AbleAAC 179,99 TL

AbleAAC

Onlineanne
Okuyucular

Otizmli, hiç konuşamayan veya konuşma zorluğu çekenler için hazırlanmış profesyonel bir TÜRKÇE AAC (Artırılmış Alternatif İletişim) uygulaması. 20 dili destekliyor, ayrıca 79 ek sesi uygulama içi satın alımla alabiliyorsunuz. 800 ün üzerinde resim bulunduruyor, sadece kelimeler değil, cümlelerin kurulmasına yönelik kullanılabiliyor. 26 farklı kategoride bu resimler organize edilmiş durumda. Yazıları ve sesleri tamamen türkçeleştirebiliyorsunuz. My Tasks (Görevlerim) bölümünde, Okul, Ev, Notlar, Puanlarım ve Ödül Merkezi olmak üzere 5 farklı kategoride, hem günlük programı uygulama ve takip etme imkanı sunuyor hem de ödül mekanizmasını çalıştırabiliyorsunuz. Ayrıca uygulamadan gelişmelere yönelik haftalık 2 adet rapor alabiliyorsunuz. Cihazınızın iOS 6 işletim sistemini desteklemesi gerekiyor.

Uygun yaş aralığı: 3+ yaş
Platform: iPhone, iPodTouch, iPad (iOS 6 yüklenebilmesi gerekmektedir)
Fiyat: 179,99 TL
Konu: Otizm, Konuşma Zorluğu
Versiyon: 2.0

Bu uygulamanın incelemesi özel bir eğitim uygulama okulunda görev yapmakta olan, orta ve ağır düzey zihinsel engellilerle çalışan özel eğitim öğretmeni Şeyda Özsoy Başol tarafından yapılmıştır. Kendisinin 7 öğrencisinin 4’ünde bariz konuşma zorluğu bulunmakta ve 1’i anlaşılır hiçbir şey konuşamamaktadır. Şeyda hanım kendisine hediye ettiğimiz bu uygulamayı kullanarak öğrencilerinin tecrübelerini de ilerde bizimle paylaşacaktır. Kendisine çok teşekkür ediyoruz.

Özel Eğitim Öğretmeni Şeyda Başol’un görüşleri

Programın birçok değişikliğe elverişli olması en güzel yanı. Resim, kelime ve ses kaydı eklenebiliyor.Yalnız daha çok bireysel kullanıma uygun bir program. Şöyle ki; konuşma becerileri sıkıntılı, kısıtlı olan bireyin kendine ait bir iPad cihazı olması ve bu programı kullanıyor olması gerekiyor. Bu programla elinde tabletle günlük hayatta,restoranlarda vb. derdini ve isteğini belirtebilir.Eğer okuması yazması varsa ilgili yere istediği cümleyi yazıp seslendirilmesini sağlayabilir (Uygulamada yazdığınız bir şeyi seslendirme özelliği var)

Özel eğitimde grup çalışmasına pek elverişli değil. Ancak programda duygular ve bu duygulara karşılık gelen bir takım yüz ifadeleri var. Yüz ifadeleri,jest ve mimikleri  hissettiği duyguyu yansıtamayan çocuklarla (örneğin hayır diyor ama yüz ifadesinden anlaşılmıyor gibi) tepkisine uygun jest ve mimik oluşturmak adına çalışılabilir, kelime dağarcığı arttırma konusunda yardımcı olabilir. Hatta uygun ses kayıtları, kelime ve heceler eklenerek okuma yazma öğretiminde bile kullanılabilir.

Bu programı indikten sonra Ayarlar kısmından Türkçe versiyonu ayrıca satın almak gerekiyor. İlk bakışta İngilizceden Türkçeye çeviriler oldukça kötüydü; cümleler devrik, bazı kelimeler hatalı çevrilmiş şekildeydi ama programda düzeltme seçeneği mevcut. Dolayısıyla birçoğu yeniden yazılmak suretiyle düzeltilebiliyor. Türkçe versiyonunda seslendirmede vurgu hatalarından dolayı bazı kelimeler zor anlaşılıyor. Fakat düzeltme seçeneğinde yeniden ses kaydı yapmak da mümkün. Bu uygulamanın İngilizce versiyonu 5 üzerinden 4, ancak Türkçe versiyonu 5 üzerinden 3 alır.

 3 Yorum

  1. Gecikmiş konuşma konusunda faydalı olabileceğini umuyorum…

  2. Otizmli oglum icin faydali olabilir denemek lazim tabi nasip..

  3. Eğitim uygulama okulunda zihinsel engelliler sinif ogretmeniyim buna sahip olmak cok isime yarayacaktir.

Pin It on Pinterest

Share This