Masal Kütüphanesi: Camdaki Ay 1.79TL

Masal Kütüphanesi: Camdaki Ay

Onlineanne

Masal Kütüphanesi, Boyut yayınlarının çeşitli çocuk kitaplarını satın alabileceğiniz Ücretsiz uygulaması. Burada örnek olması açısından incelediğimiz kitap Camdaki Ay. İtalyan bir yazarın kitabından çeviri. Küçük bir çocuğun ağzından “camdan dışarıya bakınca neler görürüz” temalı bir kitap. Bu kitap koleksiyonunun da en büyük sorunu kitapları almadan önce inceleyememek ve de hiçbir ücretsiz örneğin bulunmaması. Ancak bu kitabın gerçek fiyatını sanal ortamdaki fiyatı ile karşılaştırınca avantajlı olduğu görünüyor.

Uygun yaş aralığı: 4-8 yaş
Desteklediği platformlar: iPad
Fiyat: 1.79 TL
Kategori: Kitap
Versiyon: 1.1.0

Beğendiklerimiz
1. Grafikler güzel. Ancak seslendirme  konusu çok tartışmalı. Büyüklerin çocuk sesi ile konuşmasına benim gibi kılsanız işiniz çok zor söyleyelim.

Keşke olsa dediklerimiz:
Aslında teknik konular Sarı Gaga uygulamasında belirttiğimiz sorunlarla tıpatıp aynı, herhalde aynı uygulama geliştiricinin çalışması ya da aynı teknik altyapının eseri diye düşündük. Tekrar edecek olursak:
1.  Ücretsiz bir app ancak kitabı uygulama içi satın alım olarak indirmeniz gerekiyor. Keşke kitabın içine şöyle bir göz atma imkanı olsa bari. İnsan görmeden satın almak istemiyor.
2. Kitapta Kendim Okurum/Bana Oku seçeneği olmadığı için kitabı isteseniz de çocuğunuza siz okuyamıyorsunuz ya da çocuğunuz kendi okuyamıyor. Seslendirmeyi kapatmak mümkün değil.
3. Seslendirmede kelimeleri işaretleme özelliği yok.
4. Kitapta interaktivite hiç yok. İki sayfada dokununca çalışan bir-iki ses efekti var. Ancak ona da kazayla basınca seeslendirme kapanıyor. aslında seslendirmeyi kapayabilmeyi çok isterdim ama böyle kontrolsüz değil tabii.Zaten başka sayfaya geçemediğiniz sürece seslendirme isteseniz de bir daha geri gelmiyor.

Bu teknik sorunların bizce mutlaka düzeltilmesi lazım. Hikayeyi ise önceden bir iki sayfasına göz atabilmiş olsam kesinlikle almazdım ama bu kişisel tercih. Nedenine gelirsek, kitabın kelime/cümle yapısının 6 yaş üstüne  ancak içeriğinin ise daha küçük çocuklara yönelik olduğunu düşünüyorum. Şimdi diğer kitapları alasım yok. Ancak evde Türkçe kitapsız kalırsak da türkçe e-kitap ararsam bu uygulamaya dönerim . En nihayetinde bu uygulamada pek çok kitap seçeneği var,  e-kitaplardan ne bekliyoruz gibi şımarıklıkları unutursak kalitesi de güzel.

Bizimkiler ne dedi? Bu kitabı hep beraber dinlemeye başladık ama seslendirme sinirlerimizi bozunca iPad’in sesini kapadık. Ben okumaktan çok zevk almadım, çevirisi çok hoşuma gitmedi açıkçası. Çocuklar sonuna kadar dinledi ama pek sevdik diyemem.

Son sözümüz: Bu uygulamaya teknik konular yüzünden çok yıldız veremiyoruz ama özellikle yurtdışındaysanız, türkçe çocuk kitabı arıyorsanız çok seçenek var, deneyebilirsiniz.Pin It on Pinterest

Share This