Kolay etkinlik 1: Makarna sanatı

Kolay etkinlik 1: Makarna sanatı

Yazan: Pınar

Benim gibi el işleri konusunda bayağı bir yeteneksiz ve de sabır gerektiren işlerde başarısız bir insansanız çocuklarla evde aktivite yapma konularında kafayı sıyırmamanız biraz zor. 6 senelik çocuklu hayatım pek çok başarısız ev projesi ile dolu açıkçası. Ama yine de yılmıyorum. Hele o renkli renkli harika blogları görüp “ay şunu yapsak benimkiler bayılırlar” duygusu yok mu, her seferinde bana ilk seferki gazı veriyor. Fakat geçen iki saatin sonunda “olsun anne, sen elinden geleni yaptın” türevi yorumlar da beni utandırmıyor değil.

Ancak insanın kendini bilmesi de bir meziyettir (di mi yani?). O yüzden hem çocukları ev içinde eğlendireyim, hem yaşları farklı üç çocuğa ortak aktivite olsun, hem çok zor olmasın (pardon, çook basit olsun) rezil olmayayım gibi kriterlerde aktivite aramaya devam ediyorum. Aktivitenin sonunda ortalık talan olmasın, sinirlerim zıplamasın, kaşıkla verdiğimi sapıyla çıkarmayayım beklentisi de bu kriterlere eklenince elimizdeki seçenekler öyle ahım şahım değil takdir edersiniz.

Yine de sizi en azından çok kolay olma ve üç çocuğu uzun süre aynı anda oyalama konulu aktivitemizle başbaşa bırakıyorum. Yapacağımız şey çok basit: Rengarenk makarnaları bir tabağa boşaltıyoruz. İçine tel şehriye, kırmızı mercimek falan da koyuyoruz.Oyun hamurlarını da ortaya çıkarıyoruz. Kağıt, uhu ne varsa önlerine koyuyoruz. “Canınız ne isterse yapın” diyoruz ve 1 saat ciddiyetle neler yaptıklarını seyrediyoruz. Sonra “ne bu” diye sorunca “uzaktan kumandalı tırtıl”, “vak vak kafalı prenses” gibi cevaplarla da eğleniyoruz. İlk karelerden de anlayabileceğiniz gibi bu tür aktivitelerin en başı pek bir  saadet dolu olur:

 


Sonra üç saniyeliğine mutfağa gidersiniz ve geldiğinizde konuyu ve ortamı tamamen değişmiş bulursunuz. Sen de gitmeseydin! Yere dağılan makarna ve mercimekleri falan toplamak bir 10 dakika falan sürüyor, fena değil yani. Oraya buraya ve özellikle makarnalara dökülmüş uhular uğraştırıyor. Ama o sırada 2.5 yaşındaki oğlunuzun “clean up clean up, everybody clean up” diye okuldaki temizlik şarkısını söyleyerek yardım etmeye çalıştığını görürseniz de tüm pisliğe değebilir 🙂

 


Peki her zaman bu saadet olur mu? Olsa da benden adam olur mu? işte konuya uygun şarkı da birden ağzımıza takılıverdi Benim hala umudum var!

Ancaaaak “ben bugün aktivite almayayım, hiç halim yok” diyorsanız da buyrun size  dijital çözümler:

 

Varsa başka öneriler hayır duamı alırsınız. Ama lütfen çok kolay olsun, saydığım sebeplerden ötürü 🙂1 Yorum

  1. Bıgün günlerden cumartesi ve havada yağışlı kızımla evde ne yapsak diye düşünürken bu sayfayı gördüm çok teşekkür ederim. Kızımı bilgisayar başından kaldırıp evde faaliyet yapalım istiyordum oda boyama yapmayı çok seviyor o nedenle boyamaoyunlari.gen.tr sitesinde gün boyu. Teşekkürler onlineanne.com

Pin It on Pinterest

Share This