Hayır, hayır, iPad aslında o kadar da kötü olamaz!

Hayır, hayır, iPad aslında o kadar da kötü olamaz!

Yazan: Melike

Öncelikle şunu söylemeliyim ki, başlığa bakarak daha önce yazdığımız ‘iPad çok tehlikeli bişi!’ yazımızla çeliştiğimizi lütfen düşünmeyin. Nedenini sizlere açıklayayım.

Bildiğiniz gibi, bu sitenin resmi açılışı 2012’nin Ekim ayına denk gelse de, hazırlıklarımız Nisan ayından beri devam ediyor. Bu sürenin içine koca bir yaz tatili girdiği için, bu dönemde çocuklarımızın iPad gibi cihazları kullanım şeklinin, okulun açık olduğu sonbahar-kış döneminden farklı olduğunu ve bu konuda çalıştığımız için bizlerin de bunu gözlemleyecek yeteri kadar vakti olduğunu söylemeliyim.

Bavullara sığdırabildiğimiz veya tatile gittiğimiz yerden alabildiğimiz kadarıyla sınırlı olan oyuncak sayısı yüzünden elbette uzun yaz tatili sırasında sıkılma ihtimali oluyor. Deniz, çocuk parkı, lunaparklarla vaktimizi geçirsek de, hani yazın o 46 derece sıcağında, öğle yemeğinden sonra, öğle uykusunu bırakmış olan çocuğunuz tüm enerjisiyle sizinle kovalamaca oynamak istediğinde durumun biraz zorlaşmaya başladığını itiraf etmeliyim.

İlk yaptığım şey onu, en azından yediklerimi sindirene kadar, kendi kendine oynamaya yönlendirmeye çalışmak olsa da bunun her zaman çalıştığını söyleyemem. Neyse ki bu sene arkadaşlık kurma yaşına geldi de işler biraz daha kolaylaştı. Ama niyeyse o arkadaşlar annenin en çok ihtiyacı olduğu sırada ortalıkta olmazlar, o da ayrı konu. Burada itiraf ediyorum, bazı ‘ideal annelerin’ gözündeki ‘o annelerden’ oldum. Hani şu kendi rahatı için iPad/iPhone’u kendisi çocuğuna teklif edenlerden. Çünkü bu durumda çantadan sihirli oyuncak iPad çıkıyor ve enerji toplanana kadar iPad’e bakılıyor. Teknolojinin sunduğu kolaycılık mı? Belki de. Böyle bir imkan hiç olmasaydı elbette ki daha farklı davranabilirdim. Ama iPad veya benzeri cihazlar ve onların sunduğu olanaklar var. Ne yapalım, kullanmayalım mı? Annelerimizin gençlik zamanlarında da bilgisayarlar olmadığından tüm yazılar daktiloyla veya elle yazılır, tüm hesaplar en iyi ihtimalle Facitlerle yapılırdı. Bizde küçükken onlar gibi olabilmek için bunlarla oynamaya çalışırdık. Bu zamanın teknolojik imkanı da tabletler. Tabii, çocuğunuzun gelişiminde nasıl kullanacağınız size kalmış. Benim bu konuda en azından bir avuntum var. Bu konuda kafa yormaya başlamış bir ebeveyn olarak, iPad’imi onun için yararlı olduğunu düşündüğüm puzzle, boyama, e-kitap, eşleştirme, alfabe, matematik gibi konularda başarılı bulduğumuz yaşına uygun uygulamalarla doldurmuş olmam. Hiç değilse o beyin uyuşturucu, saçma sapan oyunları oynamıyor.

Okulların açılmasından sonra ise, evde geçirdiği vakit daha az olduğu için, oyuncaklarıyla oynamak istiyor. Ayrıca yerleşik düzenimizde onunla birlikte yapabileceğimiz daha çok aktivite oluyor. Ama herşeye rağmen iPad gözden düşmüş değil. Ama yaz tatili sırasındaki kadar çok kullanmadığını belirtmeliyim. Sanırım iPad’in eğitim potansiyelini o da anlamış olmalı ki, eğer canı enerjisini harcayacak fiziksel bir aktivite çekiyorsa (test amaçlı) iPad’i teklif etsem bile istemiyor. 🙂

Sonuçta sanırım hemen her konuda olduğu gibi, bu konuda da seçimlerimizi nasıl yaptığımız hayatımızı şekillendiriyor. En azından bizde iPad istendiği zaman ulaşılabilir eğlendirici ama aynı zamanda da eğitici bir oyuncak olarak algılanmaya başlandı. iPad bağımlısı olma ihtimali bağımlılık yapan diğer her materyal gibi var. Ama bana kalırsa bunun çözümü her zamaki gibi ebeveynlerde. Bizdeki bağımlılık sorunu -en azından şimdilik- kendiliğinden çözülmüş ve dengeye oturmuş gibi görünüyor. Sizde bu durum nasıl?2 Yorum

  1. İpadi alış amacım tamamen oğlum içindi.tanıştığında 22aylıktı.bir arkadasımın 2,5yasındaki kızının puzzle yaptıgını duyunca heyecanlanıp almıştık.hemen puzzlelar yuklendi ve Karan inanılmaz şekilde sevdi. İlk akşam dokunmatik ekranda sinir oldu uğraştı ve yoruldu,30dakika sonra ağlasa da elinden aldım.küçüktü ve ilgiyi başka yere çekince unutuyordu.ertesi gün aynı saatte aynı puzzle ı açtığımda şoke oldum,tıkır tıkır hepsini hatasız kısa sürede yaptı. Ve inanılmaz bir başarma hazzı duyduğunu gördüm. Bağımlılık yapacağını anladık daha çok puzzle istiyordu. O gün şu kararı aldım:evde ipad yok. Karan şuan hala ipadi yalnızca restoranlarda, yolculuklarda bulup oynadığımız bir cihaz sanıyor. 29aylık ve eğer evde olduğunu anlarsa kesinlikle elinden alamam bakıcının da işine gelebilir diye korkuyorum.bu şekilde ideali olan haftada 1-2saat kullanmış oluyor.eğer restoran vs yerlerde başka çocuklarla oynuyorsa hiç çıkarmıyorum bile. Ama başbaşaysak bir iki saat rahatça eşimle yemek yiyebilmek için veriyoruz . Belki bazı annelere fikir olur bu yöntem.sevgiler.

    • Çok sağolun paylaşımınız için, tespitlerinize çok katılıyoruz. Hatta biz de yazmıştık iPad çok tehlikeli birşey diye. Ve de anne dışında çocuğa bakan kişilerin de iPad’i kullanmasıyla iş gerçekten çığrından çıkma potansiyeline sahip. O yüzden kullanımda sınırlama kesinlikle şart. Sevgiler.

Pin It on Pinterest

Share This