Okula Erken Başlasa mı, Başlamasa mı? Ne Zor Kararmış Meğer!

Okula Erken Başlasa mı, Başlamasa mı? Ne Zor Kararmış Meğer!

Yazan: Melike

Evet, bugün bu konunun insanın üzerine demir ağırlığıyla yıkıldığı günlerden biri. Oğlum şu an 4,5 yaşında ve bildiğiniz gibi biz Almanya’da yaşıyoruz.

İlkokula başlama yaşı ve okul seçimiyle ilgili Türkiye’de pek çok insan yazdı çizdi. Sizler için pek de yeni bir konu olmayabilir ama benim için malesef öyle. Türkiye’de geçen sene yürürlüğe konulan 4+4+4 sistemi zaten burada var olan bir sistemdi. Ama benden uzaktı. Ben de bu uzaklığın rehavetiyle olacak, konuyla ilgili genel ve olumlu düşünceler barındırıyordum. Ta ki çok değil, sadece birkaç ay sonra bu konu bizim de kapımızı çalana kadar.

Oğlum şu an burada bir anaokuluna gidiyor. Buradaki okula başlama tarihi en son 30.Eylül doğumluları kapsıyor. Yani 30.Eylül itibariyle 6 yaşını dolduran çocuklar okula başlamak zorunda. Aslında geçen 3 seneden beri hükümetin aldığı bir karar vardı, daha önce Temmuz olan bu kesme tarihini her sene bir ay kaydırarak Ocak ayına kadar çekeceklerdi ve yeni yıl hesabıyla orada bırakacaklardı. 3 senedir bunu Ağustos, Eylül ayına çektikten sonra, akıllının biri ‘Yani biz bu tarihi Ocak’a da çeksek sonuç aynı olacak, boşuna uğraşmayalım’ dedi ve bu tarih 30.Eylül’de kaldı.

Bu durumda çocuğumun, Ekim sonu doğduğu için 30 gün farkla bir sene daha beklemesi gerekiyor normal şartlarda. [pullquote align=”right”]Çocukları bu sürece psikolojik olarak hazırlamak gerekirken bir yandan aileleri de bu konuya hazırlayacak bir yöntem olmalı diye düşünüyorum.[/pullquote]Elbette durum bu kadar basit değil, ya da biz annelerin durumu her zaman daha karmaşık hale getirme potansiyeli yüzünden mi bana böyle geliyor bilemiyorum.

Durum şu: Oğlumun şu anda anaokulunda birlikte oynadığı arkadaşlarının hepsi, ne tesadüftür ki, 30. Eylül öncesi doğumlu. Dolayısıyla hepsi gelecek sene anaokullarında ‘Okul Öncesi Programa‘ alınacak ve ilkokula hazırlanacaklar. 2014 yılının Eylül ayında da okula başlayacaklar. Bizimki bu durumda son sene anaokulunda tek başına kalacak, sevdiği arkadaşlarının hiçbiri olmadan. Zaten ayrım seneye daha okulda birlikte olmalarına rağmen, günlük programlarında farklılıkla ortaya çıkacak.

İsterseniz çocuğunuzu erken okula gönderebiliyorsunuz elbette. Tabii bunun için, çocuk doktorundan, okul doktorundan, ilkokul yönetiminden ve şu anki anaokulu öğretmenlerinden her birinden onay almak şartıyla. Tüm bu prosedürü başlatmak için de bugünlerde kayıt olmanız gerekiyor. Bu durumda ‘Amaan, daha önümde belki 2 belki 3 sene var, ben bile bunlara hazır değilim, ‘ gibi düşüncelerimin çok yersiz kaldığını söyleyeyim. (Bu arada bir de, önce kendime koyduğum psikolojik eşiği kaldırmam gerekiyor. Çünkü niyeyse 6 sene yeter, okul yaşı geldiğinde biz de Türkiye’ye geri döneriz gibi bir sabitim vardı, sanki dönünce daha mı iyi  olacak o da ayrı konu!)

Sonuçta, yasal bürokrasiyi takip etmek zorunda olduğumuzdan ve böyle bir fırsat olursa sonradan ‘keşke’ dememek için, ben de dilekçeler hazırlayarak bu sürece gireceğim. Ama içimde kopan fırtınalar devam edecek: Dünkü bebek ne zaman büyüdü de ilkokula başlayacak?

Çocuğumu bu sürece psikolojik olarak hazırlamak gerekirken bir yandan da beni bu konuya hazırlayacak bir yöntem olmalı diye düşünüyorum.

Çıkmazlarım da devam edecek: Bir sene daha fazla anaokulunda kalsa, dil gelişimi ve diğer konularda daha da ilerleyecek, ama acaba her gün onu, oynayamaya alıştığı hiçbir arkadaşının kalmadığı bir okula gitmesi için nasıl ikna edeceğim? Kendisini gelecek sene daha onlarla birlikteyken bile dışlanmış gibi hissetmeye başlamayacak mı? Okula erken başlasa bile şu an anaokulundaki arkadaşlarıyla aynı okula gitmeyecekler. Zaten ayrılacaklar ilkokul döneminde. Anaokulundaki arkadaşlıkların ilkokul ve sonraki zamanlardaki arkadaşlıklara göre daha az anımsandığını düşünüyorum. Dolayısıyla benim buradaki kriterim arkadaşlıklarını devam ettirmesinden çok, kendisini dışlanmış hissedip hissetmeyeceği. Daha büyük olsaydı muhtemelen bu arkadaşlıklar konusu terazinin diğer kefesine oturacaktı.

Diğer taraftan 2 sene sonra o gerçekten hazır olacak mı? Yoksa bütün öğrencilik hayatı boyunca hissedeceği bir strese mi sokmuş olacağım onu? Almanya’daki istatistiklere göre erken başlayan çocukların %28i okul hayatları boyunca bir sınıfı tekrar etmek zorunda kalıyor. Normal zamanda başlayanlarda ise bu oran %18.

Off ne zormuş! Bilmiyorum, bilemiyorum en iyisi hangisi olacak?…

photo credit: madamepsychosis via photopin ccPin It on Pinterest

Share This