Çoğu Evde Televizyon Sürekli Açıkmış!

Çoğu Evde Televizyon Sürekli Açıkmış!

Yazan: Pınar

Amerika’da bir habere göre çocuklar günde ortalama 80 dakika televizyon seyrediyorlarmış. Bu rakam kulağa fazla geliyor ama uzmanların karşı çıkmadığı sınırlar içinde. Ancak geçtiğimiz günlerde yaşları 8 ay ve 8 yıl ile değişen çocuklara sahip 1454 Amerikan ailesi üzerinde yapılan bir başka araştırma yayınlandı. Buna göre Amerika’da ortalama bir çocuk günde 232 dakika arka planda televiyona maruz kalmaktaymış. Bu araştırma şimdiye kadar arka plan televiyon zamanı konusunda sayı veren ilk araştırma olma özelliğine sahip.

Bu araştırmayı yapan uzmanlar, evde sürekli açık olan televizyonun çocuk gelişimini nasıl etkilediğine dair çok fazla araştırma olmadığını söylüyorlar. Bazı araştırmalar uzun süre televizyona maruz kalmanın çocuklarda dikkat dağınıklığı, ebeveyn-çocuk ilişki kalitesi azlığı ya da daha düşük akademik performans gibi bulgular sunmakta. Ancak henüz bu tür araştırmalar çok yeni olduğu için uzmanlar, bu konuda da net değil. Tabii 2 yaş altı çocuklarda televiyon etkisinin özellikle konuşmada daha az kelime dağarcığına yol açtığı gibi araştırmalar mevcut. Bu yüzden arka planda televizyona maruz kalan 2 yaş altı çocukların sayısının fazlalığı çok korkutucu bulunuyor.

Türkiye’de durum ne diye baktığımızda geniş kapsamlı bir araştırma ile karşılaşmıyoruz. Ancak 60 anne-baba ve çocuklarını kapsayan ‘Çocuklarımızın Dijital Dünyası’ başlıklı bir anket çalışması bize bu konuda biraz fikir veriyor. Bu araştırmaya konu olan evlerin %87‘sinde arka planda televizyonun açık olduğu belirtilmiş. Ailelerin %30‘u ise evlerinde televizyonun “sürekli” açık olduğunu belirtmiş.

Bu çalışmada dijital aktiviteler TV, video, internet, tablet ve cep telefonu olarak, dijital olmayan aktiviteler ise parkta oynama, kitap okuma, sinema ve tiyatroya gitme, AVM’de gezme ve müzik dinleme olarak belirlenmiş. Çocuklar arasında en sevilen ilk 5 dijital aktivite sırasiyla TV, video, IPAD ve cep telefonu ve diğer sonuçlar şöyle:

2 yaş altındaki çocukların dijital aktiviteleri, tüm aktivitelerinin %5‘ini oluşturuyor.
2 yaşın üzerinde çocukların dijital aktiviteleri, tüm aktivitelerinin %38‘ini oluşturuyor.
‘oyalansın’ diye televizyonun önünde çocuklarını bırakan ailelerin oranı %75.
%90 oranında aileler ekrana dair kurallar koyuyor ancak bunların sadece %60-70‘i kurallarını her zaman uygulamakta. Kuralların uygulanmadığı evlerde, arka planda her zaman tv açık.

Sanırım televizyon çoğu evin en vazgeçilmezi olduğu için etrafta çocuk olup olmamasından bağımsız olarak her yerde açık. Türkiye’de gittiğimiz her yerde arkada televizyon açık oluyor. Rakamlardan anladığımız üzere Amerika’da da durum böyle.

Bir anne olarak çocuklarım etrafta oyalanırken televizyon arkada açık olduğunda çocuklarımda dikkat dağınıklığı olasılığı artacak, ya da okul başarısı etkilenecek endişesini ben şahsen taşımıyorum. Ama televizyon arkada açıkken benim iletişimimin kalitesinin düştüğünü söyleyebilirim. Belki herkes öyle değildir ama “anne, anne, anne” diyen çocukların sesi üstüne bir de televizyon sesini, benim kafam almıyor.  Dolayısıyla televizyon benim karşımdakiyle sağlıklı bir iletişim kurmamı engelliyor.  Çocuklar için de benzer bir durum gözlemliyorum. Ekrana anlık bile olsa hipnotize olmuş bir biçimde bakakalmaları, ne dediğimi duymamaları bana rahatsız edici geliyor.

Aslında çocuklarım ortada iken arkada televizyonun açık olmasını istemememin en önemli sebebi, çocukların nereden ne çıkacağı belli olmayan görüntülerle karşılaşmalarını engellemek. Türkiye’de, bir yaz tatilimizde,  saçından tutup sürüklenerek dövülen bir kadın görüntüsüne kızlarımın dehşetle bakakalmasına şahit olmuştum. Televizyonu kapatmaya kalkınca “abartma, şimdi bitecek” lafını bile duyduğumu hatırlıyorum. Her gün benzer görsellerle karşılaşan çocuklar için şiddetin “dehşetle” seyredilecek birşey olmaktan çıkıp “normal” kapsamına gireceğinden korkuyorum açıkçası.

Yine kendime soruyorum ve cevaplıyorum:
Evinizde arkaplanda televizyon açık mı? Hayır, saydığım sebeplerden dolayı.
Yakın akraba/eş dost ziyaretlerinizde arka planda televizyon açık mı? Türkiye’deysek evet.
Oyalansın diye çocuğunuzu televizyonun önüne bıraktığınız oluyor mu? Maalesef bazen, ama ona uygun programlar açıyorum.
Bu konuda sınırlarınız var mı: Var ve de genelde uyuyoruz.
2 yaş altındaki çocuklarınızın dijital aktiviteleri, tüm aktivitelerinin yüzde kaçını oluşturuyor? Çocuklarımdan birini, itiraf ediyorum, “yemek tıkıştırmak” için 1.5 yaşından sonra günde 30-45 dakika arası çeşitli dijital aktivitelere maruz bıraktım maalesef.
2 yaş üstündeki çocuklarınızın dijital aktiviteleri, tüm aktivitelerinin yüzde kaçını oluşturuyor? %25-30 diye hesapladım ama bazen istisnalar olabiliyor. Bu rakamlar yazın Türkiye’de seyahatte iken çok değişiyor.

Görünen o ki, çocuklarımız televizyonla büyüyor. Uzmanları ve “ideal” koşulları unutalım bir anlığına, siz televizyonun açık olduğu ortamlarda çocuğunuzun bundan gerçekten etkilendiğini düşünüyor musunuz ?Pin It on Pinterest

Share This