“Hadi Bakalım” Uygulamasının Geliştiricisi: Minidahi

“Hadi Bakalım” Uygulamasının Geliştiricisi: Minidahi

Hatırlarsanız bir süre önce buradan uygulama geliştiricilere sorular yöneltmiştik. Bu sorularımıza cevap veren ilk uygulama geliştiricimiz aslında çoğumuzun uygulamalarını yakından tanıdığı Minidahi.

Minidahi’nin çocuklara yönelik geliştirdiği  Hayvanlar, Hadi Yapalım, Hadi Bakalım, Meyveler, Vasıtalar isimli eğitici oyun ve yapboz uygulamalarına burada pek çok kez yer verdik. Minidahi Türkiye’de yeni yeni gelişen oyun uygulamaları sektörünün öncülerinden.  “Türkiye oyun sektörünü bu alanda dünya üzerinde en iyi yerel koşullara ve en güçlü ekosisteme sahip piyasa haline getirme” vizyonu ile kurulmuş olan OYUNDER‘in de başkanı olan Minidahi yöneticisi Sn. Tansu Kendirli sorularımızı cevapladı, kendisine çok teşekkür ediyoruz.

Ayrıca Minidahi’nin sizlere hediyesi de var.:  Hayvanlar, Hadi Yapalım, Hadi Bakalım, uygulamaları için hediye çekilişine katılmak isterseniz buraya yorum bırakabilirsiniz.

 

 

 

 

 

1. Lütfen bize biraz kendinizden bahsedin. Uygulama yapma fikri ve hangi konuda yapacağınız nasıl aklınıza geldi?
Çocuklara yönelik uygulamalar yapma düşüncesi küçük kızımızın doğumu ile eş zamanlı olarak edinmiş olduğumuz bir tableti kullanmamız ile başladı. Annemiz bir çocuk psikoloğu olduğu ve yıllardır çocuklara yönelik çalışmalarında klasik oyunlar kullandığı için bu fikre destek verdi. Uygulama konularında ise  “aynı zamanda uygulamalarımızın test pilotu” olan kızımızın bulunduğu yaş grubuna öncelik vermek istedik. Elbette bunlar ilk uygulamalardı. Şu anda daha farklı yaş gruplarına yönelik uygulama taslakları da hazırlıyoruz.

2. Fikrin aklınıza gelmesinden uygulamanızın iOS/Android markette yer almasına kadar ne kadar süre geçti?
İlk uygulamamız olan Hadi Bakalım’ın hayata geçmesi yaklaşık 4,5 aylık bir süreyi aldı.

3. Fikrinizi uygulama haline getirebilmek için bir yazılımcı/programcı vb işe aldınız mı yoksa kendiniz mi geliştirdiniz?
Öncelikle uygulama işinin sadece yazılımcı veya programcı adı ile bilinen iş gücü ile gerçekleştirilemeyeceğini belirtmemiz lazım. Oyun veya mobil uygulama prodüksiyonu tıpkı film endüstrisinde olduğu gibi bir ekip işidir. Prodüksiyon bilgisi ve tecrübesi gerektirir. Çünkü yazılımcıların yanı sıra örneğin Ses Mühendisleri, Senaristler, Level Designer’lar, Arayüz (UI) Tasarımcıları, Müzisyenler, Ses sanatçıları, Görsel İletişim Tasarımcıları ile çalışmak zorundasınız. Bütün bunları bir araya getirerek gerçekten daha büyük prodüksiyonlar oluşturabilirsiniz. Yoksa yapacağınız işler ancak sizin ve yazılımcınızın hayal gücü ve yetenekleri ile sınırlı kalır.

4. Geliştirme sürecinde aşmak zorunda olduğunuz en büyük engel neydi?
Bizce yapmak isteyen için bir engel yok. Sadece ihtiyaçlar var. Örneğin bir önceki sorunuza verdiğimiz cevaptan da anlaşılacağı üzere  “iyi” bir ekibe ihtiyacınız var. Sonra bu ekip için uygun çalışma ortamına ve elbette onları yönetecek olan Proje yöneticisine (Project Manager)  elbette bir Yapımcıya ihtiyacınız var. Tüm bunları bir kişi de yapabilir ama deveye hendek atlatmış olur. Ve elbette finansman ihtiyacınız var. Zira iyi bir projenin ortaya çıkması için geçecek bu sürede yapacağınız harcamaları destekleyecek bir bütçe gerekli.

5. Geliştirme sürecinde ailenizde, yakınlarınızdan vb destek gördünüz mü?
Elbette. Ailelerimiz olmasa bu uygulamaları geliştirmemiz ve yayınlamamız daha zor olurdu. Onların desteği bizim için çok önemliydi. Hem duygusal hem tecrübe hem de finansal açıdan desgek gördük. Kendilerine teşekkür borçluyuz. Bu aşamadan sonra en azından önümüzdeki dönemde çıkaracağımız çocuk uygulamaları için daha farklı finansal kaynaklar bulmamız gerekiyor.

6. Gelecek için planlarınız nelerdir? Başka uygulamalar da geliştirmeye karar verdiniz mi?
Bu alanda nitelikli ve yaratıcı projelere çok ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Örneğin iş planımızda bizi çok heyecanlandıran gerçekten çok orjinal bir proje var. Üstelik sadece Türkiye değil tüm dünya pazarına yönelik ses getirebilecek bir proje. Onunla ilgili hazırlık aşamasındayız. Bu alanda Çocuk uygulamalarının geliştirilmesine destek verecek yatırımcı ve sponsor arıyoruz.

7. Şimdiye kadar uygulamanızla ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?
Çok fazla dönüş aldık. Zira Minidahi ekibi bu alanda iş yapan ilk ve öncü ekiplerden. ilk uygulamamız Hadi Bakalım’ın ücretsiz versiyonu şu anda 100.000 civarında cihazda kullanılıyor. Bu bizi çok mutlu eden bir şey. Yine hadi yapalım serisi 40.000 barajına yaklaşmış durumda. Gerek doğrudan aldığımız e-postalar gerekse market üzerinden aldığımız yorumlar bizi yeni uygulamalar yapmak için cesaretlendiriyor. Elbette olumsuz olarak adlandırılabilecek yorumlar da aldık. Ancak sonuçta ülkemizde bu alanda çalışmaya başlayan ilk ekiplerden biri olarak öğrenecek çok şeyin ve geliştireceğimiz ve gelişeceğimiz çok alan olduğunun farkındayız. Kaldıki olumsuz yorumlar ve/veya eleştiriler “yapıcı ise” yolunuzu aydınlatan fenerlere dönüşüyorlar. Bu eleştiriler bizi üzmek yerine mutlu ediyor. Açıkçası ekibimizin kalitesini ve finansal imkanlarımızı ne kadar arttırabilirsek o kadar nitelikli iş yapabileceğimizin farkındayız.

8. Türkiye ve uluslararası diğer pazarları kıyasladığınızda Türkiye pazarını nasıl görüyorsunuz?
Satın alma alışkanlıkları açısından değerlendiriyor olduğumuzda tüketicimizin mobil uygulama satın alma alışkanlıklarının düşük olduğunu söyleyebiliriz. Daha ziyade ücretsiz uygulamalar tercih edilmekte. Ancak bu durum elbette değişecektir. Çünkü aslına bakarsanız çocuk uygulamalarının pek çoğu gidip bir AVM’den alınacak en ufak oyuncağa göre bile çok ama çok ucuz. Çoğu 3 ila 5 TL arasında bir fiyata sahip. Fakat tabletler ucuzlamaya başladı. Bu alanda en çok uygulamaya sahip olan iOS işletim sistemine sahip olan cihazlar ise hala pek çok aile için oldukça pahalı kalıyor.

Nitelikli çocuk uygulamalarının çocuk gelişimine ve eğitimine katkısı çok olumlu. Türk ebeveynleri bu konuda bilinçlendikçe ve sahip olunan cihaz sayısı arttıkça eminim daha yüksek satış adetlerine de ulaşılacaktır. Bu alanda çalışmaya başlayacak olan ekiplere çalışmalarını tüm dünyaya sunulabilecek nitelikte oluşturmalarını tavsiye ederiz. Yalnızca Türk pazarını hedeflemek sizi ilk aşamada biraz zorlayabilir. Tecrübe ile sabittir.

Minidahi olarak Hadi Bakalım’ın Rusça versiyonunu yapmıştık. Şu anda hazırladığımız proje ise Türkiye’nin dışında tüm dünya’da satılabilecek bir proje. Bu vesile ile bu alanda bize destek verebilecek yatırımcı/sponsor/destekçi aradığımızı belirtelim. Tıpkı bir kickstarter projelerinde olduğu gibi destekçimiz olacak olan yeni uygulamamıza ücretsiz olarak sahip olabilecekler.

9. Sizin gibi mobil platformlara uygulama geliştirmek isteyenlere neleri göz önünde bulundurmalarını tavsiye dersiniz?
Kendi yeteneklerini ve eksik oldukları alanları iyi bir biçimde gözden geçirmelerini iş modellerini kurarken doğru bir yapılanma tercih etmelerini öneririz. Ayrıca projelerini yönetebilmek için bol bol okumaları ve pratik yapmaları gerekiyor. Bu alanda bulunan (Kosgeb, Tübitak) gibi yapılardan destek albilirler. O kadar çok başlık varki aslında bu konuda bir eğitim düzenlemek çok daha iyi olabilir. İlk olarak kısaca söyleyebileceklerimiz bunlar.

10. Türkiye’deki kullanıcıların mobil pazarda tüketim davranışlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türk tükecisinin alışkanlıkları değişiyor ve gelişiyor. İnsanımız yeniliklere hızlı uyum sağlıyor ve kolay adapte oluyor. Bu alanda çalışmaya başlayan bizim gibi ekipler için Türk tüketicisi ile karşı karşıya bulunmanın en önemli artısı ülkemizin insanının tıpkı Singapur ve Kanada için söylenebileceği gibi ölçeklendirme ile model oluşturabilecek bir kültürü temsil ediyor olması. Yani burada testler aşamasında başarılı olan bir uygulamanın dünya pazarında başarılı olma şansı oldukça yüksek.

Uygulama Geliştiriciler: sizler de kendinizi tanıtmak ve sorularımızı yanıtlamak isterseniz lütfen bize ulaşın!


Pin It on Pinterest

Share This