Çocuk İstismarı Konusunda Çocuklara Öğretilmesi Gerekenler

Çocuk İstismarı Konusunda Çocuklara Öğretilmesi Gerekenler

Yazan: Pınar

Okuyucular
Sevgili Okur, aşağıda okuyacağın yazıya gelen yorumlar ve bize iletilen isteklere cevap vermek adına OLA ile OnBeş Dakika isimli Çocuklara İstismara Karşı Öğretilmesi Gerekenleri Türkçe ve ücretsiz bir aktivite kitapçığı haline getirdik. Bu kitapçığa ulaşmak için lütfen bu kutucuğa tıkla.

İkiz kızlarım Amerika’da bir devlet okulunda 1. Sınıfa devam ediyorlar. Geçenlerde okuldan imzalamam için bir izin belgesi gönderildi. Belgede kızlarımın çocuk istismarına yönelik olarak bilgilendirilecekleri bir programa katılmalarına izin verip vermediğim soruluyordu. Programın içeriği hakkında daha çok bilgi almam için de yarım saatlik bir videoyu seyretmem öneriliyordu.

Videoyu seyretmeden kağıdı imzalamak istemedim. Zaten çok sıcakkanlı olan ve herkese fazlasıyla güvenen kızlarımla bu güvenlik konuşmaları kafamı karıştıran konular kapsamında. Yani onları korkutmadan, sahip oldukları “herkes iyidir” imajını yıkmadan, herkesle sohbet etmek isteyen, bazen sarılmaları falan abartan kızlarımı yabancılarla ilişkiler konusunda bilgilendirmede ikilem yaşadığım oluyor. Yani sıcakkanlı, girişken olmak iyidir ama “yabancılar her zaman bizim umduğumuz gibi güvenli olmayabilirler, onları tanımıyoruz” mesajı onlar tarafından doğru algılansın diye, özellikle market kuyruklarından sonra çok dil döküyorum. Şimdi de “tehlikelerle dolu dünya” algılarını iyice genişletir mi bu ders diye düşündüm açıkçası.

Genel olarak bu konudaki hassasiyetleri biz Türkler abartı bulma eğilimindeyiz. Biz ne de olsa çocukları “poponu yerim” diye seven bir milletiz. “Aaa, Fatma teyzen öptü sadece, niye kızıyorsun, ayıp”, “Ne varmış canım bunda” türevi çok farklı tepkilerimiz olabiliyor. Hatta, toplumca sanki bizim tacize bakışımız da geniş; neredeyse taciz illaki tecavüzle sonuçlanmalı ki şikayet edilebilsin durumu var. Onda bile “mağdur”un daha da mağdur edildiği bir ülke Türkiye. Yani tecavüzü bile haketmiş olabilirsin. “Bir tokattan ne çıkar”, “Ne yaptı da haketti”  mantığı var. Hatta daha ileriye gidip Türkiye’de kadınların çoğunun bir taciz öyküsü olduğunu iddia edebilirim. “Aaa benim yok” diyenler varsa da gerçekten hayatlarında otobüste hiç ellenmemiş, sokakta söz ve gözle hiç tacize uğramamışlar mı, yoksa gerçekten bunları tacizden saymıyor olabilirler mi diye merak ediyorum doğrusu.

Neyse, böyle bir eğitim dersinin içeriğini çok merak ettim açıkçası. Sonra videoyu seyrettim ve de kağıtları imzaladım. Videoda anlatılanları da paylaşmak istiyorum.

Videoda öncelikle kız-erkek ayrımı yapmadan çocuk istismarının yaygınlığına değiniliyor. 18 yaşına kadar her 4 kız, her 6 erkek çocuğundan biri tacize uğruyor, hem de tacizi yapan çoğunlukla yakınları, bildikleri, güvendikleri biri. Bu kapsamda sınıfta verilecek olan eğitimin içeriği de şöyle özetleniyor:

1. Vücudumuzdaki özel alanların anlatılması: Bu alanlar mayonun kapattığı yerler olarak gösteriliyor.

2. “Hiç kimse sizin özel vücudun parçalarınıza bakamaz ve dokunamaz” üzerinde konuşma: Çocuklara kendilerinin de başkalarının özel yerlerine bakamayacakları ve dokunamayacakları söyleniyor. Bunun tek istisnası canımız acıdığında sorunu anlamak için anne/baba ve doktorun “sizden izin alarak” bakması ve dokunması olarak anlatılıyor. Bu kapsamda dokunma hakkında bilgiler veriliyor.  İyi dokunma (Güvenli)-kötü (güvenli olmayan) dokunma ayrımı anlatılıyor. Burada kötü dokunmaların hissettirebileceği -korku, kızgınlık, üzüntü, karışıklık- gibi duygular üzerinde konuşuluyor.

3. “Birisi özel yerlerinize baktığında ya da dokunduğunda yapacaklarımız” üzerinde konuşma: Bu kısım çok önemli; çocuğa kendisini iyi hissettirmeyen kötü bir dokunuşla karşılaştığında yapması gerekenler öğretiliyor. Bunlar 4 başlıkta çocuğa öğretilmeye çalışıyor:
1. Söyleyebileceğin en sert ve en ciddi biçimde HAYIR de. (NO)
2. Oradan uzaklaş ve güvenli bir yere gitmeye çalış. (GO)
3. Güvendiğin bir büyüğüne anlat. (TELL)
4. Büyükler seni dinleyip bu konuda birşey yapana kadar da söylemeye devam et. (KEEP TELLING)

Bu 4 maddeyi çocukların hatırında kalması için slogan biçiminde ezberletmeye çalışıyorlar. İngilizce “No, go, tell, keep telling” olan bu dört madde Türkçede daha zor: Hayır de, uzaklaş, susma, söylemeye devam et.

4. “Birisi özel yerlerinize baktığında ya da dokunduğunda büyüklerinize anlatmamanız için size söylenebilecek yalanlar” üzerinde konuşma: Burada da çocuklara bu konuda en yaygın yalanlar şunlar, bunları duyduğunuzda sakın inanmayın türevi bilgiler veriliyor. Mesela,
Bu bizim sırrımız: İyi sırlar ve zararlı sırlar ayrımı öğretilmeye çalışılıyor. Zararlı sırlar anneye babaya mutlaka söylenmelidir mesajı ile birlikte bu sırlara örnekler veriliyor.
-Tehdit (Sana asla inanmazlar, annen baban seni sevmez yalanı): Buna asla inanmamaları gerektiği anlatılıyor.
-Ödüller (sana para veririm oyuncak alırım): Asla aileden izin almadan hediye kabul etmeme üzerinde duruluyor.

Bu kadar çok şeyi 6 yaşındaki çocukların hatırlamasının çok güç olması nedeni ile bu konuların evde de ara ara tekrarının yapılması, üzerinde konuşulması gerekiyor.   Zaten o yüzden “Hayır de, uzaklaş, susma, söylemeye devam et” sloganıyla çocukların hatırlamasını sağlamaya çalşıyorlar. Sınıfta bunlar konuşulduktan sonra da tüm bunları özetleyen Winni The Pooh ve arkadaşlarının da bunları anlattığı bir çizgi film seyrediyorlar.

Sonuçta iki kızım da kendi sınıfında bu dersi aldı. Eve geldiklerinde  yukarıda resmi de görülen “Biliyor musunuz, vücudunuz sizindir” başlıklı bütün bu anlattıklarımı içeren bulmacalar, oyunlar, boyamaları içeren bir aktivite kitabı vardı ellerinde. Aradan bir süre geçince oturup aktiviteleri yaptık beraber ve bana anladıklarını anlatmalarını istedim.  Beklediğimden çok daha fazlası akıllarında kalmıştı.

Bu tür bir eğitimin okulda da olması çok önemli. Türkiye’de böyle bir eğitim okullarda var mı bilmiyorum. Umarım vardır. Olmasa bile benzer konuşmaları çocuklarımızla yapmak  zaten bize düşüyor. (Bunun internet güvenliği ve daha büyük çocuklar için olanını da ilerde paylaşacağız. Beklemek istemiyorsanız, ingilizce olarak burada var.)

Peki, allah korusun diyoruz da, çocuğunuz istismara uğrarsa ya da istismara uğrayan bir çocuğu korumamız gerekirse ne yapmak lazım? Bahsettiğim videoda şunlar öneriliyor: önce sakince dinleyin; üzüntünüzü, kızgınlığınızı belli etmeyin; asla sorgulamayın (olay hakkında bilgi almaya çalışmayın); sadece onu anladığınızı belirten sözler söyleyin ve uzmanlara başvurun ki gerekli soruları onlar uygun şekilde sorsun.

Kim bu uzmanlar sorusunun Türkiye için cevabını aradım ve hemen bir bilgiye ulaşamadım doğrusu. Ama öğrendiğim şu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı‘nın bir ALO 183 Aile, Kadın, Çocuk, Özürlü ve Sosyal Hizmet Danışma Hattı varmış ve bu tür durumlarda uzmanlar yönlendiriyormuş. Ama yetkili merciler karakol ve savcılıklar diye geçiyor ki okuduğum haberleri düşününce bunlar bile kanımı dondurmaya yetiyor.

Sıkıcı konular ama önemli ve çocuklarımızı bilgilendirmemiz gerekiyor. Sizler ne yapıyorsunuz? Çocuklarınızla bu tür konuları nasıl konuşuyorsunuz? Okuldan bir yönlendirme oluyor mu?

Çocuk İstismarı hakkında başka bir yazımız: Muhallebi41 Yorum

 1. Yukaridaki butun konularinizi takip edip,cok begeniyorum.Ozellikle degindiginiz “Cocuk Istismari Konusunda Cocuklara Ogretilmsi Gerekenler”adli konu.Maalesef bu bizim memlekette bu konuya fazla onem verilmiyor.Verilsede herhangi bir durum karsisinda aile nereye basvuracagini ve de ne yapacagini bilmeyip bocaliyor.Bu yuzden sizin bu yazilariniz ailelere yol gosterecektir.Yararli yazdiginiz bu yazilar icin tebrik ediyorum.

 2. Gerçekten çok önemli bir konu. Hemen videoları eşime de gösterdim. Geleceğin ebeveynleri olarak bizim de bu konuda bilgilenmemiz gerekiyor.
  Çok teşekkür ederim paylaşımdan dolayı. Çocukların eğitimin ilerleyen aşamalarında vereceklerı tepkileri de merak ediyorum.
  Sevgiler,
  Derya

  • Biz de bu konunun önemli olduğunu düşünüyoruz. Umarız olabildiğince çok kişiye ulaşır ve bir yararı olur. Sevgiler…

 3. Türkiye’de sürecin nasıl işlediğiyle ilgili açıklayıcı bilgi ararken, internette karşımıza bu röportaj çıktı. Bunu da sizlerle buradan paylaşmak isteriz.
  http://indigodergisi.com/2012/06/dikkat-cocugun-cigligi-yukseliyor/

 4. Merhabalar benimde ilkokul 2. sınıfa giden ikiz kızlarım var. Çok güzel ve faydalı bir paylaşım olmuş. Teşekkürler

 5. Bildiğim kadarıyla ilkokul 2. Sınıflara yönelik konuyla ilgili rehberlik etkinliği var türkiyede. Ama maalesef çizgi film, etkinlik kitabı gibi pekiştireçler yok. Aynı tarz etkinlik lisede de var. Şu durumlarda nereye başvurmalısınız gibi bilgileri de içeriyor. Ama ne derece önemsenip işleniyor bilemiyorum. Açıkcası böyle bir paket program varsa ilkokulda tanıdığım rehber öğrettmenlere iletmek isterim

  • Türkçe bulamadık ama ingilizce kaynaklar var. isterseniz yollayalım.

 6. Hanımefendi biz öyle bir ülkede yaşıyoruz ki, kızlarımız cinsel istismara uğramasın diye o yaşı gelmeden evlendiriyoruz. Batıda pedofili denen mevzuyu biz çocuk gelin diye daha sevimli hale getirdik.Tecavüze uğrarlarsa, önce bunu hakedecek ne yaptıklarını soruşturup sonra da ya tecavüzcüsüyle evlendiriyor ya da töreler gereği mağduru öldürüyoruz. Böyle bir ülkede yaşıyoruz işte!

  • evet haklısınız:-( Aslında çocuk gelin denilenin basbayağı pedofili olduğunu insanlara kabul ettirmek mesele. 15 yaşındakini “çocuk” kabul ettirebilmek mesele, kadınlarla erkeklere seks konusunda başta olmak üzere pek çok konuda uygulanan çifte standart mesele. Türkye’de katedilecek mesafe daha çok uzun…ama yollardan biri de daha çok ses çıkarmak, daha çok gündeme getirmek…

 7. Cok, ama cok faydali bilgiler ve cok onemli bir konu. Sonsuz tesekkurler paylasiminiz icin!

  • rica ederiz. Bizce de çok önemli.

 8. Merhaba, Cok guzel bir paylasim gercekten cok tesekkur ederim. Ben de zamani geldiginde bunlardan faydalanarak ogluma bu egimitimi vermek istiyorum. Yazinizda bahsettiginiz Biliyor musunuz, vücudunuz sizindir aktivite kitabinin original adi nedir acaba? Internetten siparis vermek istiyorum kaynagin elimizde bulunmasi cok faydali olucaktir. Cocuklar her zaman oyunlarla, aktivitelerle daha guzel ogreniyorlar.

  • Orijinali Know what? Your body is yours. Aysegul hanıma da soylediğim gibi toplu olarak satılıyor. http://shop.channing-bete.com/onlinestore/storeitem.html?iid=167583 Türkçesi yok henüz. Bizdeki kitapçığın resimleri size de yollayabiliriz ama kullanmak için iyi kalitede değil. Aslında onu türkçe bir malzeme haline getirebilirsek size de ulaştırırz.

 9. çok önemli bir konu oğlum 3 yıldır anaokuluna gidiyor ve 3 yıldır bu eğitimi alıyor. Türkiyede’de bu eğitim veriliyor.Ayrıca velilere de bu konu hakkında bilgilendirme için toplantılar düzenleniyor veliler de eğitiliyor.Paylaşımınız için çok teşekkürler.

  • Ne kadar güzel bir haber! Bunun yaygınlaşmasını umalım ve sizinki gibi okulları da örnek gösterelim. Bu tür çalışmaların yapıldığı başka okul haberlerini de bu yazıdan sonra aldık. Ayrıca benzer çalışmalara girişen uzmanlar da var. Çok önemli gerçekten. Mahsuru yokda sizin Anaokulunzun adını da alabilir miyiz?

 10. Pinar Hn, Bu kitapciga ya da varsa linke, nasil ulasabiliriz, detayli olarak incelemek isterim, cocuklarla birebir iletisim halinde olanlarla bu bilgileri paylasip bu yarari cogaltmak icin..

  • Bu kitapçığı satın almak için biz de aradık ancak büyük sayılar halinde satılıyor, genelde kurumlar satın alıp ücretsiz dağıyıyor burada. Link burada: http://shop.channing-bete.com/onlinestore/storeitem.html?iid=167583 Türkçesi yok henüz. Ancak size mail atıp bizde bulunan kitapçığın resimlerini yollayabiliriz.

 11. Merhabalar… Ben bir sınıf öğretmeniyim bu konuda materyale ihtiyacımız var bahsettiğiniz Winni The Pooh çizgi filmini bulmamız mümkün mü? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 12. Slm ben yuksek lisans ogrencisiyim cinsel egitim dersinde bir sunum hazirlamam gerekli sizin cinsel istismar konusu ilgimi cekti bu konuda elinizde materyal varmi acaba? Yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

  • elimizde olanları e-mailinize ulaştırdık 🙂

   • ben de sunumları alabilir miyim? teşekkürler

 13. Merhaba. Cok guzel yazmissiniz. Ben daha once televizyonda cocuk istismari ile ilgili bir program seyretmistim. Adli tip uzmani bir bayan anlatmisti. Cocugunuz uc yasina geldigi zaman ona vucudunu korumayi ogretmelisiniz diyordu. Cocuklarim bu bilgiler sayesinde bugun daha bilincliler. Bu bilgileri her yoldan yayip ebeveynleri bilgilendirmek gerekiyor. O programi seyredince once cok korkmustum. Ne yaparim, nasil anlatirim diye ama cocuklarim beni sasirtti her zamanki gibi.

  Elinize saglik 🙂

 14. Türkiye’de geçen sene sizin anlattığınıza çok benzeyen bir eğitim fon kullanılarak ve MEB’den güç bela izin alınarak, 12 anaokulunda veli ve õgrenci olarak iki ayaklı bir pilot eğitim derneğimiz tarafından verildi. Derneğin adı Kırmızı Biber Derneği, kadın ve çocuk sorunları ile ilgileniyor, web sitesinden veya Facebook sayfasından bilgi alabilirsiniz. Eğitimde kullanılan kukla, çizgi film ve faaliyet kitapçığı uzmanlar tarafından hazırlandı ve yine onlar tarafından interaktif kullanılıyor. Yoğun ilgi gördüğü için uzun uğraşlardan sonra yine fon bulduk ama MEB maalesef izin vermekte problem çıkartıyor, halen uğraşıyoruz. Şu anda sadece İstanbul ile sınırlıyız, hayalimiz bir sponsor bulabilmek.

  • ne kadar güzel bir proje! Bizi faaliyetlerinizle ilgili bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederiz. Biz de bize ulaşan diğer çalışmalarla birlikte sizin çalışmalarınızı da en kısa zamanda duyurmaya başlayacağız.

 15. İzniniz olursa yazınızı kaynak göstererek blogumda paylaşabilir miyim?

  • tabii ki, çok seviniriz 🙂

 16. Merhaba

  Bu yazının benzeri ve çocuk istismarı konusunda daha detaylı bilgileri http://www.cocukistismarı.wordpress.com adresinde bulabilirsiniz. Tesekkürler

 17. Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’nın çocuk istismarı konusundaki broşürüne şu adresten ulaşıp konu ile ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz: http://morcati.org.tr/images/files/Cocuklara_Yonelik_Cinsel_Istismar.pdf

  Eğer 183’ten yeterli destek alamazsanız,

  Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı (Hürriyet Alo Şiddet) – 0212 656 96 96 ve
  Mor Çatı- (212) 292 52 31-32 arayıp, destek ve bilgi alabilirsiniz.

  • Bilgiler için çok teşekkürler. Biz de yayılması için çaba sarfedeceğiz.

 18. 0-6 yaş grubunda ihmal ve istismar için nasıl bir etkinlik hazırlanabilir bir öneriniz var mı? şimdiden teşekkür ederim

  • 0-6 yaş çok geniş bir aralık. Hazırladığımız aktivite kitapçığı temel olarak 6 yaş ve üzerini hedeflese de okul öncesi çocuklar için de birkaç aktivite bulunuyor: http://www.onlineanne.com/2013/12/09/ola-ile-onbes-dakika-cocuk-istismari-guvenlik-aktiviteleri/ Bu kitapçıktaki aktivitelerin çocukların yaşına ve olgunluğuna göre ebeveyni/öğretmeniyle birlikte yapılması en çok akılda kalan aktivite oluyor.

   • merhaba ben bi ilkokulda psikolojik danışman olarak çalışmaktayım ve bu ay için planımda mahremiyet eğitimi var. geçen yıl bebeklerle ve kendi hazırladığım bi etkinlikle vermiştim bu eğitimi bu yıl sizin sitenizi gördüm ve etkinliklerinizi çok beğendim bu yıl ki uygulamamda mutlaka sizin etkinliklerinizden yararlanmayı düşünüyorum emeğinize sağlık bu yıl ki uygulamamda çocukların alışkın olduğu bebeklerle değil elimde örgüden yapılmış loli ve voliyi kullanmayı düşünüyorum. çok eğlenceli , ilgi çekici ve faydalı bi çalışma olmuş. öğrencilerim ve kendi adıma çok teşekkür ederim. sitenizi ve uygulamalarınızı mutlaka danışman arkadaşlarıma tavsiye edeceğim.

    • Merhabalar kitapçığı beğenmenize ve kullanacak olmanıza çok sevindik. Daha sonra çalışmalarınızı bize de iletirseniz sitemizde yer veririz.Biz de örgü Loli ve Voli’yi görmek çok isteriz 🙂 Hangi il ve ilkokuldan ulaştığınızı öğrenebilir miyiz lütfen?

     • merhabalar velilerin izlemesi gereken videoyu açamıyorum yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden teşekkürler

     • HAber verdiğiniz için teşekkürler. Videounun linki değişmiş, düzelttik: https://www.youtube.com/watch?v=hndIlGgSB5Q

 19. cevabınız için teşekkür ederim video İngilizce olarak mı var sadece

  • evet, maalesef 🙁

 20. Merhaba,Çalışmanızı çok beğendim.İlkokulda görev yapan nir rehber öğretmenim. Bu çalışmayı kullanmak istiyorum. Kitapçığı gönderirseniz sevinirim

Trackbacks/Pingbacks

 1. Çocuk Istismarı Konusunda Yapabileceklerimiz : Umutsuz Is Kadini - […] Çocuk İstismarı Konusunda Çocuklara Öğretilmesi Gerekenler (http://www.onlineanne.com/2012/11/18/cocuk-istismari-konusunda-cocuklara-ogretilmesi-gerekenler/) […]
 2. Çocuk İstismarına online çözüm | Sıra Dısı Annelik - […] Çocuk İstismarı Konusunda Çocuklara Öğretilmesi Gerekenler […]
 3. Çocuk İstismarı Konusunda Yapabileceklerimiz | derenden - […] Çocuk İstismarı Konusunda Çocuklara Öğretilmesi Gerekenler  […]
 4. #OLAile15Dakika #ÇocukİstismarınaSon! | Mühendis Anne | Her Annenin İçinde Bir Mühendis Ruhu Vardır - […] Çocuk İstismarı Konusunda Çocuklara Öğretilmesi Gerekenler […]
 5. Çocuk İstismarını Önleme Konusunda Çocuk Güvenliği Aktivite Kitabı | Kokosh Anne - […] Çocuk İstismarı Konusunda Çocuklara Öğretilmesi Gerekenler (http://www.onlineanne.com/2012/11/18/cocuk-istismari-konusunda-cocuklara-ogretilmesi-gerekenler/) […]
 6. Çocuk İstismarını Önleme Konusunda Çocuk Güvenliği Aktivite Kitabı » anne-log - […] Çocuk İstismarı Konusunda Çocuklara Öğretilmesi Gerekenler […]
 7. Çocuk İstismarı Konusunda Yapabileceklerimiz / Ortak Yayın | Yeşim MUTLU Photo Blog - […] Çocuk İstismarı Konusunda Çocuklara Öğretilmesi Gerekenler    Çocuk İstismarını Önleme Konusunda Yapabileceklerimiz    OLA ile Onbeş Dakika: Çocuk İstismarı…
 8. Çocuk İstismarı Konusunda Yapabileceklerimiz | Blogcu Anne - […] Çocuk İstismarı Konusunda Çocuklara Öğretilmesi Gerekenler […]
 9. Çocuk İstismarını Önleme Konusunda Çocuk Güvenliği Aktivite Kitabı - Bebeim Geliyor - […] Bu konudaki yazılar:Çocuk İstismarı Konusunda Çocuklara Öğretilmesi Gerekenler (http://www.onlineanne.com/2012/11/18/cocuk-istismari-konusunda-cocuklara-ogretilmesi-gerekenler/) […]
 10. Çocuk İstismarını Önleme Konusunda Çocuk Güvenliği Aktivite Kitabı | gunesanne - […] Çocuk İstismarı Konusunda Çocuklara Öğretilmesi Gerekenler […]
 11. çocuk istismarı - […] Çocuk İstismarı Konusunda Çocuklara Öğretilmesi Gerekenler […]

Pin It on Pinterest

Share This