Ebru Painting Ücretsiz

Ebru Painting

Onlineanne

Geleneksel türk el sanatlarından ebru sanatını çocuklarınıza tanıtmak ister misiniz? İşte bu uygulama bu sanatı tablete taşımış. Ücretsiz olarak ulaşabileceğiniz versiyonda sadece beyaz ve yeşil renkleri kullanarak 5 adet mevcut ebru resmine ulaşıp değiştirmek ya da kendi ebrunuzu oluşturmak mümkün. Full versiyonu satın alırsanız 12 renginiz oluyor.Daha önce başka bir oyun uygulamasını incelediğimiz Zibumi Games tarafından geliştirilmiş. Bahsettiğimiz uygulamadan gelen bizim Can ve Ceren, bu uygulamada hiç konuşmuyorlar ama 🙁

Uygun yaş aralığı: 4+ yaş
Desteklediği platformlar: iPad
Fiyat: Ücretsiz (Uygulama içi satın alım Tam sürüm 2.99)
Kategori: Oyun
Versiyon: 1.1

Beğendiklerimiz:
1. Öncelikle Ebru sanatını iPad’e taşıma fikrine bayıldık! Böyle bir sanatı daha geniş kitlelere yaymanın ve çocuklara başka dünyalar göstermenin harika bir yolu olduğunu düşünüyor ve bu fikri tebrik ediyoruz.
2. Son derece basit bir arayüze sahip bu uygulamada elinizde nasıl kullanılacağı kolay anlaşılan 2 tanesi renkleri kağıda dökmek, 2 tanesi de renkleri dağıtmak için olmak üzere 4 adet araç ve tam sürümüne sahipseniz 12 tane renk var. Ücretsiz versiyonda iki beyaz ve yeşil olmak üzere renginiz var.Gerisi tamamen yaratıcılığınıza, sabrınıza kalmış.
3. İlk sayfada çıkan soru işaretine mutlaka basmak lazım çünkü burada uygulamanın sunduğu renk ve araçlarla yapılabilecekleri gösteren son derece yararlı bir şema var.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Müzik rahatsız edici değil ama kapatılabiliyor olması çok iyi. Yaptığınız son işlemi de geri alabiliyorsunuz.
5. Yarattığınız eseri kaydedebiliyor ve paylaşabiliyorsunuz.

Keşke olsaydı/olmasaydı dediklerimiz:
1. Keşke Ebru sanatı nedir konulu (türkçe ve başka dillerde ulaşılabilen) bir girişle uygulama başlasa ve bu sanat hakkında kısa bilgiler verilse. Tabii isteyen bu kısmı atlayabilsin de…
2. Bahsettiğimiz bu giriş kısmında bu uygulamada yapılabilecekler de anlatılsa ve uygulamadaki araçların gerçek ebru sanatına referansla tanıtılsa.
3. Şu andaki yardım şeması ilk sayfada olduğu için kullanıcının dikkatinden çok rahat kaçıyor. Bizim dikkatimizden kaçtı doğrusu. Uygulamayı kullanmaya başlayınca da bir süre hangi düğme ne yapıyor diye karıştırmak zorunda kaldık. Anlaması çok kolay ama bu kısımda bir soru işareti görsek kesin basardık ve ilk sayfada saklanmış olan küçük şema çok işimize yarardı doğrusu.
4.Ücretsiz versiyonda kullanamadığınız her rengin üzerinde kilit işareti var ve bastığınızda tam sürümü almaya yönlendiriliyorsunuz. Bu tasarımı çok kullanışsız bulduk doğrusu. Kilide dikkat etmeyen çocuklar renklere basıp duruyorlar ve de kontrolsüzce App Store’a ulaşabiliyorlar. Bu tasarım ayrıca ebeveynlerde de “her renk için ayrı ayrı mı para ödeniyor hissi de yaratıyor” ki burada belirtelim; hayır, bir renge basıp tam sürüm için para ödüyorsunuz ve 12 renk de kullanılabilir hale geliyor.
5. Bir de başladığımız bir resmi uygulama içinde kaydedip sonra devam edebilsek iyi olurdu. Sonuçta sabır ve zaman isteyen bir uygulama. Amacından saptırıyorum belki ama keşke kendi resimlerimizi de uygulamanın için alabilsek ve onları değiştirip bu teknikle farklı birşeyler yapma imkanı olsa.

Bizimkiler ne dedi?
Deniz(6) ve Damla’ya (6) bildiğim kadarıyla önce Ebru sanatı ne onu anlattım ve çok ilgilerini çekti ve hemen uygulamanın başına geçtiler. Çok da zevkle oynadılar. Ancak renk konusunda çok bozuldular. İtiraf edeyim, tam sürümü cimrilik edip “çok pahallı, almayı düşünmüyorum” dedim önce. Sonra vazgeçip tüm sürümü aldım (çok orijinal bir fikir ama hala pahallı olduğunu düşünüyorum).

Sonuç olarak kızlarımın çok hoşuna gitti ve Damla(6) “ben bunun gerçeğini yapmak istiyorum” dedi. Ben ebrudan anlamam ama evde deneyebileceğimiz basit bir tarif buldum: Makarna suyunu yayvan bir kaba boşaltacakmışız.Suyun soğuk olması daha iyi olurmuş.Sonra tiner ile iyice incelttigimiz yağlıboyalarımızı (su kıvamında olacak) bir kürdan vs. ile dağıtıp, sonra şekil verecekmişiz.Sonra kağıdı hemen üstüne kapayıp alacakmışız. Benim gibi üşengece zorunu denetemezsiniz, aslında en kolayı ver eline tableti kurtul takdir edersiniz ki. Bir fırsat olduğunda muhtemelen havanın iyi olduğu bir gün dışarda deneyeceğiz. Ayrıca bulunduğumuz şehirde bir müze varmış bununla ilgili (evet, St Louis’de??).Yani bir uygulama bizim eve yeni merak ettiğimiz bir alanı soktu. Bence süper:-) Emre (2) için sadece ablaları oynadığı için değerlenen bu uygulamanın ablaların oyununu bozmaktan başka bir kullanımı olmadı haliyle. Ama gerçeğini denersek Emre ile yaşayacağımız rezaleti düşünmek istemiyorum şimdiden:-)

Son sözümüz: Mutlaka ücretsiz versiyonu indirip bakın ve tam sürüm için öyle karar verin diyoruz.

Burada yer alan inceleme yazıları, yorumlar ve fiyat bilgileri incelemenin yazıldığı tarih itibariyle geçerlidir. Ürünün fiyatını ancak o ürünü geliştiren kişi/kurum kontrol edebilir. Onlineanne.com aksini garanti etmemektedir.

 

 Pin It on Pinterest

Share This