28 aydan küçük olan bazı yemek problemli tiplerin (kısaca Emre) yemek yemesi söz konusu olduğunda öncelik belirlemesinde nezaket ve hakkaniyet konularına bakılmaz.

9) iPad paylaşımında “ilk soran alır” kuralı geçerlidir. Ancak her iki kişinin aynı anda iPad istediği durumlarda sıra ile kullanım sağlanır. Bu konuda anne hakemliğine başvurulmadan paylaşma gerçekleşirse, koca bir aferinle birlikte, göz yaşarmasının yanısıra ödül mekanizması da işletilir. Anne hakemliğine ihtiyaç duyularsa mutfak saati kurulur. Ancak tüm bu paylaşım sürecinde nezaket kuralları elden bırakılırsa iPad ortadan kalkar.

10) Kişisel bilgisayarlara dokunmak şimdilik yasaktır. Düzenlemeler ihtiyaç duyuldukça yapılacaktır.

11) iPad, Kindle kullanırken Emre terörüne maruz kalanlar kaderine razı olmak zorundadır. Bu durumlarda elektronik aletlerin ortadan kaldırılması gerekebilir.

12) Okul günlerinin sabahlarında,  okul için tüm hazırlıklar yapılmış, kapıdan “hadi” der demez çıkılmaya hazır duruma gelinmişse okul otobüsü gelene kadar iPad‘le oynanabilir. iPad için kavga edilirse ikaz bile edilmeden iPad ortadan kalkar. Hadi dendiğinde eller iPad’den hemen çekilmezse, bir saniye bile taviz yok, bu madde ortadan kalkar.

Yeni okul dönemi ile kış tarifesi hala revize edilmedi ve de çok delindiğini söyleyemem. Yüzümüzün karası yaz tarifesini ise, yüzüm tutarsa, daha sonra anlatacağım.

Sizde medya kullanma kuralları ne alemde? Hu hu, orda mısınız?Pin It on Pinterest

Share This