Android, Android, Baş Ağrısı Android

Android, Android, Baş Ağrısı Android

Biz onlineanne olarak söylemekten pek çekinmiyoruz: Bizler iPhone/iPad hastasıyız. Tabii böyle olup sürekli de iOS uygulamaları tanıtınca Android uygulamalara çok yer vermiyormuşuz gibi görünüyor. Bu yüzden Android kullanıcılarından çok tepki almaktayız. Ama aslında Android market de bizim için çok önemli.

Bir kaç ay önce sırf bu taleplere daha hızlı yanıt verelim, haksızlık olmasın diye gidip bir Android tablet aldık (Nexus 7). Galaxy S3, xperia gibi modellere de pek bakmadık yani. Nexus 7 yeni çıkmıştı, merak da ediyorduk ve de ilk etapta çok hoşumuza gitti aslında. Fiyatını da düşününce “vay, gerçekten güzel, hem de fiyatı da iyi” dedik.

Biliyorsunuz ki biz bu cihazları, uygulamaları öncelikle “sıradan ebeveyn” gözü ile inceliyoruz. Teknolojik “geek” olma yolunda ilerlesek bile, sitemizde herkes için yazmaya çalışıyoruz. İş sebebi ile yıllarca yazılım firmasında çalışmış olmamıza rağmen hala teknolojik cihazların detayları, bu cihazların etkilerinden, sunduğu imkanlardan daha fazla  ilgimizi çekmez. Biz anne olarak bize getirdiği kolaylığa, avantajlara, çocuğumuza kazandıracaklarına bakıyoruz. Dolayısıyla bizim konumuz “hangi tablet daha iyidir” değil. Bunun için çok güzel siteler var meraklısına. Mesela Androidpit sadece en iyi Android uygulamalarını listelemekle kalmıyor, cihazlar hakkında da çok detaylı bilgiler veriyor. İhtiyacımız olduğunda biz de yararlanıyoruz.

Ancak biz Nexus 7 aldığımız günden bu yana sitede incelediğimiz Android uygulamalar artmış olsa da Türkçe uygulamalar konusunda Google Play içinde boğulmakta ve ne yapsak diye kara kara düşünmekteyiz. Çünkü indirdiğimiz Türkçe uygulamaların çoğu bizim 3 yıldız barajına ulaşamıyor. Ne yalan söyleyelim biz de bunları siteye koymak istemiyoruz.Yakında baktığımız bu tür gelişmeye açık ama yıldızlamak istemediğimiz Türkçe android uygulamaları toplu olarak listelemeyi planlıyoruz. Bu çalıştırabildiğimiz uygulamalarla ilgili bir problem. Bir de nexus 7 ile çalıştıramadıklarımız var.  Uygulamaların pek çoğu Nexus 7’de çakılıyor. Uygulama geliştiriciler de şikayetçi çünkü o kadar çok çeşit Android sistemli cihaz var ki uygulamaları her biri için test edemediklerini söylüyorlar.

Ayrıca Android marketteki Türkçe uygulamaların problemi teknik sorunların çok ötesinde. Bunların App Store’daki muadilleri ile karşılaştırıldığında gerçekten özensiz hazırlandığını düşünüyoruz. Ücretsiz güya ancak o kadar çok reklamlı ki, başımız dönüyor. Ayrıca çocukların bunlara basmasını engelleyecek hiçbir mekanizma yok. Zaten Google Store’da isteyen istediği uygulamayı satıyor. Hoş “App Store’da denetim mekanizması var da ne oluyor” diyorduk ama gerçekten karşılaştırılacak gibi değilmiş. Neyse tabii ki, sözümüz kaliteli uygulamalara değil.Ayrıca “aa sizin haberiniz yok, bakın ne güzel kaliteli uygulamalar var” derseniz de çok seviniriz. Hemen inceleriz.

Kısacası haberiniz olsun diye yazıyoruz, yakında daha detaylı Türkçe Android uygulama listemiz geliyor. Diğer dillerde ise en iyileri incelemeye devam edeceğiz. Zaten popüler uygulamaların genelde hem iOS hem de Android versiyonu bulunabiliyor. Ancak bizim önceliğimiz her zaman Türkçe uygulamalar.

Türkçe olsun olmasın, eğer çocuğunuz için kaliteli Android Uygulamaları arıyorsanız bizim Uygulama Arayın bölümünü kullanmaya devam edin. Sadece cocuğum için değil kendim için de arıyorum diyorsanız o zaman en iyi Android uygulamalarına ulaşmak için Androidpit’e bakabilirsiniz.

Şimdilik Androidseverler için elimizden gelen bu kadar. Android konusunda yeni çalışmalarla yakında yine karşınızda olacağız sayın seyirciler 🙂1 Yorum

  1. Merhaba,

    Yazınız için çok teşekkürler.

    Google Play, henüz Türkiye’deki geliştiricilerin paralı uygulamalarını dağıtmalarına izin vermiyor. Bu yüzden Türk geliştiricilerin uygulamalarına reklam almaktan başka çaresi yok.

    Diğer bir Android uygulama mağazası olan Amazon AppStore ise tam tersine Türk geliştiricilerinin paralı uygulamalarına izin veriyor ama ABD, Kanada, ve birkaç Avrupa ülkesi dışındaki kullanıcıların uygulama indirmesine izin vermiyor. Bu yüzden Android kullanan Türk kullanıcılarının kaliteli Türkçe çocuk uygulamalarına erişmesi şimdilik çok zor.

    Eğer Google PlayStore ve/veya Amazon AppStore ile ilgili durum düzelirse, Masal Sandığı olarak çocuk uygulamalarımızı Android’e uyarlamayı düşünüyoruz.

Pin It on Pinterest

Share This