2-8 Yaş Çocuklarınıza İngilizce Öğretmek İçin En İyi Uygulamalar

2-8 Yaş Çocuklarınıza İngilizce Öğretmek İçin En İyi Uygulamalar

iOS ve Android cihazlarda üretilen uygulamaların pek çoğu İngilizce. Ancak her İngilizce olan oyunun, ingilizce adına gerçekten faydalı olmasını beklemek biraz hayal. Çocuğunuzun ingilizcesini, tablet gibi yeni teknolojileri kullanarak desteklemeyi düşünüyorsanız, özellikle dil yapısı, gramer ve kelime haznesi üzerine odaklanarak üretilmiş ve gerçekten de ingilizcenin temelini oyunlarla öğretmeye çalışan uygulamalara yönelmenizi tavsiye ederiz. Tabii hem bu kriterleri karşılayan hem de içinde reklam olmasın, sosyal bağlantı düğmeleri, gizli bilgi toplanması gibi fonksiyonlar  bulunmasın kısacası çocuk dostu uygulamalar olsun diyorsanız uzun bir araştırmaya girmeniz gerekebilir. Bu noktada araştırma zamanınızı azaltmak için bu konudaki ilk listemizi sizler için oluşturduk.

Çocuğunuzun bu uygulamaları sizlerle birlikte oynamasının hem sizin açınızdan hem onun öğrenecekleri açısından çok daha faydalı olacağını bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Bu liste zaten ingilizceyi bilenler için ingilizce kitapları değil, ingilizceyi yeni öğrenmekte olanların kullanabilecekleri uygulamaları kapsıyor. İngilizce çocuk kitapları listemizi de yakında yayınlayacağımızı hatırlatalım. Uygulamaların isimleri üzerine basarak daha detaylı incelemelere ulaşabilirsiniz.

Reading Raven: Çocukların ingilizceyi aşama aşama öğrenmesini sağlayan bir uygulama. Yukarıdan atılan harflerin doğru yerlerine yerleştirilmesinden, kelebek ağıyla çıkan seslere ait harfleri yakalamaya kadar pek çok egzersiz bulunuyor. Uygulamada sesli komutlarla ne yapılacağı anlatılıyor. Böylelikle çocuk sürekli gördüğü harfin sesini de duymuş oluyor. Oyunun seviyesini çocuğunuzun yaşına veya 2.dil olarak öğrenenler için ingilizce seviyesine göre ayarlayabiliyorsunuz. 3 yaş üstü için harf eşleme, tanıma, kelime eşleme egzersizleri yaptırılırken; 4 yaş üstü için kelimeler, kelime başlangıçları, kodlama, işaretleme gibi konulara geçiliyor. 5 yaş üstü için ise ses kaydı ile kelimeleri sesli olarak okuma, kelimeyi takip etme, kafiyeli kelimeler türü egzersizler bulunuyor.

photo 3-2

Montessori Words for kids lite: Android’de İngilizce okuma yazmaya giriş konusunda Montessori yöntemini izleyen bir uygulama. Çocuklara harflerin fonetik seslerini ayırt etme yeteneği kazandırmayı hedefliyor. Diğer fonetik uygulamalarından farkı, okuma yazmada Montessori yöntemi konusunda detaylı bilgi vermesi ve üç seviyede kelime gruplarını gerçekten Montessori yöntemine göre öğretmesi. iPad versiyonu da var ancak ücreti 5,49TL.

montessorforkidslite

Injini: Okul öncesi dönemden ilokul çağındaki çocukların dahi seveceği, içinde 10 adet eğitici oyunun bulunduğu bir uygulama. Her oyunun 9 zorluk derecesi var bunlar doğru yaptıkça kendiliğinden artıyor. Harfler, sayılar, şekiller ve renkler konularını, eşleştirme, sıralama, objeleri takip etme vb oyunlarla öğretiyor. Ücretsiz lite sürümünün yanında, tam sürüm fiyatının 53,99 TL olması uygulamanın ilgi çekiciliğini azaltmıyor. Ancak tam sürümün daha çok öğretmenler tarafından tercih edildiğini de ekleyelim.

injini

First Phrases: Çocukların ingilizce olarak tek kelime kullanımından kelime grupları kullanımına geçişlerini desteklemek amacıyla deneyimli bir dil ve konuşma terapisti tarafından geliştirilmiş. Otizm, dil gelişimi gecikmeleri gibi alanlarda konuşma ve dil terapisi için de tavsiye ediliyor. Temel olarak bir kedi karakteri için kullanıcıya “kediye ne yapacağını söyle” direktifi veriliyor, kullanıcı eylem içeren kelime grubundaki kelimelerin resimlerine tıklıyor ve de kelimeleri sırasıyla dinliyor (örn. turn on+the+music-müziği aç), sonra kelime grubunun tarif ettiği hareketin animasyonunu seyrediyor (Kedi müziği açıp dinlemeye başlıyor). Daha sonra kullanıcı duyduğu kelime grubunu tekrar ediyor ve de kendi sesinin kaydını dinleyebiliyor.

firstphrases

Fun With Directions: Yukarıdaki First Phrases uygulamasıyla aynı geliştirici tarafından hazırlanmış. Bu ingilizce uygulama deneyimli bir dil ve konuşma terapisti tarafından çocuklarda dinleme, hafıza, konuşma ve dil gelişimini desteklemek için hazırlanmış. Uygulama basit, orta ve zor olmak üzere üç değişik seviyede seçebileceğiniz direktifleri çocuğunuzun dinlemesini ve ona göre görsel olarak seçimler yapmasını sağlıyor. Direktifler itme, dokunma, koyma, bulma, silme, açma, verme, renklendirme, kapama gibi eylemleri, üstünde, altında, ortasında gibi mekansal kavramları ve büyük, küçük, kız, erkek,renkler gibi sıfatları, hafıza ve dinleme becerilerini geliştirerek öğretiyor. 2-8 yaş arası çocuklarınız için ideal. Yukarıda saydığımız özelliklerin tamamı için full sürümü almanız gerekiyor ve fiyatı 17,99 TL. Lite versiyonu 1,79 TL ye satılıyor.

funwithdirections

ABC Wheel: 2-6 yaş grubundaki çocuklar için ingilizce alfabeyi çeşitli oyunlarla öğreten eğitici bir uygulama. Bu uygulamanın önemli özelliklerinden bir tanesi, içerisinde birden çok oyunu barındırması. Çocuğunuz doğru cevapları bulunca çeşitli ödüller kazanabiliyor, bu özellik de oyundan çabuk sıkılmayı engelliyor. iOS ve Android cihazlarda çalışıyor.

abcwheel copy

Letter Shaker: 5-10 yaş arası çocukların ingilizce olarak 20 den fazla kelimenin yazılışını öğrenebileceği bir uygulama. Çeşitli zorluk seviyelerine göre oynanabilen oyunda, kelimenin resmiyle birlikte yazılışı gösteriliyor. Ancak kelimenin içinde eksik harflerle. Çocuğunuzun yapması gereken aşağıdaki harf yığınından doğru harfi bulup doğru yerine yerleştirmek. Doğru yapınca objenin sesi duyuluyor, yanlış harf getirilince tekrar aşağıya yuvarlanıyor. Uygulamanın almanca, ispanyolca gibi versiyonlarının yanında, bir de türkçe versiyonu var. Biz yaptık diye demiyorum 😉

lettershaker1

 
photo credit: Old Shoe Woman via photopin ccPin It on Pinterest

Share This