Öğretmen olarak ebeveynler programı nedir?

Öğretmen olarak ebeveynler programı nedir?

Yazan: Pınar

Bugün sizlere oğlum Emre ile üyesi olduğumuz Öğretmen Olarak Ebeveynler (Parents As Teachers (PAT) adlı bir programdan bahsetmek istiyorum.  Bu program, 0-5 yaş grubu çocukların ilk ve en önemli öğretmeninin ebeveynleri olduğundan hareketle, Missouri eyaletindeki ailelere çocuk gelişimi konusunda pratik ve etkin yardım sağlamak amacıyla 1981 yılında kurulmuş. Sonrasında 50 eyalete ve de 7 ülkeye yayılmış. Aslında temel amaç her kesimden aile ile işbirliği yaparak çocuklara olabilecek en iyi başlangıcı yaptırabilmek.

Bu program gönüllü olarak katılan aileleri kapsıyor ve de ücretsiz. Kısaca özetlersek, bu program ailelere uzmanlar tarafından aylık/iki aylık ev ziyaretleri, ailelerin uzmanlarla biraraya gelebileceği çocuk gelişimi konusunda farklı konularda seminerlere katılma olanağı, belirli aralıklarla çocuk gelişim taramalarını ve ailelere yönelik etkinliklerin ailelere duyurulmasını sağlamakta.

PAT kapsamında programa dahil olan aileler, sertifikalı aile eğitim uzmanları tarafından düzenli aralıklarla ziyaret ediliyor. Bu uzman, her ev ziyaretinde ebeveyn ve çocukla yaklaşık bir-bir buçuk saat geçiriyor. Bu sürede, uzman çocukla oyunlar oynarken bir yandan da ebeveyne çocuğun bulunduğu gelişim dönemi hakkında bilgiler veriyor, çocuğun gelişimini destekleyecek oyunlar konusunda da pratik tavsiyelerde bulunuyor. Ayrıca ebeveynin sorularını da kendi uzmanlığı kapsamında cevaplıyor; ebeveynlerin çocuk gelişimi konusunda işine yarayabilecek her türlü bilgi, kaynak, toplantı hakkında bilgi sağlıyor. Bu uzman aynı zamanda çocukla oyun oynarken çocuğun gelişimini de kontrol ediyor ve bir sorunla karşılaştığında aileyi ne yapılması gerektiği konusunda yönlendiriyor.

2010 senesinde kızlarım 3.5 yaşında, oğluma 5 aylık hamileyken Missouri’ye taşındığımızda  bu programdan haberim oldu ve hatırladığım kadarıyla hiçbir bürokrasi ile karşılaşmadan sadece bir telefonla programa kaydoldum. İlk ev ziyaretimizde kızlarımın çok eğlendiğini hatırlıyorum. O zamanki aile eğitim uzmanımız Damla ve Deniz’le ilgili o yaş grubundan beklenen gelişim kriterlerini benimle kısaca konuştuktan sonra Damla ve Deniz’le beraber  basit bir oyun hazırladılar ve de oynadılar. Damla ve Deniz 5 yaşında anaokuluna başlayınca program onlar için sona erdi. Ama bu süre zarfında okula kayıt sürecinden okulla ilgili oryantasyon etkinliklerine kadar her türlü konuda sürekli haberdar edildim ve işlerim inanılmaz kolaylaştırıldı. Damla ve Deniz’in, okul değişiklikleri, iki dile adaptasyonu, yeni kardeşe alışmaları gibi bize özel pek çok konuda sabırla sorularıma cevap verdiler; veremedikleri noktada verebilecek kaynaklara yönlendirdiler. Anaokuluna başlamadan önce de onların yönlendirilmesi ile kızlarıma detaylı bir gelişme taramasından geçirildiler. Aynı süre zarfında hamileliliğimde Emre ile ilgili program başladı ki hamilelik konusunda bilgilendirmeler de mevcuttu.

Emre doğduktan sonra da ziyaretler devam etti. Her ziyaretimizde Emre’nin gelişimine yönelik olarak uzmanımız bize evde hazırlayabileceğimiz basit oyunlar hakkında bilgi verdi, her türlü etkinlikten de haberdar etti. Son derece organize geçen ziyaretlerimizin her seferinde anlaması ve okuması son derece basit, ancak kendi çocuk doktorumuzun sağladığından çok daha kapsamlı dökümanlar bıraktığını da belirtmem lazım. Bunun dışında yine doktorumuzun yaptığından daha detaylı gelişme taraması da yaptı. Bu esnada çocuklarla oynamak için son derece basit, ucuz, evdeki malzemelerle hazırlanabilen oyun önerilerinde de bulundular ve bulunmaya da devam ediyorlar.

Aslında her bulduğum uzman önerisini okuma manyaklığımı bu program mı yoksa annelikte geçen yıllar mı azalttı bilmesem de büyük kafa rahatlığı verdiğini belirtmekte fayda görüyorum. Bunlar benim tecrübelerim ama bu program uzman ve organizayonlara  ciddi eğitimler veriyor ki bu eğitimler özel eğim ihtiyacı içinde olan çocukların ailelerini de kapsıyormuş.

Bu programı onlineanne olarak aramızda çok tartışıyoruz ve geldiğimiz nokta keşke Türkiye’de benzer bir program, özellikle “özel” çocuklar için olsa. Keşke uzmanlar özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların evlerine ziyaretler yapsa, anne babaları bilinçlendirse, onlara destek olsa, onlara yol gösterse. Hatta bunun teknoloji entegre edilmiş hali olsa.  Bu kapsamda bir çalışma mevcut mu diye bakınca da Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı-Ziçev‘in Küçük Adımlar projesine rastladık ve onu da ilerde anlatacağız…Pin It on Pinterest

Share This