Ana Okulu 5,49 TL

Ana Okulu

Onlineanne

İngilizce, Almanca, Türkçe olarak seslendirilmiş olan bu kitap uygulaması ne yazık ki beklentilerimizin oldukça altında. 🙁 Tabii yine de Türk geliştiricileri desteklemek adına bu uygulamayı da sizler için inceledik. Umarız uygulama geliştirici eleştirilerimiz doğrultusunda bazı iyileştirmelere gider de, biz de burada memnuniyetle yayınlarız.

Uygun yaş aralığı: 3-5 yaş
Desteklediği platformlar: iPad
Fiyat: 5,49 TL
Kategori: Kitap
Versiyon: 1.0

İtiraf etmeliyim ki, uygulamayı ilk açtığımda karşıma çıkan menüden hoşlandım. Bir e-kitap uygulamasında olmasını beklediğimiz temel özelliklerden bazıları hemen gözüme çarptı. Dil Seçeneği, Bana Oku/Kendim Okurum fonksiyonları için kontroller, Ses açıp kapama gibi.
Önce menüdeki grafikten bunun deniz ve deniz canlılarıyla olacağını düşündüm. Dedim ki belki de ‘Kayıp Balık Nemo'(Finding Nemo) dan biraz esinlenilmiş, okula alışma sürecini anlatan bir kitap olabilir. Derken karşıma aşağıda gördüğünüz ilk sayfa geldi. Bir fotoğrafın bozulmuş (distort) halinin üzerine serpiştirilmiş UFO, uçak, helikopter grafikleri ve dile göre değişen fontlarda yazılar! Üstelik sonraki sayfalarda fotoğraflar daha da bir bulanıklaşıp, ‘keyifli animasyonlar’ olarak sunulan bu opsiyon daha da saçma bir hale geliyor. Uygulamada sayfalarda menüye ulaşamıyorsunuz, menüye gidebilmek için ilk sayfaya kadar tek tek başa gitmeniz gerekiyor.

Evet, hikaye bir çocuğun ana okuluna başlama sürecini anlatmaya çalışıyor. Bana biraz Almanya’da oldukça meşhur olan Connie serisinden Connie geht in den Kindergarten kitabını hatırlattı. Onu geçtim, son derece kalitesiz fotoğraflar üzerine serpiştirilmiş yukarıda bahsettiğim anlamsız grafiklerin ne alakası var? Üstelik bunlar bir de daha anlamsız sesler de çıkarıyor ki, diyelim ki hikayeyi dinliyorsunuz, sesler birbirine karışıyor.

3 dilde birden diye öne çıkarılmak istenen bu kitapta kullanılan ingilizce ve almanca ise tamamen bir türk tarafından seslendirilmiş, daha doğrusu seslendirilmeye çalışılmış diyelim. Kullanılan türkçe de bile aksan farkediliyor ve ses kaydı kaliteli değil.

Müzik aleti piyano olarak seçeneklere konan bu piyanonun gerçek piyano görüntüsü ve tuşlarıyla ilgisi olmadığı gibi, neden orada olduğunu da anlayamadık.

Türk geliştiricileri desteklemek istiyoruz ancak bu uygulamayı neresinden tutacağımızı bilemedik, büyük hayal kırıklığı oldu bizim için malesef 🙁

Son Sözümüz: Lütfen App Store’daki açıklamalara aldanmayın. Üstelik fiyatı da hiç ucuz sayılmaz. Şöyle diyeyim biz inceleme yapmak için para verip aldık ama aynı şeyi yapmanızı size tavsiye etmiyoruz. Çok daha ucuza çok daha kaliteli türkçe ve yabancı dilde uygulamaları bu sitede bulabilirsiniz.

Burada yer alan inceleme yazıları, yorumlar ve fiyat bilgileri incelemenin yazıldığı tarih itibariyle geçerlidir. Ürünün fiyatını ancak o ürünü geliştiren kişi/kurum kontrol edebilir. Onlineanne.com aksini garanti etmemektedir.Pin It on Pinterest

Share This