iPad ile Oynayan Çocuklar Asosyal mi Oluyor?

iPad ile Oynayan Çocuklar Asosyal mi Oluyor?

Yazan: Melike

Siz de “çocuğum iPad ve benzeri aletlerle oynayarak vakit geçiriyor, onun asosyal olmasından endişeleniyorum” gibi bir düşünceyi hiç aklınızdan geçirdiniz mi?

Sizinle çok ilginç bulduğum bir yazıyı paylaşmak istiyorum. Financial Times‘ta okuduğum bu yazı, Boston’dan bir grup araştırmacının Etiyopya’nın en fakir birkaç köyüne kapalı kutularda iPad bırakmalarını ve sonrasındaki gelişmeleri anlatıyor. Gerçekten de bir bilim kurgu filmi olacak kadar enteresan olan bu fikrin uygulanmış olacağı hiç aklıma gelmezdi.

6 ay kadar önce, Etiyopya’nın gerçekten en ücra, elektronik gibi bir konunun halkın ihtiyaçlarının arasında olmadığı iki köyüne, kapalı kutular içerisinde iPad’ler bırakıyorlar. Köyün yetişkinlerine bu cihazların 4 – 11 yaşındaki çocuklar için olduğunu ve bu cihazı güneş enerjisiyle çalışan bir şarj aletiyle şarj edebileceklerini söylemek dışında başka hiçbir açıklama yapmadan gidiyorlar. Bakın sonrasında neler oluyor:

1. Çocuklar birkaç dakika içerisinde iPad’leri kutularından çıkarıp, toprağın, çamurun üzerinde nasıl açabileceklerini keşfetmeye çalışıyorlar.
2. Kısa bir süre sonra, çocuklar arasında birkaç lider çocuk ortaya çıkıp, diğerlerine neyi nasıl yapacakları konusunda yardım etmeye başlıyor. Göze çarpan konulardan bir tanesi de, bu lider çocuklardan birinin daha önce hiç de popüler olmayan, kısmen engelli çocuklardan biri olması.
3. Çocuklar toplu olarak oturup, birbirlerine soru sorup konuşarak, bir diğerinin ekranına dokunarak grup halinde bu yeni aleti keşfetmeye başlıyorlar.
4. Birkaç gün içerisinde hepsi, iPad’lere daha önceden -Etiyopya hükümetinin isteği üzerine- ingilizce olarak yüklenmiş tüm oyunların, filmlerin ve eğitici uygulamaların usta birer kullanıcısı haline geliyorlar.
5. Birkaç ay sonrasında ise, İngilizce ABC-Alfabe şarkısını söylemeye başlıyorlar.
6. Çocukların bazıları, iPad’in araştırmacılar tarafından önceden bloke edilmiş olan fotoğraf çekebilme gibi bazı özelliklerini kullanır hale getiriyorlar, ve tüm bunların hepsi başlarında herhangi bir yetişkin olmadan gerçekleşiyor.

Araştırma ve sonuçların toplanması işi halen devam ediyor ancak şimdiye kadar kesinleştirdikleri sonuçlar şöyle:

– Çocuklar ne kadar uzak veya yaşadıkları toplumun gereksinimleri ne kadar zor ve farklı olursa olsun onların, sofistike teknolojiyi anlamaları konusunda gelişmiş toplumlardaki çocuklardan hiçbir farkları yok.
– Bu teknolojik aletin ebeveyn yönlendirmesi bile olmaksızın, müthiş bir eğitim potansiyeli bulunuyor.
– Çocukların eğitimi ve gelişiminde, okullara milyonlarca liralık yapılan harcamalarla ulaşacaklarından daha etkili olabilecek şeyin, onların teknolojiye doğru şekilde erişimlerinin sağlanması olarak belirtiliyor.

Bu yazıda bana hepsinden daha çok çarpıcı gelen neydi biliyor musunuz? Bu çocukların teknolojiyi, bizim gibi Batılı toplumlardan ne kadar farklı kullandıkları. Bizler Batılı toplumların yetişkinleri olarak, iPad’de geçirdiğimiz vakti kişisel olarak algılayıp, izole olup, kendi dünyamıza gömülüp sessiz sakin bir köşede geçiriyoruz. Belki sizler de gözlemlemişsinizdir: Bir ebeveyn iPad veya benzeri bir cihazda bir şeylere bakarken çocuğu yanına yaklaştığında, cihazı almak istediğinde, beraber oynamak istediğinde genellikle ona, “sırasını beklemesi gerektiği“, “şu anda önemli bir işinin olduğu” vs. söyleniyor.

Çocuk sahibi herkes bilir ki onlar biz ebeveynlerin aynaları. Onların ileride sergileyeceği davranışların, sahip olacakları alışkanlıkların altında, bizlerin onlara her gün gösterdiğimiz davranışlarımız, alışkanlıklarımız yatıyor. Neden Etiyopya’daki çocukların her biri birer iPad aldığında izole olup ayrı yerlerde incelemeye başlamadılar? “Çocuğum iPad  ile oynayarak vakit geçiriyor,  onun asosyal olmasından endişeleniyorum” derken aslında dönüp kendimize bakalım. Bizlerin teknoloji algısı, ilişkisi nasılsa, büyük ihtimalle onların da öyle olacak. Teknolojiyi kullanmak da bir kültür meselesi.2 Yorum

  1. çok çok etkilendim, bu araştırmanın kesinlikle harika bir çalışma olduğunu düşünüyorum, herşey doğru yöntemleri denemeye gönüllü ebeveyn olmaya çıkıyor işte, umarım bir çok başka konuda bir çok kişiye ilham verir.

    • Çok doğru! 🙂 Ayrıca, Facebook’ta bir de aynı araştırmayla ilgili bir başka makaleyi daha paylaşmıştık. Araştırmaya konu olan bu çocuklar bir süre sonra android cihazları da hack lemişler

Pin It on Pinterest

Share This