4 Yaş Çocuğunun Yapabildikleri

4 Yaş Çocuğunun Yapabildikleri

Yazan: Melike

Oğlum, geçenlerde 4 yaşını bitirip 5’inden gün almaya başladı. Bebekliğinden, hatta her anne gibi, hamileliğimden itibaren onun haftalık, aylık gelişmelerini sürekli internetteki çeşitli kaynaklardan ve basılı kitaplardan takip ve kontrol(!) eden bir anne olarak, bu alışkanlığımı ne zaman kaybettim bilmiyorum. Ama farkettim ki, artık hiç böyle bir araştırma/destekleme içerisinde değilim. Ta ki, evimize onun adıyla gelen son mektuba kadar.

Unutmuşum, evet, kendisi doğduğu günden beri en büyük hayranı olan Almanya Aile Bakanlığına bağlı buradaki bir kurum kendisine sürekli mektup gönderiyor. Bu mektuplar kendisinin içinde bulunduğu yaş itibariyle fiziksel/psikolojik/motorik/dil… gelişmelerini ona anlatıyorlar. Yani aslında bize.Bu bence güzel bir uygulama. Her ailenin eğitim düzeyi, imkanı aynı olmadığı için, en azından çocuğun gelişimiyle ilgili temel standart bilgileri, ebeveynlerin dikkat etmesi gereken konuları belirtiyorlar. Bu sene konumuz doğal olarak, 4 yaş çocuğunun yapabildikleri:

Görsel Farkındalık
– Arabaları ve hayvanları ayırt edip, istenen şekilde dizebilir.
– Büyüklük/küçüklük sırasına göre objeleri sıralayabilir.
– Saklanmış 3 objeyi bulabilir.
– Erkek ve Kız ayrımını yapabilir.
– Detaydan genele düzenleme yapabilir.
El Becerileri
– Ellerini kendisi yıkayıp kurulayabilir.
– Vidayı ve anahtarı çevirebilir.
– Oyun hamuruyla yuvarlak ve yılan yapabilir.
– Düğmeleri ilikleyip açabilir.
– Makasla kesebilir.
– İki nokta arasında çizgi çizebilir.
Vücut Kontrolü
– Kollarını çevirebilir.
– En az 2 sn. tek ayağının üstünde dengede durabilir.
– Tek bacağının üstünde zıplayabilir.
– Kanepenin üzerinden atlayabilir.
– Merdivenleri yetişkinler gibi, ayak değiştirerek çıkıp inebilir.
Dil
– Ne oynadığını açıklayabilir.
– Kısa hikayeleri tekrar edebilir.
– Bağlaçlar kullanarak yan cümleler kurabilir.
– Kim, Nerede, Ne zaman, Neden sorularını sorabilir.
Akustik Farkındalık
– Baş parmak ve işaret parmağını bilir.
– Sabah/akşam kavramlarını bilir.
– Altında/üstünde kavramlarını bilir ve yapar.
– Yorgunluk, açlık, susuzluk gibi kavramları bilir.
– Uçan herşeyi gösterir.
Sosyal Gelişim
– Özel bir yakın arkadaşlık geliştirebilir.
– ‘Seni Seviyorum’ diyebilir.
– Kendi başına dışarıda oynayabilir.
– Geceleri kuru kalır.

Bunlar minimum genel standartlar. Her çocuğun gelişim eğrisi de birbirinden farklı olduğu için, biraz erken, biraz geç bu gelişim noktalarına erişiyorlar. Çocuğun gelişiminde bir terslik varsa bu tür listeler ailelerin farkındalıklarının artmasına yardımcı oluyor.

Evet şimdi itirafıma geliyorum. Ne zamandır okumadığım bu tür yazılara, özellikle ilk başlarda, hamileliğim ve bebeklik zamanlarında, oldukça kafayı takıyordum. Bilgilenmek amaçların başında geliyor elbette ama onu o aşamada bırakabilmek marifet. Ben malesef o noktadan ileriye götürüp, “ay benim çocuğum daha bunu yapmadı, şunu demedi” gibi kaygılara kapılıp içimi sıkıyordum. Sanıyorum bu durum oğlum 2 yaşına gelene kadar devam etti. Ne zaman ki, oyun grubuna başladı ben de diğer çocuklarla birlikte onu gözlemleyecek fırsat buldum, işte o zaman bu durum kendiliğinden sona erdi. Şimdi daha mutluyum açıkcası. Mutluyum da bir yandan da artık bu tür yazılara eskisi kadar bakmadığım için, içimden ara sıra “Acaba çocuğumun gelişimine ilgisiz bir anne mi oldum?” gibi soruları geçirmeye başladım. Amaan, insan bazen kaygılanmak için ne kadar çok sebep bulabiliyor. Siz bu tür yazıları okuduğunuzda nasıl hissediyorsunuz?Pin It on Pinterest

Share This