Tablet Montessori Uygulamaları Yararlı mı, Zararlı mı?

Tablet Montessori Uygulamaları Yararlı mı, Zararlı mı?

Yazan: Melike

Çoğumuzun bildiği gibi Montessori eğitim metodu, İtalya’nın ilk kadın doktoru, pedagog ve antropoloji profesörü Maria Montessori’nin geliştirdiği, çocuğun bireysel becerilerine ve ilgi alanlarına, bireysel öğrenme hızına ve karakter özelliklerine uygun bir pedogojik yaklaşım. Hatta Maria Montessori’nin bu yaklaşımla eğittiği bir grup engelli çocuk, devlet yeterlilik sınavlarında normal çocuklara yakın seviyede bir başarı göstermiş.

Bu metodun temelinde, 6 yaşına kadar çocukların çevrelerini ve dünyayı, gerçek ve özel olarak onlara uygun tasarlanmış objeleri birebir tutarak, dokunarak, koklayarak algılamalarına imkan verme felsefesi yatıyor. Yani tüm duyularını kullanarak.

Bizim bu yazıda sormak istediğimiz soru, bu metot ile bu metoda uygun geliştirildiği belirtilen tablet ve telefon uygulamalarının ne kadar örtüştüğü. Piyasada pek çok Montessori uygulaması mevcut. Peki acaba bunlar gerçekten de söylendiği gibi Montessori metoduna ve felsefesine uygun mu? Şimdiye kadar pek çok Montessori uygulamasını incelemiş biri olarak söyleyebilirim ki, uygun olanlar da var, Montessori adını sadece pazarlama amaçlı kullananlar da. Pazarlama amaçlı olanları bir kenara koyalım; güzel Montessori uygulamalarının bile gerçekten Montessori felsefesine uygun olup olmadığı tartışması tüm dünyada devam ediyor. Bu metodu bilen eğitimci/ebeveynlerin bir kısmı, bunları tamamen destekleyip, eğer Dr.Montessori bugün yaşasaydı, sınıfında kesinlikle iPad ve bu uygulamaları kullanırdı şeklinde yorumlar yapıyor.

Kimileri tüm bu teknolojik cihazların ve Montessori uygulamalarının kesinlikle çocuklarla tanıştırılmaması gerektiğini söylüyor. Dayandıkları nokta ise; bir kere ekranda bu tür uygulamalarla ve onların sunduğu materyallerle oynanması halinde, gerçek materyallerin artık ilgi çekici olmayacağı yönünde. Bu uygulamaların, -çocuğunuzu özellikle de bir Montessori okuluna devam ettirecekseniz- onların gelişimlerini olumsuz etkileyeceğini söylüyorlar.

Benim oğlum, yaşadığımız yerde bir Montessori anaokuluna gidiyor. Gününün büyük kısmını, bu metoda göre inşa edilmiş bir binada, buna uygun materyallerle oynayarak geçiriyor.

Tablet ve diğer teknolojiler de evimizde mevcut. Zaman zaman bu uygulamalarla da vakit geçiriyor. Ben henüz onun iPad’de mesela A Montessori Sensorial Exercise – Pink Tower uygulamasıyla oynadıktan sonra, okulda artık gerçek pembe küplerden keyif almadığı gibi bir sonuç yaşamadım. Hatta itiraf edeyim durum tam tersi. Yani, okulda zaten eline alıp, düşürüp yakalayıp, evirip çevirip oynadığı bu küpleri iPad’de görünce önce bayağı bir heyecanlandı. Ama o uygulamayla bir-iki seferden daha fazla ilgilendiğini hiç görmedim, çünkü ona gerçeği kadar zevk vermedi.

Ben bir Montessori eğitmeni değilim, ama benim düşünceme göre bu tür uygulamalar ‘Aman sakın çocuklar oynamasın‘ türünden uygulamalar değil. Felsefenin özünde çocukların, erken çocukluk döneminde dünyayı tanımalarını duyularıyla sağlamaya çalışıyorlar. Elbette metodu bu kadar basite indirgemek değil niyetim. Matematikten sanata pek çok konuda özel yöntemlerle çocuğun gelişimi sağlanıyor. Ben de bu sisteme inandığım için çocuğumu bu okula gönderiyorum.

Günümüzde evlerimizde ne eşya varsa, bebekliklerinden itibaren, onlar da bunları tutarak, dokunarak, hatta bazen yere atıp kırarak öğreniyorlar. Bu eşyaların içinde tuzluk da var, uzaktan kumanda da, hesap makinesi de, kendine ait bir oyuncak da. (iPad’i kırmasa iyi olur tabi 🙂 ) Yani günümüzde az çok hepimizin evinde olan şeyler. Teknolojik cihazlar da bunlardan biri. Çocuğum bunlarla ilk karşılaştığında tuzlukla da tabletle olduğu gibi gayet yakından ilgilenmişti. Tabii teknolojinin tuzluktan daha cezbedici yanlarının olduğu bir gerçek. Ancak bence tablet ve uygulamalar konusunda esas onların ilgisini çeken şey bizlerin tepkileri.

Şimdiye kadar pek çok Montessori uygulaması incelemiş biri olarak söylemem gereken bir diğer nokta, pazarlama amaçlı değil de gerçekten de Montessori metodunu benimseyerek geliştirilmiş uygulamaların, zaten piyasadaki diğer tüm uygulamalardan ayrıldığı. Yani bu uygulamalar, piyasada gördüğünüz, bizim burada da inceleyerek 5 yıldız verdiğimiz diğer uygulamalardan, grafik ve arayüz tasarımı, interaktivite seviyesi, ses-müzik ve efektler açısından hemen farklılaşıyor. Bu noktada metodu bilmek, uygulamanın incelemesini yapmaya yardımcı oluyor.

Evet, materyalin gerçeği ile oynamanın, tablet ekranında oynamaktan çok daha farklı bir deneyim olacağını kabül ediyorum. Ancak ben de bazen gerçekten de, Maria Montessori bugün yaşasaydı tablet ve günümüz teknolojilerini -belki bu şekilde uygulamalar halinde olmasa bile- eğitim metodunun içine bir şekilde dahil ederdi veya en azından metodu destekleyici bir enstrüman olarak kullanırdı diye düşünmeden edemiyorum. Kimbilir günümüz koşullarında Montessori metodu belki de çok farklı bir metot olabilirdi. En azından da teknoloji çocuğun hayatına girdiyse, hiç değilse beyin uyuşturucu oyunlarla değil, bu şekilde girsin diye düşünüyorum. Sizin fikirleriniz neler?5 Yorum

  1. Hiçşüphe yok ki gümümüzde teknolojinin imkanlarından yararlanmak gerekir…Ancak şurası unutulmamalı ki bunu bilinçli kullanmak gerekir…Bilgisayarı gerektiği zaman ve gerektiği gibi kullanmazsak Bilgisayar bizi kullanacaktır…Hele hele çocuk yaşta bu materyel ne kadar bilinçli kullanılabilir bu konu tartışılabilir….Bizim zamanımızda mahalle aralarında oynanan oyunların bir başka heyecanı ve zevki vardı…O oyunlar mahhalle arkadaşlığını,dostluğunu pekiştirir ” çocukluk arkadaşlığı ” kavramını yerleştirir di….Bu gün sokak ta çember çeviren,ceviz misket ( bilye ) oynayan çocuklara rastlamak mümkün değildir..Okul hayatı dışın da evine kapanan bu genç çocuklarımız arkadaşlık duygusunu yaşayamamaktadır…İnsan herşeyden önce insandır…şahsen ben çocuk yaşlarda yavrularımızın tablet bilgisayarlara hapsedilmesinin yanlış olacağını düşünmekteyim….Unutulmamalıdır ki sevgi,arkadaşlık birer duygudur ve bu duygu geliştirilmelidir….Teknolojinin beraberinde getirdiği olumsuzluklarda bir gerçektir….İşte telefon teknolojisi….baz istasyonları….cadde ve sokaklarda kendi kendi kendine konuşan insan sürüsü bütün bunları bizler yarattık….
    Hiç değilse bırakalım çocuklarımız ilk okul aşamasında bari teknolojinin esiri olmasın….nasıl olsa eninde sonunda bu esareti yaşayacaktır…
    sevgilerimle

  2. Ben kişisel olarak çocukların gerçek materyallere dokunarak, hissederek oynaması seçeneği bulunurken ekran karşısında sabitlenmesini çok da doğru bulmuyorum.Gerçek küplerle oynarken karşısındaki ile iletişimi kopmuyor. Ama ekranın başına geçince en azından benin oğlum hipnotize olmuş gibi dış dünyayla ilgisini koparıyor. Ama illa ekranda bir şeyle oynayacaksa tabii bununla oynamasını tercih ederim

  3. tablet ve laptoplarda asıl cocugun ılkgunu cezbeden oturarak tek bır tıkla hareket etmeden kendıne yarattıgı yenı bır gerceklıkte mınımum bedensel hareketlıkle ıstedıgı seyı yapabılıyor olması. nıbtessorı waldorf gıbı felsefelerın erken cocukluk donemınde bu sekılde bılgısayar ve tabletler euyarlanabılecegını gercekcı bulmuyorum bu tablette montessorı uygulaması gıbı bırsey olsa olsa bır pazarlama yontemı olabılır. bız bu sıralar domıno yapıyoruz oglumla sımdı netten bır vıdeodan da gosterbeılırım domıno etkısını ama domınoları kendım alırsam cocuk olayın ıcınde tekım calısmasını olayların bırbırlerını dırek etkıledıklerını daha ıyı ogrenır bır de ınc emotor gelısımı tuslara basarak degıl dırek yaptıgı ısın ıcınde aktıf olarak gelısır. tabıkı bılgısayarı ogrenıcek bundna kacamayız ama erken cocukluk donemınde degıl.

    • ben olsam bu tarz bırseye ıtıbar etmem faydası olacagına ınanmıyorum. ısterse adı montessorı olsun tablet basında oturup onu oynayacagına evde yaptıgı oyunlarla tekrar tekrar oynasın daha ıyı cunku zaten cocuklar en kısıtlı malzemeyle bıle sınırsız oyun kurabılecek hayal gucune sahıp. bır gun ucakta gelırken yan koltuktakı anne cocuguına tablet vermıstı cocuk ıcınde bulundugu gercek dunyadan kopmus yol boynca tabletle ılgılendı. benımkı ıse benı ucakla ılgılı abuk subuk sorularıyla delı ettı ama cok sey ogrendı.

  4. Aslında Montessori olsun olmasın gerçeği olan bir oyunun birebir tablete taşınmış versiyonlarının gerçeğinin yerini “şu an” için tutamayacağı çok açık. Ama tablet de çocuğunuzun oynadığı oyuncaklardan biriyse belli sınırlar dahilinde oynandığında farklı amaçlar doğrultusunda çok yararlı olabilir. Özellikle ingilizce öğretmek gibi bir kaygı varsa mesela Montessori dil gelişimi oyunları gerçekten çok başarılı. Sanalı gerçeğinin yerini alsın/almasın tartışmasından çok gerçeğine erişimin kısıtlı olduğu durumlarda başka bir seçenek olarak görülmesi daha verimli sonuçlar doğurabilir.

Pin It on Pinterest

Share This