Akıl Haritası Uygulamaları

Akıl Haritası Uygulamaları

Yazan: Melike

Kafanızda bir konuda yüzlerce düşünce/fikir var ve hangisine nereden başlayacağınızı bir türlü bulamıyor musunuz? Yeni bir işe başlamak istiyorsunuz ama aynı anda aklınıza doluşan fırsatlar ve zorluklar karşısında yorulup o işi yapmaktan vazgeçtiğiniz oluyor mu?

Her seferinde “Bu sefer düzenli ve organize olacağım, her şeyi tek tek yazarak çalışacağım” diye yola çıkıp kendinizi resim çizer veya günlük filan tutar halde bulduğunuz oluyor mu?

Bu kadar soruyu niye sorduğumu belki tahmin edersiniz. Benim genel durumum kafa karışıklığı, dalgınlık olduğu için bu soruların neredeyse tamamına cevabım “Evet”. Bir süredir düşüncelerimi toplamak ve işlerimde daha organize ilerleyebilmek için bazı araçlardan yararlanmaya başladım.

Farkettim ki, aslında bu araçlar, okul çağındaki çocuklar tarafından bile kullanılabilecek basitlikte uygulamalar. Okul için bir proje veya sunum hazırlamaktan, girmek istediğiniz yeni bir iş kolu için beyin fırtınası seanslarınıza kadar tüm konularda yardımcı olabilecek, gerçekten de aklınızın haritasını çıkarabilecek türden uygulamalar. Kısacası küçük veya büyük, profesyonel veya evdeki bir proje için olsun farketmez, kafanızı biraz toplamak ve aklınızdaki işleri belki biraz daha kategorize edip ona göre planlamak isterseniz, bakın ne gibi seçenekleriniz var:

iThoughts HD: Benim favorim olan bu uygulama, MindMapping uygulamalarının en iyi örneklerinden. (Ancak ücretli 17.99 TL) Aklınızdaki bir fikri serbest bir akış şemasıyla kolaylıkla geliştirebileceğiniz bir uygulama. Arayüzü çok kullanışlı. Fikirlerinizi burada olgunlaştırmak mümkün. Birdenbire kendinizi görev tanımı, proje planı, hatta toplantı notlarını bile tutabileceğiniz bir noktada bulabilirsiniz. Üstelik fikrinizin haritasını, uygulamanın sahip olduğu geniş görsel imkanlarla renkli ve kolay anlatılır/anlaşılır hale getirebilirsiniz. Bu uygulama hem kişisel hem de profesyonel projelerin oluşturulmasında rahatlıkla kullanılabilir.

ithoughthd

 

 Idea Sketch:Bu uygulama, fikirlerinizi şematik olarak bir diyagrama dönüştürebileceğiniz ve içerisine her türlü yazıyı ekleyebileceğiniz bir uygulama. Diğer kullandığım uygulamalarla karşılaştırdığımda bunun için biraz daha ne yapmak istediğinizi bilmenizi ve fikirlerinizin biraz daha organize halde olmasını gerektirdiğini söyleyebilirim. Güzel olan özelliklerinden bir tanesi bu fikirlerinizi ekstra bir çabaya girmeden email vb yollarla paylaşma imkanınızın olması.

ideasketch

 

SimpleMind: Bu uygulama hem Androidlerde hem de iOS cihazlarında çalışıyor. Aslında ismi gibi arayüzü de oldukça basit tasarlanmış ancak düşüncelerinizi organize etmekte de diğerleri kadar yararlı olabilir. Ana fikrinizden yola çıkarak ona bağlı ve bağımsız fikirlerinizi şematize edebileceğiniz bir uygulama. Yalnız resim/fotoğraf gibi imajlardan da yararlanmak istiyorsanız bu uygulamada ne yazık ki desteklenmiyor.

simplemind

 

Map Myself (Mapul): Bu uygulamayı bilgisayarınızda web üzerinden çalıştırabilirsiniz. Tamamen organik ve serbest görünen akıl haritanızı oluşturabilirsiniz. Görsel olarak değişiklik yapabileceğiniz pek çok araç bulunuyor. İmajlarınızı da ekleyebilirsiniz.
mapmyself

 

Mindjet Maps: Mindmapping uygulaması olarak hem Androidi hem de iOS u destekleyen uygulamalardan bir diğeri. Oldukça basit kullanıma sahip, düşüncelerinizi rahatça görselleştirebileceğiniz bir uygulama.

mindjetmaps

 

Bu uygulamalar kendi ihtiyacım için araştırma yaparken karar kıldığım ve kullandığım uygulamalar. Başka pek çok benzerleri de bulunuyor. Bana yardımcı olduğu kesin, bu konuda bir arayış içerisindeyseniz sizlere de tavsiye edebilirim. Ancak ben bunlarla uğraşamam, bana bir kağıt kalem yeter derseniz de saygı duyarım. Çünkü benim kağıt-kalemle başlayıp sonra sürreal resimler kataloğuma giren pek çok eserim bulunmakta. 😉

 

photo credit: jean-louis zimmermann via photopin ccPin It on Pinterest

Share This