Sağ Beyin mi, Sol Beyin mi?

Sağ Beyin mi, Sol Beyin mi?

Yazan: Melike

Ebeveyn olarak hepimiz çocuklarımızı daha iyi tanımak ve onlara uygun öğrenme yollarını bulmak istiyoruz. Yaşları 2 ile 8 arasında değişen kızlı-erkekli toplam 6 çocuğa sahip olan, 3 kişilik bir anne grubu olarak biz ‘Onlineanne’, kendi aramızda da bu konuyu sıkça tartışıyoruz. Tartıştığımız konu aslında temel olarak çocuklarımızın birbirinden ne kadar farklı öğrenme yollarına sahip oldukları. Birinde başarıyla tutan bir yöntem, diğerinde çok da fazla bir etki yaratmazken, öbüründe ters tepiyor. Bunun arkasındaki gerekçeleri ve neler yapılabileceğini düşünürken, elbette ki kaçınılmaz olarak ‘Bireyin Düşünce Sistemi’ konusuna, ya da belki bir diğer deyişle ‘Sağ Beyin-Sol Beyin‘ farklılıklarına geliyoruz.

Siz de psikolojide çeşitli yayınlarda, televizyonda ve daha pek çok yerde sağ beyin-sol beyin düşünce sisteminin farklılıklarına denk gelmişsinizdir. Amacımız bu konuda uzman edasıyla literatüre ve bilimsel araştırmalara ilişkin bilgiler vermek değil; çocuklarımızı biraz daha iyi ve yakından tanımaya yönelik  olarak kullanabileceğimiz bir yöntemi daha incelemek. Ancak yine de yazının bütünlüğü açısından çok genel olarak Sağ Beyin ve Sol Beyin tanımlarını kısaca belirteyim.

Sol Beyin/Sağ Beyin nedir?
Beynin sol tarafıyla düşünen insanların daha mantıklı, objektif ve analitik düşünen insanlar olduğu söylenirken, sağ beyinin baskın olduğu insanların daha sezgisel, sanata yatkın ve subjektif olduğu belirtiliyor.

sagsolbeyin

Peki insanlar gerçekten ya sadece beyninin sağ tarafını kullanan veya sadece sol tarafını kullananlar olarak ikiye mi ayrılıyor? Elbette hayır. Aslında gerçek bilimsel cevap bundan ibaret değil. Sonuçta hayatımızı beynimizin ancak her iki tarafını da kullanarak idame ettirebiliyoruz.

Bazen bana bu sağ/sol beyin konusu, sırf kalıplaşmış sistemlere biraz daha esneklik getirebilmek adına, uzun süre tartışılmaya devam edilecek bir konu gibi geliyor. Ancak bence gerçekte sağ ve sol beyin birbirinin zıttı, tersi değil. Yani bir insan, diğerine göre daha duygusal diye mantıksız olamayacağı gibi, mantıklı bir insan da duygusuz olamaz.

Bu araştırmalar, tanımlamalar başlangıçta aslında sadece beynimizin nasıl çalıştığını anlamak için yapılıyor. Sonuçta güçlü yönlerin ve zayıf yönlerin ortaya çıkarılması için bir yöntem olarak, insanoğlunun en baştan bugüne büyük merakla anlamaya çalıştığı beyin yapısına yönelik bilimsel ve bilimsel olmayan sağ/sol beyin araştırmaları olarak devam ediyor.

Ancak şimdiye kadar ortaya konulmuş tüm bu genel tanımları kullanarak, kendimizi ve başka insanları daha iyi anlamak ve iletişim yöntemlerimizi farklılaştırarak daha verimli bir noktaya da gelmek mümkün. Çocuklarımız için de aynı şey geçerli. Çünkü beynin hangi tarafının ağırlıklı olarak kullanıldığı, öğrencinin okul hayatını da etkileyebiliyor. Örneğin okul hayatında matematikten nefret eden bir çocuğu, mevcut eğitim sisteminde alışılmış yöntemlerle zorlamak ve mutsuz etmek yerine, belki de aynı konuyu sağ beynin tercih ettiği şekillerde sunarak çok başarılı kılmak mümkün olabilir.

Tüm dünyada bugüne kadar çoğunluğu dahil olduğu eğitim sisteminin daha çok Sol Beyin ağırlıklı düşünenlere yönelik hazırlandığı söyleniyor. Keşke Türkiye’de de günümüz eğitim kurumlarında çocuklarımızın güçlü/zayıf yanlarının ortaya çıkarabileceği testler ve çocuğun eğitiminde buna göre yönlendirme yapılabilseydi. Kimbilir belki bu tür uygulamalar yeni alternatif oluşumlarda karşımıza çıkar?

Zamanı az olanlar veya yabancı dil problemi olanlar için bir sonraki yazıda eğitimciler ve öğrenciler açısından bu konuyu anlatmaya hazırlanıyoruz. Ancak konu ilginizi çektiyse ve çocuğunuzun okulunun bu noktaya gelmesini beklemek istemiyorsanız, internette pek çok kaynak var bu konuda. Bir de sizi, daha önce sosyal medyada paylaştığımız ve bu konuyu anlatan harika bir görselle başbaşa bırakıyorum, buyrunuz efendim:

leftrightbrain

Öğrenciler için Sağ/Sol Beyin Testi ve tavsiye siteleri
http://homeworktips.about.com/library/brainquiz/bl_leftrightbrain_quiz.htm
http://www.wherecreativitygoestoschool.com/vancouver/left_right/rb_test.htm
http://www.funderstanding.com/brain/right-brain-vs-left-brain/
http://www.mathpower.com/index.htm

Teoriler, Makaleler
http://psychology.about.com/od/cognitivepsychology/a/left-brain-right-brain.htm
http://www.viewzone.com/bicam.html
http://rense.com/general2/rb.htm
http://www.psychologytoday.com/blog/just-listen/200912/right-brain-left-brain-left-brain-right-brainyadda-yadda-yadda

Eğitimde sağ/sol beyin meselesi için bu yazımıza da bakabilirsiniz 🙂Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmamış

Trackbacks/Pingbacks

  1. Dikkat Dikkat! DEHA | A Blog Daire 6 - […] da yükseleni akrep olan bir koç olduğumdan ya da kimbilir neden böyleyim. Biri merak ederse sağ-beyin-sol-beyin nedir nedendir, linki…

Pin It on Pinterest

Share This