Ne güzel olurdu, değil mi?

Ne güzel olurdu, değil mi?

Bakın bir devlet okulunda, orta okul bünyesindeki bir özel eğitim sınıfı öğretmeni ne diyor:

1. Tüm özel eğitim sınıflarımızda bilgisayar, projeksiyon cihazı, akıllı tahta, birer kişilik renkli fasulye masalar, büro tipi kolçaklı tekerleksiz rengarenk sandalyeler olsa ne güzel olurdu.

2. Beden eğitimi ve spor meslek yüksek okullarının, konservatuarların, güzel sanatlar fakültesi resim bölümünün üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinden gönüllülük esasına dayanarak seçilecek öğrenciler, okullarımız bünyesinde bulunan özel eğitim öğrencilerinin yeteneklerine göre çalışmalar yaptırsalar, yurt çapında zihinsel engelli, işitme engelli, görme engelli, fiziksel engelli daha çok sporcumuz, müzisyenimiz, güzel sanatlarla ilgilenen öğrencimiz olsa ne güzel olurdu. (Bu okullardan öğrencilerin gönüllü olmalarını sağlamak için, bu öğrencilerin not ortalamalarını artıracak güzellikler yapılabilir, mezun olduğunda kpss sınavında ek puan verilebilir, vb.)

3.Bizim öğrencilerimiz de yüzmeye gidebilseler, su ile rehabilite olabilseler ne güzel olurdu.

4.Özel eğitim sınıflarındaki öğrenciler için, içinde yürüyüş bandı, kondisyon bisikleti, yer minderleri, çeşitli toplar, vb. bulunan odalar olsa; okullarımızda, destek eğitim odası bulunsa ne güzel olurdu.

5.Özel eğitim öğrencileri ile ilgili farkındalık oluşturmak için 3 Aralıkta ve Mayıs ayında ülke çapında tanınan sanatçıların bulunacağı, ritim ustalarının özel eğitim öğrencileriyle gösteriler sunacağı, tiyatro, resim ve güzel sanatlar sergilerinin düzenleneceği, belediyelerinde aktif olarak katılacağı özel eğitim şenlikleri düzenlense ne güzel olurdu.

6.Eğitim Bilişim Ağı’nda özel eğitim öğrencileri için de çalışma yapılabilir; özel eğitim öğrencilerine (örneğin konuşma güçlüğü olanlara) yönelik tablet uygulamalarıın incelenerek EBA(Eğitim Bilişim Ağı)’ya benzer programlar konulabilse ne güzel olurdu.

7.Özel eğitim sınıfı öğretmenleri ve öğrencileri de Fatih projesi kapsamına alınsa ne güzel olurdu.

Evet çok güzel olurdu ve neden olmasın? Eğer yukarıda bahsedilen herhangi bir konuda, bu okula ve özel eğitim öğrencilerine destek vermek isterseniz, aklınıza gelen fikirler varsa lütfen bizimle iletişime geçin.

photo credit: Thai Jasmine (Smile..smile…Smile..) via photopin ccPin It on Pinterest

Share This