Tablet Kullanan Bir Özel Eğitim Öğretmeni: Berat Çelik

Tablet Kullanan Bir Özel Eğitim Öğretmeni: Berat Çelik

Berat Çelik otizmle ve özel eğitimle ilgili araştırmalar yapmakta olan ve kurduğu websitesi ile özel eğitimde teknoloji kullanımı konusunda yenilikleri duyurmaya çalışan bir özel eğitim öğretmeni. Şu anda bir devlet okulunda özel bir sınıfta yaşları 6, 8, 9 ve 12 olan öğrencileri ile 2 senedir çalışmakta ve tablet teknolojisini sınıfında başarı ile kullanmakta.

Kendisi 2010 yılında; ilk olarak Amerika’da iPad’in otizmli çocuklarda kullanıldığını çeşitli yabancı sitelerdeki videolardan öğrenmiş. Ardından  kendi websitesinde otizmli çocuklarda tabletin çok işe yarayacağını belirten bir yazı yayınlamış ve sınıfına tablet almak istediğini duyurmuş. Amerika’da yaşayan ve otizmli çocuğu olan bir Türk anne yazıyı okuyunca Berat bey’e  iPad  göndermiş. Böylece 2011 Eylül ayında bir adet ipad  kendisine ve dolayısıyla öğrencilerine ulaşmış. Ardından önce kendisi cihazın nasıl kullanılacağını öğrenmiş. App Store dan uygulamaları indirmiş ve öğrencileri ile kullanmaya başlamış. Kısa bir süre içinde çocuklar alışmış ve çok hızlı gelişmeler yaşamışlar. Sonrasında veliler imkanlarını zorlayarak çocukları için iPad almışlar ve böylece 4 öğrencisinin de tableti olmuş.

Berat Çelik şu anda otizmli çocukların eğitiminde ileri düzeyde yardımcı teknolojilerin kullanımı konusunda çeşitli projelere başvurmuş durumda ve de sitesinde diğer öğretmenleri ve aileleri bu konularda bilgilendirmeye ve teknolojiden faydalanmaları konusunda yardımcı olmaya çalışıyor. Berat Çelik özel eğitim konusunda iPad ile sınırlı kalmamamızı Xbox kinect cihazıyla da ilgilenmemizi önermekte. Bu konuda da yazıları ve videoları   bulunuyor.

Sınıfta tablet kullanımı hakkında Berat bey’e biz sorduk ve sağolsun o da üşenmeden yanıtladı.Berat bey’e çok teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz. Lütfen Berat bey’e destek olalım, özel eğitimde teknoloji kullanımı konusunda çok yararlı bilgiler içeren sitesini duyuralım!

BERAT ÇELİK’İN ÖZEL EĞİTİM SINIFINDA TABLET KULLANIMI

1. Lütfen kısaca eğitimcilik deneyiminizi ve uzmanlık alanınızı belirtiniz.
Zihin engelliler sınıf öğretmeniyim. 4 yıllık bir lisans programı olan özel eğitim bölümü-zihin engelliler öğretmenliği programını bitirdim.  Meslekte 7. yılım. Son yıllarda özellikle otizmli çocuklar üzerine yoğunlaştım. Hatta otizm içinde de; otizmde teknoloji kullanımı konusunda bir alt branşa doğru gitmekteyim.

2. Sınıfınızda tableti nasıl kullanıyorsunuz? Öğrencilerinizin genel özelliklerinden bahseder misiniz?
Sınıfımda 4 öğrencim var ve her birinin birer adet tableti var. Biz sınıfta 2 öğretmeniz. Öğrencilerimin seviyeleri birbirinden farklı. Tableti, öğrenciler her sabah okula getirmekte, eve giderken de götürmekteler. Tabletleri şu şekillerde kullanmaktayız:

-işlediğimiz dersten sonra o konudaki uygulamayı yaptırarak konuyu pekiştirmek: örneğin matematik dersinde saatleri öğretirken dersin sonunda saatle ilgili uygulamayı açıyoruz ve tabletten de öğrettiğimiz konuyu pekiştirmiş oluyoruz.
-teneffüslerde eğlence aracı olarak: öğrencilere dinlenme aralarında tabletleri vermekteyiz ve öğrenciler de eğer isterlerse tabletlerden sevdikleri oyunları açarak oynayabilmekteler, ancak tablet istemeyip topla oyuncaklarla vb. ile de teneffüslerde vakit geçirebilmekteler.
-zeka geliştirme, dikkati arttırma, müzik vb. amaçlar için: bazı derslerde çeşitli yapboz uygulamaları açıyoruz, yine bazı zamanlarda müzik aletleri uygulamalarını açıp ritm, çalma vb.yeteneklerini geliştiriyoruz.
-evde tekrar: tabletleri eve yolluyoruz ve öğrenciler hem konuları uygulamalar aracılığı ile tekrar etmiş oluyorlar hem de serbest zamanlarını kaliteli ve eğlenceli geçirmiş oluyorlar.

3. Kullanma kurallarınız nelerdir? Belli uygulamalar var mıdır? Tipik bir okul gününde ne kadar süre ile kullanıyorsunuz?

Tablet kullanımında, öğrenciye tableti verip bıraktığımızda genelde en sevdiği 3-4 uygulamayı açıp hep onlarla oynamak istiyorlar ancak biz buna sadece serbest zamanlarda izin veriyoruz. Onun dışında hep kontrollü vererek akademik amaçlı uygulamalarla vakit geçirmelerini sağlıyoruz. Tablet kullanımımız okulda; akademik amaçlı 30 dakikayı geçmiyor, öğrencinin serbest zamanda kullanma süresi ise 20 dakikayı geçmiyor. Yani bir okul gününde öğrencilerim maksimum 50 dakika tabletle vakit geçirmiş oluyorlar.

4. Tablet kullanmaya başladıktan sonra öğrencilerle ilgili sizin en çok ilginizi çeken neydi?
Otizmli çocuklarda takıntılı davranışlar çok fazla olur, özellikle boş kaldıklarında ne yapacaklarını bilemezler ve sterotip hareketlere başlarlar. Aynı şekilde öğrencilerim de tablet pc kullanmadan önce boş zamanlarında ileri geri yürüyen, sallanan, dönüp duran,  ne yapacağını bilemeyen çocuklardı. Tablet kullanmaya başladıktan sonra ise artık bunları neredeyse görmez olduk. Herkes tabletini alıyor ve hoş vakit geçiriyor.

5. Öğrencilerinizle kullanmaktan hoşlandığınız en favori uygulama hangisi?
Bu soruya cevap vermek zor, çünkü öğrencilerimin seviyesi ve ihtiyaçları tamamen farklı. Her öğrencimin tabletinde yaklaşık 200’e yakın uygulama var. Her biri birbirinden güzel. Ancak başlangıç olarak injini uygulamasını tavsiye edebilirim.

6. Öğrencilerin en favori uygulaması hangisi?
Bir öğrencim iyi geceler uygulamasını çok seviyor,  başka bir öğrencim temple run oyununu çok seviyor… Aslında bu da sürekli değişiyor. 1 ay sonra başka uygulamalar favorileri olabiliyor.

7. Bu uygulamaları ve yazılımları kullanmak için okul tarafından belirlenen bir bütçeniz var mıdır?
Maalesef hayır, biz genelde uygulamaların demo versiyonlarını kullanıyoruz. Ancak bazen aileler beğendikleri uygulamaları kendileri satın alabiliyor.

8. Size göre öğrencilerin negatif veya pozitif yönde eğitim sürecini etkileyen teknolojiler nelerdir?
Ben teknolojinin zararının olmadığını sadece onu yanlış kullanmanın zararlı olabileceğini düşünenlerdenim. Bu nedenle negatif yönü yok bence, ancak otizmli çocuklar için günlük bir ekran sınırı olmalı (tv, tablet, oyun konsolu, cep telefonu vb.) Çünkü çok fazla ekran demek daha fazla bireyselleşmek, kendi dünyasına yönelmesi demek. Burada önemli nokta; ben tablet kullanarak akademik öğretim yaparken bunu ekran sınırı içerisine dahil etmiyorum. Sadece  tv,tablet vb. karşısında kendi başına kaldığı  zamanları kast ediyorum. Bir de sınıfımızda son olarak xbox kinect oyun konsolunu kullanmaya başladık. Bu konsolun da doğru kullanıldığında çok faydalı olacağını düşünüyorum.

9. Siz eğitimcilik mesleğine başladığınızdan beri sizce teknoloji ne yönde gelişti? Bundan sonrası için öngördüğünüz trendler nelerdir?
2006 yılında sadece bilgisayarlar ve eğitici bilgisayar programları vardı. Ancak Mouse kullanmanın zorluğu nedeniyle bir çok otizmli çocuk bundan faydalanamıyordu. Bu anlamda dokunmatik ekranların gelişmesi en önemli adım oldu. Sonrasında ise akıllı tahtalar, tabletler, hareket algılayıcı oyun konsolları geliştirildi. Tabi bunlar ülkemizde çok yeni. Örneğin ben bu uygulamaları, en azından devlet okullarında, ilk defa başlattım ülkemizde. Temennim bu cihazların ucuzlaması ve yaygınlaşması. Ya da devletin özel çocuklara bu cihazların alımında yardımcı olması…

Ben bundan sonra artık tüm bilgisayarların dokunmatik olacağını, klavye ve mausun ortadan kalkacağını düşünüyorum. Yine bu x box gibi oyun konsollarının daha da geliştirileceğini, hologram oyun konsollarının üretilerek 3 boyutlu ve neredeyse gerçekçi görüntülerle sınıflarımızda eğitim vereceğimiz günleri hayal ediyorum…

10. Okullarda tabletin daha geniş ve yaygın anlamda kullanılabileceğini düşünüyor musunuz?
Tabletlerin yaygınlaşması bir önceki maddede anlattığım koşullara bağlı; bir de Türkçe uygulama çok az. Şirketlerin bir an önce eğitimsel Türkçe uygulama geliştirmeleri gerekmekte. Aksi takdirde aileler tablet almak için çekimser kalmakta.

Bir de bazı otizmli çocuklar sözel iletişim becerilerinden yoksundurlar. Eskiden bu çocuklara pecs (resimli değiş-tokuş sistemi) sistemiyle iletişim kurma yöntemleri öğretilirdi. Şimdi ise bu yöntem İngilizcede AAC diye kısaltılan alternatif iletişim araçları şeklinde tabletlere yüklenebilmekte. Eğer Türkçe olarak da AAC uygulamaları geliştirilirse otizmli çocuklar adına çok büyük bir kazanım olacak ve bu sayede çok daha kolay bir şekilde çevreleriyle iletişim kurabilecekler. Tüm bunlardan sonra tabletlerin çok yaygınlaşacağını düşünüyorum.

11. Okulun dışındaki zamanlarda öğrencilerinize veya ailelerine tavsiye ettiğiniz uygulamalar var mı?
Uygulamaları zaten genelde ben yüklüyorum toplu olarak. Ailelere sadece o uygulamaları yaptırmak kalıyor.
Ailelere önereceğim Türkçe uygulamalar bunlar:

Hadi Yapalım
Hadi Bakalım
Masal Perisi
Minik Bilge
Mio Hayvanları tanıyor
Tali Yemeklerini Yiyor
Çocuk Kitapları
Meyve Öğrenme Oyunu
Masalcı
Bir Kar Masalı
Ali Baba’nın Çiftliği
Masallar
Uyku masalları
Filin Banyosu
Kırmızı Başlıklı Küçük Kız LT
Hayvanlar alemi
İyi geceler

Bu arada sınıflarında tablet kullanan öğretmenlerimiz, sizin de hikayenizi paylaşmak çok isteriz. Lütfen bize ulaşın!

 

 3 Yorum

  1. Ben de Özel Eğitimde çalışıyorum( Özel bir kurumda). Yaklaşık 9 ay önce tablet aldım,ben de 9 aydır tabletle eğitim veriyorum ve oldukça iyi sonuçlar alıyorum.. Eğitim ile ilgilenen herkese öneriyorum..

    • İyi günler bizde android tablet kullanıyoruzda bize uygun uygulama ismi verirmisiniz

      • Menüde Uygulama Seçin bölümünden Platform olarak Android seçip arama yapın. Karşınıza oldukça uzun bir liste gelecek.

Trackbacks/Pingbacks

  1. İnjini | ONLINEANNE - [...] sözümüz: Ücretsiz versiyonu mutlaka deneyin diyoruz. Özel Eğitim içinse kullanan ve de öneren öğretmenlerimiz var. Burada yer alan…

Pin It on Pinterest

Share This