Tablet Kullanan Bir Özel Eğitim Öğretmeni: Ayşe Çakmakoğlu

Tablet Kullanan Bir Özel Eğitim Öğretmeni: Ayşe Çakmakoğlu

Ayşe Çakmakoğlu, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde tablet kullanımının çok gerekli olduğunu düşünen bir özel eğitim öğretmeni. Kendisi özel bir eğitim ve rehabilitasyon kurumunda çalışmakta ve kendi imkanları ile edindiği Android tabletini kullanarak yaşları 7-25 arasında değişen öğrencileri ile çalışmalar yapmakta.

Özel eğitimde tablet kullanımı, daha önce başka bir özel eğitim öğretmeni ile yaptığımız röportajda da gördüğümüz gibi, genelde öğretmenlerimizin kendi çabası ile gerçekleşmekte.  Ayşe Hanımın tablet kullanma süreci de  sınıfta bilgisayar ile eğitim vermek için, idarecilerden sınıfa bilgisayar almaları talebini iletmesi ile başlamış. Ancak bütçenin henüz uygun olmadığı, daha sonra alınabileceği cevabıyla karşılaşınca kendi imkanlarıyla bilgisayar almaya karar vermiş. Biraz araştırdıktan sonra masa üstü bilgisayar yerine tabletin daha iyi olacağını düşünerek tablette karar kılmış. Hangi konularda, ne gibi uygulamalara ihtiyaç duyabileceğini tespit etmiş, uygulamaları seçip denedikten sonra da öğrencileriyle birlikte çalışmaya başlamış. Kendisi bu çalışmalarını bizler için detaylıca anlattı, kendisine çok teşekkür ediyoruz.

Siz de bir özel eğitim öğretmeniyseniz ve sesinizi duyurmak isterseniz, lütfen  bize ulaşın.

AYŞE ÇAKMAKOĞLU’NUN ÖZEL EĞİTİM SINIFINDA TABLET KULLANIMI

1- Lütfen kısaca eğitimcilik deneyiminizi, uzmanlık alanınızı ve eğitim verdiğiniz kurumla ilgili bilgi veriniz.
Ben 2007 yılında Celal Bayar Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünden mezun oldum. Bir dönem Ilköğretim Okulunda, bir dönem Eğitim Uygulama Okulunda görev aldıktan sonra Zihinsel Engellilerin Eğitimi Seminerine katılıp sertifika aldım. Ayrıca okul öncesi eğitim seminerlerine katıldım. Şencanlar Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Kurumu’nda 4 yıldır çalışmaktayım. Her geçen yıl, öğrencilerimle birlikte kendi vizyonumu da geliştirme çabası içerisindeyim.

2- Sınıfınızda tableti nasıl kullanıyorsunuz? Öğrencilerinizin genel özelliklerinden bahseder misiniz?
Sınıfta birebir eğitim veriyoruz. Böylece öğrencinin ihtiyacına özel uygulamalar kullanmaya elverişli bir ortam da bulmuş oluyoruz. Öğrencilerimin kendi tableti yok. 10 ay önce eğitimde kullanmak amacıyla aldığım tableti ders esnasında kullanıyoruz. Işlediğimiz derse ve konuya uygun olarak pekiştirme ya da değerlendirme amaçlı etkinlikleri oyun ya da hikaye şeklinde öğrencinin de aktif katılımını sağlayan uygulamaları kullanıyoruz. Tablet aynı zamanda görsel ya da işitsel materyal ihtiyacını tam anlamıyla karşılayan bir araç. Öğrencilerimiz, özel öğrenme güçlüğü, yaygın gelişimsel bozukluk, hafif/orta düzeyde mental retardasyon özellikleri taşıyorlar. Aynı zamanda çoğunluğu okullarda kaynaştırma eğitimi alan öğrenciler.

3- Kullanma kurallarınız nelerdir? Belli uygulamalar var mıdır? Tipik bir okul gününde ne kadar süreyle kullanıyorsunuz?
Tableti dersin tamamında değil, gerekli olduğunda kullanmaya çalışıyorum. Konunun pekiştirilmesi gereken noktaları olduğunda, görsel uyaran gerektiğinde konunun değerlendirme aşamasında kullanıyorum. Zaman zaman öğrencilerde akıl yürütme becerilerini geliştiren oyunları, dersimizde etkinliklerimizi tamamladığımızda oynuyoruz. 45 dakikalık ders süresince yazı tahtası, defter, kitap, tablet, 3 boyutlu materyaller gibi gerekli olan malzemeleri kullanıyoruz. Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde tablet kullanımı bence şart. Hatta birebir eğitim veren tüm kurumların olmazsa olmaz materyali olarak görülmeli.

4- Tablet kullanmaya başladıktan sonra, öğrencilerle ilgili sizin en çok ilginizi çeken neydi?
Tablet kullanmaya başladıktan sonra öğrencilerin derse karşı daha ilgili ve istekli olduklarını, aynı zamanda öğrenmeleri gereken konuyu daha kısa sürede öğrendiklerini gözlemledim. Akıl yürütme gerektiren oyunlar, öğrencilerin dikkat sürelerinin uzamasına ve başladıkları çalışmayı belirlenen sürede bitirme alışkanlığı kazanmalarına yaradı. Tabletle çalışılan konuların öğrenciler tarafından daha önemli olduğunun düşünüldüğünü gözlemledim. Aynı zamanda dil, konuşma ve alternatif iletişim becerileri için kullanımı çok etkili oluyor.

5- Öğrencilerinizle kullanmaktan hoşlandığınız en favori uygulama hangisi?
Filin Banyosu, okuma yazma çalışmalarını destekleyen 123 ABC Handwriting uygulamasını çok sık kullanıyorum. Dikte çalışması için Art of Draw sevdiğim uygulamalardan. My Piano, Math Baloons uygulamalarını da sıklıkla kullanıyorum.

6- Öğrencilerin en favori uygulaması hangisi?
Öğrenciler Talking Tom, Where is my water?, Angry Birds gibi oyunları çok seviyorlar. Sesli kitaplar, Tangram, Lets play with the train gibi interaktif uygulamalar öğrencilerimin favorisi. Aynı zamanda ders sırasında doğan bir ihtiyaçtan dolayı o anda bir uygulama indirip kullanıyoruz. Örneğin saat öğretimi konusunda farklı bir uygulama gerektiğinde indirip uygulamayı kullanıyoruz.

7- Bu uygulamaları ve yazılımları kullanmak için okul tarafından belirlenen bir bütçeniz var mıdır?
Maalesef okul tarafından bu konuda ayrılan bir bütçe yok. Sadece sahip olduğum Android işletim sistemli Sony tabletimle (10 aydır) ve kendi maddi olanaklarımla bir şeyler yapmaya çalışıyorum.

8- Size göre öğrencilerin negatif veya pozitif yönde eğitim sürecini etkileyen teknolojiler nelerdir?
Öncelikle negatif yönde etkileyen televizyon. Bunun dışındaki teknolojiler, cep telefonları, internet, tablet ve bunlara ait uygulamalar, daha çok kişinin bunları nasıl kullandığıyla ilgili. Dolayısıyla doğru bir yönlendirme yapıldığında bu teknolojilerin eğitim sürecini negatif etkileyeceğini düşünmüyorum. Bu teknolojileri doğru kullanmak, eğitim sürecinin bir parçası olmalıdır bana kalırsa. Ancak elbette her şeyin fazlasının zararı olduğunu düşünüyorum.

9- Siz eğitimcilik mesleğine başladığınızdan beri, sizce teknoloji ne yönde gelişti? Bundan sonrası için ön gördüğünüz trendler nelerdir?
Üniversitedeyken bilgisayar destekli eğitimin öneminden söz ederken, henüz tableti hayal bile edemiyorduk. Tepegöz, projeksiyon cihazı, akıllı tahta ve masaüstü bilgisayarlar, pek çok okul için lüks olduğu gibi bugün de aynı şey söylenebilir. Oysa tabletin ortaya çıkışıyla neredeyse tüm bu materyallerin işlevlerine sahip bir gelişme kaydedilmiş olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki yıllarda benzer gelişmeler yanında, var olan teknolojilerin de kendilerini geliştireceğini düşünerek, tablet gibi yaparak, yaşayarak öğrenmeyi sağlayacak teknolojilerle karşılacağımızı düşünüyorum.

10- Okullarda tabletin daha geniş ve yaygın anlamda kullanılabileceğini düşünüyor musunuz?
Tablet ve internet kullanımı konusunda eğitimcilerin, hem ailelere hem de öğrencilere doğru yönlendirme yapmaları gereken noktaları tespit ettikleri taktirde daha geniş ve yaygın anlamda kullanılabileceğiniz düşünüyorum. Ülkemizde, eğitim amaçlı tablet kullanımı yaygınlaştığı sürece Türkçe uygulamaların artacağını umuyorum. Bu da tabletin daha geniş alanlarda kullanılmasını sağlayacaktır.

11- Okulun dışındaki zamanlarda öğrencilerinize veya ailelerine tavsiye ettiğiniz uygulamalar var mıdır?
Uygulamalarda seçenekler aslında sınırsız. Türkçe olmayan uygulamaların yetişkin eşliğinde kullanılması daha yararlı olacaktır. Önerilerim:
Four Seasons,
Lets play with the train,
Meyve öğrenme oyunu,
Çizgi Masal – Üç kelebek, Mantarın altında,
Dişlerinizi fırçalayın,
iKaragöz,
Hurdle Challenge,
Hayvan Sesleri,
Kelime Yarışı,
Kelime Oyunu,
Math Baloons,
Talking Ginger,
Tangram,
Where is my water?,
Tricky Teeth,
Learn Clock

 Sınıflarında tablet kullanan öğretmenlerimiz, sizin de hikayenizi paylaşmak çok isteriz. Lütfen bize ulaşın!Pin It on Pinterest

Share This