Çocukların sanat eserlerini(!) nasıl saklasak?

Çocukların sanat eserlerini(!) nasıl saklasak?

Yazan: Pınar

Okuyucular

Malum bizim evde üç çocuk var ve özellikle ikisi sanata(!) pek düşkün; üçüncü de sanat hayatına hızlı bir giriş yaptı. Ben de ebeveynlik konusunun canını çıkaranlardan olduğum için “aman her şeyi saklayayım” telaşı içinde doğduklarından beri yok ilk tulumu, yok ilk saçı, yok ilk bilmemnesi derken evi müzeye çevirmiş vaziyetteyim. Tabii bunun bir uzantısı da “ilk çizgisi, ilk elişi, ilk boyası” ve çarpı üç. Bu duruma bir dur deme gerekliliği aslında bir kaç senedir çok ciddi biçimde başgösterdi ve ben de kendi çapımda bazı önlemler almaktayım da henüz bana rahat bir nefes aldıracak bir sistem kuramadım. Çocuklarımın saat başı ürettikleri sanat eseri(!) miktarı ile başedemediğim için arayışlarım devam ediyor.

Öncelikle beğendiğim bir lafı arz edeyim ama kim demiş hatırlamıyorum şimdi: “Yaratıcılık kendinize hata yapma izni vermektir. Sanat ise hangilerini saklayacağınızı bilmektir*”. İşte bu noktada çocuklarım söz konusu olduğunda genelde herşey bana saklanması gerekiyormuş gibi geliyor-du ki bunun benim sığ sanat anlayışım olarak da değerlendirebiliriz 🙂 Yıllar önce daha çocuk sahibi olmayı bile düşünmediğim zamanlarda  izlediğim bir gösteri çok hoşuma gitmişti. Adam çocuğunun çeşitli zamanlardaki çizimlerine referansla çocuğunun değişen ve gelişen dünyasını çok güzel bir şekilde anlatmıştı. Güya aynı şeyi ben de yapacaktım ama çocuklarımın verimliliği nedeni ile neyi tutup neyi tutmayacağımız ve ayrıca nerede tutacağımız hala netlik kazanamadığı gibi miktarın bolluğundan ben bu hayalimi henüz gerçekleştiremedim.

 

Bu çabalarım kapsamında öncelikle bu sanat eserleri kim için saklanıyor sorusunu sordum kendime. Benim için olanları -hani şu “you are the best mom” türevli, ayaklarımı sevinçten popoma vurduranları,  zaten bana yapıldığı için, tulumlarla, dişlerle, emziklerle saklamaya karar verdim; öncesinde tabii çalışma masamı süslüyorlar. Çocuklarımın kendileri için saklananlarda ise aslında numunelik bir iki örneğe ihtiyaç var. Yani annem bana ilkokuldan kalma iki resim saklamış olsaydı mutlu olurdum ama koca bir kutu verse pek birşey ifade etmezdi sanırım. Ama süreç içerisinde “ne, ne kadar özel” insan onu da çok kestiremiyor. O yüzden toplamaya devam 🙂 Onların asmaya değer buldukları eserler zaten evimizin duvarlarını süslüyor ve toplu olarak resimlerini sonra da tek tek  çekiyorum. Ancak resmini çeksem de maalesef çoğunlukla orijinalini atmaya kıyamıyorum. (Mesela Emre’nin minik ayak ve ellerinin izi olanları nasıl kıyıp atayım şimdi).  Yani kağıt bolluğuna ek olarak dijital bolluk yaratmaktayım an itibariyle. (Ne çaba ya, işte bizim annelerimiz bunlarla uğraşmıyordu, kendime garip mi desem, buldumcuk mu bilemiyorum 🙂 )

Resim çekmekle de sorun çözülmüyor, arayınca çünkü binlerce resim arasından birşey bulmak imkansız. Organize olmak gerekiyor da organize olmak için bile zaman gerekiyor ve o zaman kaçımızda var o da ayrı konu. Dolayısıyla yine kendimi dijital çözümlere verdim. İşte bu amaçla kullanılabilecek uygulamalar:

Şimdi bu uygulamalarla deneyimimi anlatacağım ama öyle mucizeler beklememek lazım. İlk olarak bir online galeri sitesi olan Artsonia ile tanıştım ki sanırım bir yıldan fazla oldu ama oraya yüklediğim resim sayısı maalesef dördü geçmez. Yani kamerayla çek, websitesine yükle beni açmadı. Ancak sonradan tabiiki Artsonia’nın uygulaması çıktı ve son derece de kolay. Öğretmenler ve aileler için ayrı hesap sistemi var. Ancak fotoğrafları Artsonia kendisi kullanabiliyor ve de herkes bunlara ulaşabiliyor ki bunu çok tercih etmiyorum. Bir de uygulamanın içinden editleme yapamamak, mesela telefonumu kullanarak Emre’yi sonradan ekleyememek hoşuma gitmedi. Artsonia bir nevi online müze aslında. Ama yarışmalar, oylamalar var. Sınıf hesapları oluşturulabiliyor. Çocuklarının eserlerini paylaşmakta sakınca görmeyenler için, okullar için ve bilgisayar başında editleme yapmaktan sıkılmayanlar için iyi olabilir.

fotoğraf (5)

 

Sonra Artkive uygulamasını buldum. Başarılı bir uygulama, ancak ücretli (5,34TL). Kendi adınıza kayıt oluyorsunuz. Çocuklarınızı ekliyorsunuz. Çektiğiniz resimleri çocuklarınızın adına yükleyebiliyorsunuz. Bu yükleme işi sanki biraz yavaş geldi bana ama sabırsız bir insan olduğumu belirteyim. Bunlar sadece sizin arşiviniz oluyor ama yakın çevrenizde paylaşmak istedikleriniz varsa onları da ekliyorsunuz (Biz de hala, dayı, anneanne, babaanne mesela). Bu işi bir kez yapmanız yetiyor. Ayrıca resimleri döndürebilir ve de kesebilirsiniz. (uygulama iPhone ve iTouch, iPad için büyütmeniz gerekiyor).

Artkive

Kidpix görüntü olarak hoş bir uygulama.  Önce sanatçılarınızı ekliyorsunuz ve sonra her bir sanatçınız için ayrı ayrı resim ekleyebiliyorsunuz. Resimlere çerçeve seçebiliyorsunuz. Resimleri döndürme özelliği var; dropbox desteği de. İsterseniz resimleri twitter, facebook, mail vs kullanarak paylaşabilir, kart olarak sevdiklerinize yollayabilirsiniz. Kullanımı basit ancak resimleri sürekli aynı kişiye gönderiyor olsanız da adresi her seferinde girmeniz lazım. Tek bir hesapla iPhone ve iPad için kullanılamıyor,  maalesef. Aslında ufak tefek kusurları giderildiğinde bence güzel bir uygulama olma potansiyeli var.

Kidpix

Art My Kid Made aynı mantıkla hazırlanmış basit bir uygulama. Bu uygulamanın foto düzenleme araçları daha fazla. Kesme, döndürme, filtre uygulama, etiket ekleme gibi özellikleri var. Sadece kid art, dropbox, evernote, twitter, facebook paylaşımın açık. E-mail olarak paylaşamıyorsunuz. Zaten bu uygulamada da başkaları sizin fotolarınızı görüp beğenebiliyor.

Art My Kid Made

Your art diary sanırım bunların arasındaki en basit uygulama. Bunda da kesme, döndürme, filtre uygulama  gibi özellikleri var gibi görünse de iPhone’da kullanırken sıkıntılar yaşadığım için çok tavsiye etmiyorum.

My art diary

Ben tercihimi şimdilik  Artkive’dan yana kullanıyorum. Ancak ücretsiz olduğu bir zaman indirmiştim. Diğer seçenekler varken para verip alır mıydım emin değilim. Ama bu ara yine ücretsiz, düşünürseniz hemen indirmenizi tavsiye ediyorum. Aylık yerine haftalık foto çekme ve Artkive’a yükleme kararı almış bulunmaktayım. Orijinalleri saklama konusunda da güya “en iyileri” bir kutuya koyuyorum ama hala çok seçici değilim. Sizin yöntemleri de duymak çok güzel olurdu doğrusu…

*“Creativity is allowing yourself to make mistakes. Art is knowing which ones to keep.”2 Yorum

  1. Keepsake ‘te fena degil ve simdilik ucretsiz.

  2. Çok güzel bir fikir. paylaşım için teşekkür ederiz.

Pin It on Pinterest

Share This