Deneyimli Anne Olmak

Deneyimli Anne Olmak

Yazan: Pınar

İnternette dolanırken “deneyimli anneler sorularınızı cevaplıyor” gibi laflarla karşılaşıyorum. Her seferinde de “nasıl deneyimli anne olunabiliyor acaba” sorusu aklıma takılıyor. Yani deneyimli anne olmak için çocuğumuzun yaşını mı kriter alıyoruz, yoksa çocuk sayısını mı, yoksa bu konuda sürekli konuşuyor, yazıyor olmayı mı? Konu yaşsa annelerimiz, anneannelerimiz en deneyimli. Konu sayı ise mesela bizim sülalede anneannemden sonra kimse benim elime su dökemez 🙂 Konu konuşmaysa, maşallah erkeklerin askerlik anısı gibi çoğumuzda da annelik anıları var zebil gibi. “Deneyimsiz” bir anne bile olsan kendi annenle deneyimin var bir kere onca yıl.

Herhalde ben kendimi hiç deneyimli bir anne gibi hissedemeyeceğim. Ben en fazla “deneyeyimli” anne olabiliyorum. “Bunu da deneyeyim, şunu da deneyeyim”den başka bende tık yok doğrusu. Yani üç çocuğum var, üçü de karşıma o kadar farklı konularda geliyorlar ki, sürekli “öğretmen çalıştığım yerden sormadı” duygusu içindeyim. “Aaa bu noktada çok deneyimliyim” dediğim hiç olmadı yani. “2 yaş sendromunda çok deneyimliyim, abi”. Getirin 2 yaşı hemen adam edeyim iki dakikada. 🙂 Olsa böyle bir deneyim, çok kıskanılası. Benimkilerin yaşları daha küçük, şöyle bir 10 yaş olduklarında “10 senelik deneyimli anne” kıvamına gelir miyim acaba? Konuşma dersen dilime vurmuş durumda, uzun süredir yazasım da vardı, şimdilerde dökülmeye başladım. Yazdıkça mı deneyimli olacağım, birileri yazdıklarımı okursa mı?

Deneyimli anne olacağım yok gibi görünse de, annelik beni herşeyi denemede deneyimli yaptı allah için. Benim anneliğim de bu çeşitmiş işte. “Öf bu olmadı”, bir de bunu deneyeyim. “Emmiyor ya”, sağıp biberonla vermeyi deneyeyim. “Hala çişini söylemiyor”, etiket vermeyi deneyeyim. “Fasulye yemiyor”, fasulyeyi makarnaya katmayı deneyeyim. “Bir türlü uyutamıyorum”, onunla yatmayı deneyeyim. “Sakın onunla yatma dedi doktor”, ağlatmayı deneyeyim. “Ay içim elvermez”, sallamayı deneyeyim. Bu bez pişik yaptı başka bez deneyeyim. “Bir önceki çocukta bayıldığımız bez, bu çocukta alerji yaptı”, tekrar eskisini deneyeyim. Deneye deneye zaten günler geçiyor ve hepsi de inanılmaz bir hızla büyüyor. “Boşuna denemişim”le, “iyi ki denemişim”ler arasında bakmışız büyümüşler işte.

Belki deneyim dediğimiz şey bir miktar “şunu da deneyeyim” dediklerimizin sayısını azaltmaya yarıyordur. “Ay, daha önce bunu denemiştim, artık deneMEyeyim”. Sahi her çocuk bu kadar farklı iken mümkün mü böyle birşey? Deneyim, “onu da deneyeyim, bunu da deneyeyim”den, “ne gerek var, boşver deneMEyeyim” noktası arasında alınan mesafe sanki. Son noktası var mıdır bilmem. Ancak benim gibi bazıları için “deneyeyim”le, “denemeyeyim” arasında bir yerlerde basbayağı kalakalmak da olabilir. Peki deneyimli annenin “ben denedim, gerek yok”u deneyimsiz annenin tecrübe kazanmasını sağlıyor mu acaba?

İçim aktı deneyim, deneyeyim ve denemeyeyim sözcüklerinden, yazık size de 🙂 Deneyimli anneler, deneyimini deneyimsizlere aktarırken ne mutlu “ay, o denemiş işte, ben hiç denemeyeyim” diyebilenlere diye bitireyim.

Ya sizler? Kendinizi gerçekten deneyimli bir anne olarak hissettiğiniz oldu mu hiç? Ya da deneyimsizken, deneyimli annelerden faydalandığınız?

photo credit: Robert Whitehead via photopin cc4 Yorum

  1. hahahaha gerçekten çok eğlendim.. deneyimlilk bez biberon kalitesinden, hangi aya hangi beden kıyafet giydirilire, yaz çocuğu ile kış çocuğu arasındaki 7 farka ve belki üşüme çıtasına çıkabilir sanırım. ama çocuğun eğitimi, gelişimi, konan kurallara verdiği reaksiyon, vb şeylerde onlarca varyasyon vardır herhalde, bir çocuk bir başkasına benzemiyor. Ama bakıyorum arkadaşlarımın daha küçük çocuklarına, biz de bu yollardan geçtik dediğim kıl durumlar da oluyor, masaya tırmanma, yemek kaşığına vurma, “benim” diyip hiç birşeyi paylaşmama, bir parmakla ıh ıh diye göstererek dünyayı yönetme vs vs..

    • 6 yıllık, 3 çocuklu annelik “deneyimi” bana da bazen “biz de bu yollardan geçtik” hissi veriyor. O zaman da “sabret, bu da geçecek” yapay bilgeliği ile “daha bunlar iyi günlerin şükret” felaket tellalığı arasında yanlış bir yerlerde takılmış gibi hissediyorum:-)

  2. “like” 🙂

  3. evet benim de 5 yıllık 2 çocuk deneyimimde, daha yenilere daha neler gelecek başına diyesim var, ama hastalıkta moral en önemli şeydir misali olabildiğince geçecek bunlar herşey çok güzel olacak modundayım:)
    Ben deneyimli değil, deneme yanılma yöntemli anneyim desem daha doğru sanırım.
    Çok güzel yazmışsınız

Pin It on Pinterest

Share This