Sarı Gaga: Telepinu ve Dev Küvet 1.79TL

Sarı Gaga: Telepinu ve Dev Küvet

Onlineanne

Çocuklarınızla beraber, gerçekten özgün, mesaj kaygılı ama mesajı gözünüze gözünüze sokmayan, günümüze dair yerel izler de taşıyan bir hikaye okumak istiyorsanız buldunuz. Telepinu ve Dev Küvet, Hitit kralı Telepinu’yu karşınıza minik bir çocuk olarak çıkarıyor. Minik Kral Telepinu bir gün gökkuşağı perilerinin gökkuşağı inşa etmeyeceğini öğrenir ve nedenini bulmak için yollara dökülür. Gersini okumanız lazım. Olay Hitit başkenti Hattuşa’da geçiyor.Sarı Gaga ücretsiz bir uygulama ancak Telepinu ve Dev Küvet kitabını uygulama içi satın alım olarak indirmeniz gerekiyor.

Uygun yaş aralığı: 4-8 yaş
Desteklediği platformlar: iPhone,  iPad
Fiyat: 1.79 TL
Kategori: Kitap
Versiyon: 1.0.7

Beğendiklerimiz
1. Hikaye  özgün, öğretici ve de oldukça eğlenceli.
2. Grafikler güzel, seslendirme gerçekten çok başarılı.
3. Olayın Hattuşa’da geçmesini, gerçek tarihi karakterlerin (Kral Telepinu, Kral Taru, Kraliçe Nintu) tamamen kurgusal bir şekilde kullanılmasını çok beğendik. İşte size gizliden gizliye çocuklara tarih sokuşturmanın yolu…
4. Devin küvette “Manda yuva yapmış söğüt dalına” türküsü söyleyerek yıkanmasını çocuklar anlamadı ama ben çok güldüm. Vesileyle onlara türküyü öğretmiş oldum.
5. Kral Taru ve Kraliçe Nintu’nun anne-baba olarak hareketleri, problem yaratan devi ikna etmek için karakterlerin düşündükleri çözümler gibi incelikli detaylar hoşumuza gitti.


Keşke olsa dediklerimiz:
O kadar çok keşkemiz var ki bu elektronik kitapla ilgili. Yani elimize o kadar uygulama geçiyor, uzun süredir ilk kez gerçekten hoşuma giden bir hikaye bulduk. Hikaye hoşumuza gidince de insan, teknik sorunlar çözülsün de göğsümüzü gere gere satın alın diyelim çok istiyor.
1. Sarı Gaga ücretsiz bir uygulama ancak kitabı uygulama içi satın alım olarak indirmeniz gerekiyor. Keşke kitabın içine şöyle bir göz atma imkanı olsa bari. İnsan görmeden satın almak istemiyor. Ayrıca Ücretsiz olarak indirdiğiniz birşeyin aslında paralı olduğunu görmek de çok sıkıcı. İçinde en azından bir tane ücretsiz örnek kitap olmalı diye düşünüyoruz.
2. Kitapta Kendim Okurum/Bana Oku seçeneği olmadığı için kitabı isteseniz de çocuğunuza siz okuyamıyorsunuz ya da çocuğunuz kendi okuyamıyor. Seslendirmeyi kapatmak mümkün değil.
3. Seslendirmede kelimeleri işaretleme özelliği yok.
4. Kitapta interaktivite hiç yok. İki sayfada dokununca çalışan arının sesi, ya da su sesi efekti var. Ancak ona da kazayla basınca seslendirme kapanıyor ama isteseniz de bir daha geri gelmiyor.(Tek yol başka sayfaya geçmek)Öyle insanı tıklama manyağı yapacak bir sürü interaktivite değil beklentimiz ama birazcık interaktivite kitaba çok şey katabilir. (E-kitaplarla ilgili yazımızda ve daha pek çok inceleme de bu konudan çok söz ettik).

Bunlar teknik kısımlar ve bizce mutlaka düzeltilmesi lazım. Bir de hayallerimiz var: Mesela Hitit’le, Asur’la, Kral Telepinu, Gök tanrısı Taru, Yer Tanrıçası ile ilgili ufak bilgi kutucukları, belki gökkuşağı nasıl oluşur, akarsu yatağı değişirse ne olurla ilgili minik bulmaca ya da bilgi…Buldukça bunama değil bizimkisi, potansiyel gördük o yüzden dilekleri sıraladık 🙂

Bu kadar eleştiriye rağmen hikayeyi çok beğendiğimizden Kırmızı Solucan adlı diğer kitabı da alsam mı almasam mı diye düşünüyorum.

Bizimkiler ne dedi?
İnteraktivite olmadığı için Emre’nin (2) dinlemesini başaramadık; şaşırtıcı bir durum değil. Ama Damla (6)ve Deniz (6) çok beğendi bu kitabı. özellikle Telepinu’nun gerçek bir kral olduğunu duyunca “hikaye de gerçek mi” diye çok heyecanlandılar. Sonra hikayenin gerçek olmadığını söyledik ama yine de gerçek karakterler olması hoşlarına gitti.

Son sözümüz: Bu uygulamaya teknik konular yüzünden çok yıldız veremiyoruz ama iyi bir hikaye okuyalım diyorsanız bizce satın alabilirsiniz!1 Yorum

  1. Merhaba,
    yorumunuz çok hoşumuza gitti. Application olarak bizim için de sorunlu idi. Daha interaktif olmasını beklemiştik. Şu anda yayından da kalktı zaten. Ama kitap olarak basmaya karar verdik. Editörümüzün “Manda yuva yapmış söğüt dalına” türküsünü “ne alaka” diyerek kaldırma önerisini de sizin yorum sayesinde bertaraf ettik.Teşekkürler. (Bu cevap size özel yayınlamayın bence)

    sevgiler,
    Esra Okutan
    Sarıgaga Yayınları

Pin It on Pinterest

Share This