Fun With Directions Lite 1,79 TL

Fun With Directions Lite

Onlineanne
Okuyucular

Bu ingilizce uygulama deneyimli bir dil ve konuşma terapisti tarafından  çocuklarda dinleme, hafıza, konuşma ve dil gelişimini desteklemek için hazırlanmış. Uygulama basit, orta ve zor olmak üzere üç değişik seviyede seçebileceğiniz direktifleri çocuğunuzun dinlemesini ve ona göre görsel olarak seçimler yapmasını sağlıyor. Direktifler itme, dokunma, koyma, bulma, silme, açma, verme, renklendirme, kapama gibi eylemleri, üstünde, altında, ortasında gibi mekansal kavramları ve büyük, küçük, kız, erkek,renkler gibi sıfatları, hafıza ve dinleme becerilerini geliştirerek öğretiyor. Ancak bunların hepsine ulaşabilmek için tam sürümü satın almanız gerekiyor. Lite versiyonda sadece vermek ve dokunmak eylemleri yer almakta. Daha çok direktif içinse ayrı bir uygulama daha mevcut: More Fun with Directions. Bu uygulama pek çok uzman tarafından da özel eğitim için tavsiye edilmekte. Özel eğitim uygulamaları geliştiren Hamaguchi apps tarafından geliştirilmiş.

Uygun yaş aralığı: 2-8
Desteklediği platformlar: iPhone, iPod touch, iPad
Fiyat: 1,79 TL (Tam Sürüm 17,99 TL)
Kategori: Oyun
Versiyon: 1.1

Beğendiğimiz Özellikler:
1. Son derece basit, anlaşılır ve sade bir tasarım, yeterince iyi grafikler ve dikkat dağıtmayan minimum efekt.
2. Seviye ayarı: Basit seviye  kolay direktiflerden oluşuyor (örn. Kurbağaya dokun). Orta ve İleri seviye direktifler daha karmaşık direktifleri içeriyor (Köpeğe yemeğini koyabileceği bir şey ver ya da Kırmızı kurdelesi olan kıza küçük mavi kitabı ver gibi).
3. Uygulamada “yanlış, bir daha deneyin” gibi ifadeler kesinlikle yok. Örneğin “Köpeğe yemeğini koyabileceği bir şey ver” direktifini dinleyen kullanıcı görsel seçenekler içinden tabağı bulup köpek resminin önüne bırakınca “doğru” yapmış oluyor ama köpeğin önüne “kitap” koyarsa kitap köpeğin önünde durmadığı için doğruyu bulana kadar deneme yapabiliyor.
4. Ses Açma/Kapama özelliği: Direktifler ingilizce olarak seslendiriliyor ama isterseniz kapatıp soruları kendiniz yöneltebilirsiniz. Cevapları grafikler üzerinden verdiğiniz için türkçe olarak da kullanılabilir. Ancak önceden soruları biliyor olmanız ya da direktifin ingilizce yazılı halinden anında çeviri yapmanız lazım.
5. Yazı Açma/Kapama özelliği: Direktiflerin yazı ile gösterilmesi özelliğinin dinleme becerisinin geliştirilmesi için kapalı olması tavsiye ediliyor. Ancak okuma becerilerinin geliştirilmesi için açık olarak da kullanılabilmesi mümkün.
6. Direktifleri istediğiniz konularla sınırlayabiliyor ya da karışık olarak dinleyebiliyorsunuz.
7. Superstar Direktifleri (süperstar directions): Değişik zamanlarda çıkan bu bölümde kullanıcının kendisine söylenen direktifi tekrar etmesi isteniyor. Kullanıcı bunu tekrar ederken ses kaydı yapılıyor. Böylece kullanıcı hem dinlediğini aktarma pratiği yapabiliyor hem de bunu nasıl aktardığını dinleyebiliyor.
8. Birden fazla kullanıcı tanımlanabiliyor ve de ayarlar her kullanıcıya özel olabiliyor (Lite versiyonda 3, tüm sürümde 15 kullanıcı)


Gelecek versiyonlarda görmek istediklerimiz:
– Süperstar direktif kontrolü: şu anda tesadüfi zamanlarda sorulan bu özellik çok güzel. Keşke kullanıcı istediği zaman buna ulaşabilse ya da direktifler içinde ne sıklıkla karşılaşmak istediğini tanımlayabilse
– Ses kaydı özelliğinin geliştirilmesi: Ses kaydı şu anda sadece süperstar direktif bölümünde kullanılabiliyor. Direktifler içinde de buna imkan olsa özellikle başka dilllerde de çok rahat bir şekilde kullanılabilir.
– Grafik nesnelere dokunulduğunda ses ve yazıyla tanımlarına ulaşabilmesi uygulamanın dil gelişimi amacı ile kullanılmasını arttırabilir. Bu açılıp kapanabilir bir özellik olursa isteyen kullanıcılar için uygulamanın şu anki sadeliği de korunmuş olur diye düşünüyoruz.
– Keşke türkçe dil seçeneği olsaydı. Ama kayıt özelliğinin geliştirilmesi bile bu konuyu çözebilir.

Bizimkiler ne dedi: Bu oyunu Deniz (6) ve Damla (6) ilgiyle oynadı. Özellikle süperstar direktifleri daha çok oynamak istediler. Bence dil, hafıza, dinleme gelişimi konusunda sadece özel eğitim kapsamında değil tüm çocukların yararlanabileceği bir uygulama. Dikkat dağınıklığı için de geliştirici özellikleri var, ileri seviyede gerçekten konsantre olmak gerekiyor. Hatta şu anki haliyle sadece İngilizce dil öğretimi için bile kullanılabilir.

Son sözümüz: Lite versiyonu bile ücretli ama bakmanızı öneriyoruz.

 2 Yorum

  1. gsh 🙂 umarım bize çıkar

  2. Çok ilgimi çekti ingilizce öğrenmede de çık işimize yarar

Trackbacks/Pingbacks

  1. First Phrases | ONLINEANNE - [...] gelişimi gecikmeleri gibi alanlarda konuşma ve dil terapisi için de tavsiye ediliyor. Daha önce Fun with Directions adlı uygulamasını…
  2. Özel Eğitim Desteğine İhtiyaç Duyan Çocuklarımıza Hediye Uygulama! | ONLINEANNE - [...] 1 kişiye promo kod hediye ediyoruz! Resme tıklayın, mesajınızı bırakın! (Ücret 17.99 TL) Fun With Directions Mesaj bırakanlar arasından…

Pin It on Pinterest

Share This