Bir Apple TV hikayesi: Kitap Okumak mı, Kitap Seyretmek mi?

Bir Apple TV hikayesi: Kitap Okumak mı, Kitap Seyretmek mi?

Yazan: Pınar

Bizim evde bir adet televizyon var ama televizyon yayınımız yok. Ama vallahi entellikten değil. Yani Türk dizisi seyredeceksem zaten  bunu koşu bandında ya da çamaşır katlarken seyrediyorum ve bunun için iPad, iPhone elime ne gelirse kullanıyorum. “Her anne ev kadınlığını tadacaktır” durumu çerçevesinde bildiğiniz en acıklı ev kadını hallerimleyim. İşte; “sadece belgesel seyrederim”, “kitap okurum” durumum yok; bildiğiniz yardımcısız Türk kadını olarak çamaşır katlayıp Kuzey-Güney de seyrediyorum. Ama sonuçta çocuklar uyuyana kadar evde büyüklere yönelik olarak tv açılmıyor; bu durumda kanala ihtiyacımız yok.

Neyse ama ailecek televizyon seyretmek için kullandığımız alet, iPad’inizi televizyona yansıtmayı sağlayan Apple TV. Bu aleti, kulağa çok garip gelebilir, ama çocuklarla kitap okumak için bile kullanıyoruz. Aslında eğitim için çok kullanılan Apple TV sayesinde bizim de evde bir “akıllı tahtamız” oldu. Nitekim yurtdışında eğitim camialarında “akıllı tahta mı” yoksa “Apple TV” mi tartışmaları alıp başını yürümüş durumda.

Tabii kitabı televizyona yansıtınca bence onun adı kitap okumak değil, kitap seyretmek ve okunanı dinlemek oluyor. Bu durumda bir hikayeyi çocuğuma kitaptan okumak yerine tabletten okumanın çocuğuma olan etkileri konusunu düşünüp duruyordum; üstüne bir de kitabı televizyondan seyretmek olayını çıkardım (iyi halt ettim). Üç çocuğu bir annenin kucağına sığdırıp iPad ekranında bir şey yapmaya çalışmak gayet zor. Uygulamanın etkileşimi desen zaten üçü birbiri ile etkileşmekten heba olduğu için “anne etkileşsin”, siz seyredin yapıyoruz. Uzmanlar ekran tümden zararlı deyip kolayca işin içinden çıktıkları için bana şu aşamada pek faydaları yok. Ayrıca çocuklara kitap okuma konusunu kimse sorgulamıyor. Kitap iyidir, nokta diyoruz. Tablette kitap konusuna ise ortada hiç araştırma olmadığı için şüpheyle yaklaşıyoruz. Anneler olarak kitap okumayı sevmemiz ayrı konu, herkesin farklı sebepleri olabilir. Benim sebeplerim içinde çocuk kitaplarını çok sevmemin yanısıra tembellik de var, oturuyor olayım da tavla da oynayabiliriz 🙂 Ama herhalde kitap konusunda ortak sebeplerimiz olarak,
çocuklarımızda okuma aşkı oluşsun,
kelimelerle haşır neşir olsun, kelime dağarcığı artsın,
hayal gücü gelişsin,
çeşitli konularda sohbet ortamı oluşturabilelim gibi bir kaç madde sayabiliriz.

Bunları sağladıktan sonra tablette kitap da aynı görevi görüyor. Peki ya televizyonda olunca? O zaman iyice çizgi filme benzemedi mi bu iş? Ama daha sakini, daha yavaşı, daha kelime ağırlıklısı… Sonuçta  “çocuğumla saatlerce kitap okuyabiliriz” diye göğsümüzü gere gere söyleriz ama “çocuğumla saatlerce çizgi film seyrettik” i yapsa bile kimse itiraf etmez. Halbuki “çocuğunuzla beraber yaptığınız sürece” bu ikisi arasında pek fark var mı sizce? Ben her zaman kitaptan yana oyumu kullanırım ama düşününce çok büyük fark olmadığı hissine kapılıyorum. Çocuğunuzla beraber yapmıyorsanız da ha o çocuk gitmiş kitabı kucağına almış resimlerine bakmış, ha tablette dinlemiş. Hatta tablet daha iyi bile olabilir bu karşılaştırmada, en azından hikayeyi dinleyip tabletten tepki alabiliyor.

 

Neyse Apple TVyi sınıfta akıllı tahta olarak kullanan kullanana. Bence de iyi fikir. Ben de mesela İnteractive Whiteboard uygulamasını denedim, çok güzel oldu. Televizyonda en çok kullandığımız kitap uygulaması Magic Town ve DreamyBooks. Kütüphanede uygun TV bulursak Türkçe derslerinde kullanırız diye düşünüyorum. Çünkü 15 kişilik sınıfa Türkçe kitap okumak, sesli kelime kartları göstermek gibi pek çok şey yapılabilir. Çünkü Apple TVyi alıp bir yere takması kurması son derece kolay. Ve evde başka neler yapılabilir? Beraber şarkı dinlenebilir, Pictionary, adam asmaca gibi oyunlar oynanabilir, herkes sırasıyla oyun oynarken diğerleri rahatça ekrandan seyredebilir, resim dersleri yapılabilir (nasılı sonra). Neyse sonuçta  iPad  ekranı üstüne 4 kafa sığışmaya ya da herkesin eline kendi tabletini alıp köşelerine çekilmesine, ya da sınıf için “herkese iPad mümkün değil masraflı” diyenlere karşı “sadece öğretmenlere iPad” gibi  alternatifler de var yani. Arayınca her dezavantaj avantaja çevrilebilir…

Asıl bu konular sınıflar için potansiyeller içeriyor. Bunlar okullarda eğitim teknolojileri adı altında değerlendirilmesi gereken konular ama belki de oturup “biri gelsin bizim için bunları yapsın” diye beklemeye gerek olmayabilir. Sonuçta okulda televizyon, projektör gibi aletler bulunuyor. Yani meraklı bir öğretmenin iPhone’u ya da iPad’i varsa bireysel olarak yapabilecekleri de sanıldığı kadar imkansız değil.

Peki Apple TV yoksa iPad’i bilgisayar ekranına ya da projektöre nasıl bağlarız? Benim denediğim bir yöntem Air Server. Air Server’i PC’ye download ettikten sonra aynı Apple TV’de olduğu gibi iPad’de bir tek ayarı değiştirmeniz yetiyor. Bir benzeri de Reflector, ancak denemedim. Bütün yöntemleri değerlendirip karşılaştıran bir yazı burada var. Burada seyretmek de mümkün. Apple TV, AirPlay nedir nasıl kullanılır, iPad nasıl projektöre bilgisayar ekranın abağlanır konusunda Türkçe bilgi edinmek için ise buraya bakabilirsiniz.

 

 Pin It on Pinterest

Share This