En İyi Matematik Uygulamaları-1

En İyi Matematik Uygulamaları-1

Özellikle 6-8 yaş arası ilkokul çağı çocuklarınıza yönelik, iOS destekleyen en iyi 5 yabancı matematik uygulamasını sizler için seçtik. Uygulamaların menüleri ingilizce olmasına rağmen, hem matematik gibi evrensel bir konuyu içermeleri hem de oldukça basit arayüzlere sahip oldukları için yabancı dil bilmenize gerek kalmadan kullanabilirsiniz.

Bu seçimi yaparken Montessori etiketi altındaki uygulamaları dahil etmediğimizi belirtelim. Tablette matematik ve diğer konulardaki en iyi Montessori uygulamalarıyla ilgili yazımıza tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Motion Math:Wings: 6 yaş üstü çocuklarınıza çarpma işlemini kavramsal olarak öğretmeyi amaçlayan bir uygulama. Oyunun kahramanı olan kuşu iPad’inizi eğerek uçurmaya ve kullanılan çok çeşitli görsel formlardan sayıca en büyük olanına gitmeye çalışarak oynuyorsunuz. Ebeveynlere yönelik güzel açıklama bölümleri bulunuyor. Ücretsiz olan bu uygulamada tüm seviyeler için uygulama içi satın alım opsiyonundan faydalanabilirsiniz.

Motion Math Wings

Memory Game: Multiplication: Bu uygulama 8 yaş üstü çocuklarınız için hazırlanmış. 4 işlemi hafıza kartları aracılığıyla pratik ettirmeyi amaçlıyor. Oyunu farklı zorluk seviyelerinde oynamak mümkün. Birden çok oyuncuyu destekliyor. Çocuk dostu ve flash kartlara tercih edebileceğiniz bir uygulama.

Memory Card Multiplication

3D Math Racing Pro: Matematik sorularının doğru cevaplanması halinde hızınızın arttığı bir araba yarışı düşünün. İlkokul çağındaki özellikle erkek çocukların ilgisini çekeceğini düşündüğümüz bu uygulamada, dört işlemin yanısıra, yüzdelik hesaplar, tek-çift sayılar gibi pek çok matematik temasını gerçekten eğlenceli hale getiren bir oyun. Matematik sorularında farklı zorluk seviyeleri ve her araba yarışı oyununda olduğu gibi değişik yarış pistleri seçme imkanları mevcut.

3Dmathracing

Math Bingo: Yine 6-8 yaş arası çocuklarınıza yönelik, dört işlem gibi temel matematik kavramlarını öğretmeyi amaçlayan dijital bir tombala oyunu aslında. Beğendiğimiz özelliklerinden bir tanesi 30 kullanıcıya kadar oyuncu tanımlama imkanı. Bu uygulamanın çocuğunuzun matematik öğretmeni tarafından sınıfında kullanılması halinde, hayranlarının daha da çok artacağını düşünüyoruz. 🙂

mathbingo copy

Math Smart – First Grade: Dört işlem, büyük-küçük sayılar gibi hemen hemen tüm temel matematik konularının kapsandığı 60 farklı seviyede kullanılabilen bir uygulama. Yine bu uygulamada da birden çok oyuncu profili tanımlanıp saklanabiliyor. Bu uygulamayı özellikle öğretmenlerin tercih edebileceğini düşünüyoruz. Nitekim Amerika’daki bazı ilkokullarda kullanılan uygulamalardan bir tanesi. En eğlenceli matematik oyunu sayılmaz ancak eğitici olduğu kesin.

mathsmartfirstgrade

photo credit: Mykl Roventine via photopin ccPin It on Pinterest

Share This