İki Yaş Grubu Ne ile Oynasın?

İki Yaş Grubu Ne ile Oynasın?

Yazan: Pınar

Daha önce size Emre ile katıldığımız ailelerin çocuk gelişimi üzerindeki etkisini artırmayı hedefleyen Öğretmen olarak ebeveynler (PAT) programından sözetmiştim. İki yaş grubu neyle oynasın kapsamında sizlere bu programı biraz daha açmak ve bunların tabletde oyun seçimi hakkında bana düşündürdüklerini paylaşmak istiyorum.

Uzun bir yaz tatilinden sonra Emre’nin 2 yaş ilk PAT ziyareti Ekim ayındaydı. O zamandan bu yana toplam üç ziyaret gerçekleşti. Ekim ayındaki ziyarette, Emre’ye hamileliğimin 6. ayından beri bizi ziyaret eden Ms Sandy yine her zamanki gibi bir torba oyuncakla geldi. Torbadan ilk çıkan oyuncak bildiğimiz tahta yapbozdu. Emre için büyük hayal kırıklığı! Ancak asla yere oturtup iki dakikadan fazla yapboz yaptırtmayı başaramadığım oğlum bu yapbozla bayağı ilgilendi çünkü deniz canlılarından oluşan bu yapboz parçalarında mıknatıs vardı ve balık oltası ile bu canlıları yakayabilmesi için önce yerlerine yerleştirmesi gerekiyordu.

Neyse torbadan çıkan ikinci oyun farklı renkte kaplar ve aynı renklerde bir sürü minik ayıcıktı. Amaç bu ayıcıkları renklerine göre gruplanması ve aynı renkteki bardaklara konulmasıydı ki Emre gözlerimi yaşartarak bununla da bayağı oynadı. Tabii benzer eşleştirme, ayrıştırma, gruplama, renk oyunları ile nadir olarak beyefendinin ilgisini çekebildiğimi sanırım söylememe gerek yok.

Üçüncü oyun ise renkli köpeklere aynı renkte kemikleri yedirme oyunuydu ki, 2 yaş inadından mıdır, yoksa 2 yaş cehaletinden mi bilinmez, pembe kemiği mor köpeğe yedirmeye çalışmakta ısrar etti. Ve tabii ki son olarak da kitap okuma denemesi yaptılar ve sanırım bu sefer Ms Sandy’nin gözleri yaşardı. Çünkü aylardır ilk kez, Emre, Ms Sandy daha kitabı açar açmaz “hayıy” deyip kapağını kapatmadı ve de “gule gule” diyerek kitabı Ms Sandy’nin kolunun altına tıkmaya çalışmadı. İlk kez kitabı okumayı başardılar. 🙂

Bu oyunlardan da anladığımız gibi bu yaş grubu için eğitici malzeme nesneler ve onların benzerlikleri farklılıkları ve dolayısıyla renkler. Sonuçta, uzmanlarımıza göre  ikinci yaşlarını geçtiğinde çocuklarımızın beyinleri sürekli yeni bağlantılar kurmaya çalışmakla meşgul oluyorlarmış. Yani artık nesnelerin ayrıntıları ile ilgilenmeye başladıkları için nesnelerin benzerlikleri ve farklılıklarını ayırdetme yetenekleri bu dönemde gelişiyor. Bizler de oyun seçimlerimizde onların bu çalışmalarını desteklersek pek güzel olurmuş. Destekleyeceklerimiz şunlarmış:

1. Eşleştirme – aynı olan nesneleri bulma
2. Ayırma – aynı olmayan nesneleri benzerliklerine göre gruplama
3. Sınıflandırma – bir biçimde birbirine benzeyen ama benzerlik çok da bariz olmayan nesneleri bir araya getirme

Bu arada 2 yaşındaki yavrumuz renkleri öğrenme sürecine girdi ya, genelde bu öğrenme yukarıda saydığımız sırada gelişirmiş. Yani önce aynı renkleri bulma. Sonra istenen rengi ayırt edip gösterebilme ve en son olarak da renkleri söyleyebilmek.

Tablette 2 yaş grubu neyle oynasın bu tavsiyelere göre? Oynamasın, en güzeli. 🙂 Ciddiyim, gerçekten. Ama oynatacaksaksanız da bizim denediğimiz seçenekleri şöyle sıralayabiliriz:

Oyun seçimini biz ebeveynlerin çocuğumuzun gelişim seviyesine bakarak yapmamız gerekiyor. Yapbozların sanal olanlarına çok sıcak bakmadığımızı daha önce “Sanal Yapboz mu, Gerçek Yapboz mu” yazısında tartışmıştık. Ancak yine de tablette yapboz seven çocuklara Hadi Yapalım serisi gibi seçenekler var. Emre’ye göre konuşacak olursam, kendisi kızlarımın ve pek çok arkadaşımın çocuğunun tersine 30aylıkken bile bence mavi dışında bir renkten haberdar değildi ve henüz aynı renkte iki nesneyi eşleştiremiyordu. O yüzden renkler sözkonusu olduğunda bu sarı, bu mavi diye ilk etapta renkleri sıralayan uygulamalardan çok bizim mavileri bulalım, sarıları bulalım türevi oyunlara ihtiyacımız vardı.  Bu amaçla kullanılabilecek Hadi Bakalım ve Bildim adlı uygulamaları açıkçası çok sevmedi. Bizimki sevmemiş olabilir ama çok sevenleri de duyuyoruz, hemen belirtelim. Sonra tesadüfen ablaları ile birlikte Bobo Explores Light uygulamasını keşfetti. Renklerle ilgili bölüme bayıldı, çok da yararlandık ama onun yaşına uygun değil ve renkleri öğrensin diye 2 yaş çocuğu için bu uygulamayı satın almak mantıklı değil takdir edersiniz. Ve ayrıca Bo’s Bedtime Story uygulamasını ve her türlü boyama uygulamasını önermek mümkün ancak bizimki biraz cins olduğundan olsa gerek (!) bunları deneyemedik bile. Ama tek bir uygulamaya bayılmış durumda: İnjini ve renklerine göre balonları patlatmak onun için büyük zevk oldu ve de çok yararını gördük. Şu anda yeni yeni renkleri eşleştirmeye ve de istenen rengi göstermeye başladı (nihayet:-)).

Açıkçası özellikle 2 yaş grubunda çocukların renklerle ilişkisinin, yapboz becerilerinin  sanal ya da gerçek olsun oynanan oyunlarla o kadar da ilgili olduğuna artık inanmıyorum. Her çocuk kendi gelişim sürecinde bir noktada bunları kavramaya  hazır oluyor ama biz bu süreçte gelişimine destek oluyoruz diye kendimizi rahatlatıyoruz belki de. Bir ay önce iki ay sonra ne farkeder aymazlığı içindeyim artık. Oh  be, dünya varmış 🙂 Bu gelişimi destekleme olayında tablete falan bulaşmayıp renkli ayıcıklarla, gerçek yapbozlarla da yapabiliriz pek tabii ve de yapsak daha iyi olur. Ama tablete ve telefona bir noktada karşı değilseniz ve arada bunlara sığınıyorsanız da saydığımız uygulamaların çocuğa Angry Birds açmaktan daha iyi seçenekler olduğunu düşünüyorum.

Peki siz 2 yaş çocuğuna tablet/telefon verdiğinizde ya da vermek zorunda kaldığınızda ne ile oynuyorlar?Pin It on Pinterest

Share This