Deniz ve Tableti

Deniz ve Tableti

Bugün sizlere serebral palsi (beyin felci) nedeni ile özel eğitim görmekte olan güzeller güzeli Deniz ve annesi Yakut hanım’ı tanıtacağız. Kendisi de psikolojik danışman olan Yakut hanım tableti 7 yaşındaki ikizleri Deniz ve de oğlu Demir’in  eğitimi için verimli olarak kullanan bir anne. Tablet özellikle serebral palsi nedeni ile özel eğitim görmekte olan Deniz’in eğitiminde önemli bir yer tutuyor. Aşağıda ayrıntılarını da okuyacaksınız; Yakut hanım ve eşi Levent bey ayrıca engelli bireylerin yaşam kalitelerini yükseltmek amacı ile Alanya’da Patika Engelsiz Yaşam Gönüllüleri Derneği‘nin de kurucularından. Yakut hanım Deniz ile yaşadıklarını da kendi blogunda paylaşıyor. Daha önce serebral palsi (beyin felci) ve tablet konusunda tableti 3 yaşındaki oğlunun gelişimi için kullanan Gülden hanımın tecrübelerine kulak vermiştik. Yakut hanım ise bize  7 yaşındaki Deniz’in ve ikiz kardeşi Demir’in tablet kullanımı ile ilgili çok değerli bilgiler verdi. Bu tür tecrübelerin paylaşılmasını bizler çok önemsiyoruz. Lütfen sizler de duyurmamıza yardımcı olun ki daha çok aileye ulaşabilelim. Yakut hanıma çok teşekkür ediyor ve sizi onunla başbaşa bırakıyoruz…

DENİZ’İN TABLET KULLANIMI

1. Mümkünse bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?
17 Yaşında Yalçın Can, 7 yaşında ikiz Demir ve Deniz adlı üç çocuk annesiyim. 1992 yılında Ankara Üniversitesi Eğitimde psikolojik Hizmetler bölümünden mezun oldum. Yaklaşık 19 yıl özel eğitim kurumlarının çeşitli kademelerinde Psikolojik Danışman olarak çalıştım. 2011 yılında özellikle kızımın tedavisi ve büyük oğlumun eğitiminden dolayı işimden ayrılıp İstanbul’a yerleştim. Ancak bu dönemde ailemiz için en zor karar eşimin işi dolayısı ile Alanya’da kalması oldu. İki yıla yaklaşan bu süre zarfında her ay yaklaşık 1 hafta kadar eşim bizimle oluyor ve biz de tatillerde gidiyoruz. Burada yoğun bir Fizyoterapi ve eğitim sürecine girdik. Deniz’in ev çalışmaları benim evde olmam dolayısı ile oldukça  arttı. Aslında hiç bir zaman çalışmalarımızı aksatmamıştık ancak çalışma hayatı ile birlikte enerjimin çok düşük olduğu ve verimli ev çalışmaları yapamadığımız zamanlar oluyordu. Burada birlikte geçirdiğimiz saatlerin niteliği arttıkça Deniz’deki gelişmeler daha hızlı ve net görülmeye başlandı. Şu anda yaklaşık iki aydır deneyimlerimi paylaştığım sizinde bildiğiniz denizligunler.com adlı bir blogum var. Patika Engelsiz Yaşam Gönüllüleri Derneği‘nin kurucu üyesiyim.

Deniz ve onun gibi engelli bireylerin yaşam kalitelerini yükseltmek amacı ile Alanya’da bir kaç engelli ailesi ve bize destek veren dostlarımızla 2009 yılında bir sivil toplum hareketi olarak başladığımız çalışmalarımız Dernek olarak yolumuza devam etmemizi sağladı. Kurulduğundan bu yana eşim Levent Benal derneğimizin başkanlığını yapmaktadır. Bu süre zarfında eğitim çalışmalarının yanı sıra, çevresel düzenlemeler, engelli hakları ve engellilerin medikal ihtiyaçlarının karşılanması gibi bir çok çalışma gerçekleştirdik. Kurulduğumuzdan bu yana bir proje olarak ülkemizde fiziksel engelli bireylerin fizyoterapi çalışmalarında dünyadaki en son yeniliklerden olan robotik yürüme cihazının Türkiye’ye kazandırılması ve hatta tanıtılması konusunda çok büyük bir kampanya başlattık. Projemize başladığımızda  ülkemizde bir tane yetişkin için var olan pediatrik olanı hiç olmayan bu alet şu anda  derneğimiz tarafından Alanya Belediyesi ile ortaklaşa alınarak Alanya Devlet Hastanesine bağışlandı. Bu cihazın devlet sektöründe ilk alınan cihaz olması ve bedensel engeli olan bireylerin buradan ücretsiz yararlanabilecek olması derneğimiz için çok büyük bir gurur oldu. Şunu söyleyebilirim ki biz Deniz’in tedavisi için İstanbul’a geldiğimizde çalışmaya başladığımız bu alete çok büyük paralar ödedik. Şimdi derneğimiz sayesinde ihtiyacı olan ancak ekonomik olarak bu cihazdan faydalanamayan birçok çocuğa ve yetişkine ücretsiz olarak bu hizmeti alabilmesi bizi çok mutlu ediyor.

2. Çocuğunuzdan bahsedebilir misiniz?
Deniz, 33 haftalık doğan bir ikiz eşi. Doğuma kadar her şey normalken doğumdan sonra diyaframında yırtık olduğu tespit edildi. 5. gün diyafram ameliyatı olup 17 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra beynine oksijen gitmemesinden dolayı 9 aylık iken Cerebral Palsy teşhisi konuldu.Şu anda 7 yaşında kaynaştırma öğrencisi. Mental anlamda bir sorunumuz olmamakla birlikte gelişimsel anlamda bazı gerilikleri bulunmakta. Deniz şu anda henüz yürüyemiyor ancak konuşması oldukça düzgün bağımsız olarak oturabiliyor. Müzik dinlemeyi çok seviyor. Özellikle işitsel algısı çok yüksek, hassas ve duygularını güzel ifade eden, genellikle mutlu bir çocuk.

3. Şu anda nasıl bir eğitim görüyor? Haftada kaç saat, kiminle? Özel devlet?
Deniz bir kaynaştırma öğrencisi olduğu için şu anda yaşıtları ile birlikte bir devlet okulunda birinci sınıf öğrencisi. Zamanının çoğu okulda geçiyor. Bunun haricinde şu anda yaklaşık üç aydır devletin verdiği dahil dışarıdan hiç bir eğitim almıyor. Ancak bireysel olarak her gün ben ve yardımcım ile birlikte yaklaşık 2-3 saat çalışıyor. Haftada bir saat evimize dışarıdan gelen  özel eğitim öğretmeni ile çalışıyor. Aslında Deniz 9 ayından bu yana çok yoğun fizyoterapi alan bir çocuk. İstanbul’a geldiğimizden bu yana da haftada 5 gün fizyoterapi ve 2 gün bireysel özel eğitim aldı ancak bu dönemde okul saatlerinin de uzun olması çok yorucu olduğundan bu dönemi böyle değerlendiriyoruz. Devletin bize verdiği aylık 8 saatlik hakkımızı da yedekte beklediğimiz bir eğitim kurumundan sıra gelirse başlamayı düşünüyoruz. Bu anlamda da iyi bir özel eğitim kurumu bulmak çok zor; Deniz ülkemizde bu işi en iyi yapan kurumlardan birine girebilmek için yaklaşık 6 aydır bekliyor.bu süre zarfında başka bir yere gidemiyoruz çünkü o zaman hakkımızı kaybedebiliriz.

4. Eğitim gördüğü ortamlarda tablet kullanımı var mı? Biraz detay verebilir misiniz (öğretmeni terapisti vs)?
Deniz ile birlikte şu ana kadar olan sürede tablet kullanan bir eğitim kurumu ,birlikte çalıştığı bir terapist veya eğitimci ile karşılaşmadık.

5. Tablet kullanmaya nasıl başladınız? Kim önerdi?
Tablet kullanmaya başlayalı bir buçuk yıl kadar oldu. Bilgisayar kullanıyorduk ama tableti bize aslında ilk göz doktorumuz önerdi diyebilirim. Kendisi artık yurt dışında görsel algı ve diğer eğitimler için uzmanların önerdiğini söyledikten sonra bu konuda daha araştırmacı davrandık. Bu arada özel eğitim öğretmenimiz Deniz için yabancı materyaller kullanıyordu Türkçeleri olmayan, ben daha sonra bunları internetten getirmek için araştırmaya başladığımdan aslında ilk tablet uygulamaları ile orada tanıştım. Sonra  Pinterestte araştırmaya başladım özellikle orada eğitim ile ilgili resim paylaşımlarının sitelerine girdim oradan özel eğitim ile ilgili bir kaç uygulamaya ulaştım. Sonrasında zaten sizin sitenizi keşfettim şimdi yeni bir şey için onlineanne ‘yi ziyaret ediyorum 🙂

6. Çocuğunuz tableti hangi uygulamaları ne için kullanıyor? Uygulamaları nasıl, neye göre seçiyorsunuz?
Aslında tabletimiz bir tane ve biz evde dört kişi kullanıyoruz. Büyük oğlum sosyal medya ve oyunlarda kullanıyor ancak son zamanlarda  Calculator adlı uygulamayı dersleri içinde sık kullanmaya başladı. Demir genelde oyun amaçlı kullanıyor özellikle onu takip edemediğim zamanlarda ama yinede kontrollü kullanmasına dikkat ediyorum, sevebileceğini düşündüğüm uygulamaları yüklüyorum. Tabii ki ağırlığı eğitim uygulamalarında kullanıyorum. Ancak öncelikle ilgisi olan alanlardan seçmeye çalışıyorum. Bunu belirlemek için bir kaç kere onunla birlikte zaman geçirmek yeterli oluyor. Deniz içinse eğitim ağırlıklı seçiyorum ilk başlarda özel eğitim uygulamaları ağırlıklı olmakla birlikte okul öncesi uygulamalarını da kullanıyoruz.

7. Kullanma kurallarınız nelerdir? Evde ne kadar kullanıyor, okulda ne kadar kullanıyor?
Demir bazen çabuk sıkıldığından sürekli yeni uygulama yüklemek istiyor ancak ağabeyi veya ben incelemeden oyun yüklemiyor bize istediğini söylüyor biz önce inceleyip hatta beraber bir kullanıp sonra yüklüyoruz. Kullanma süresi anlamında Deniz için şöyle bir durum var: önceleri zaten eğitim amaçlı kullandığım için yaklaşık bir saat kadar bir süreyi buluyordu birlikte çalışmamız ancak Deniz sonraları özellikle bu uygulamaları kendi yapmaya başladıktan sonra tek başında vakit geçirmeye başladı. Ancak bu sürenin uzun olmamasını tercih ediyorum yoksa elinden bırakmak istemiyor. İkisi içinde aslında  okulda olmadığı için günlük olarak okuldan sonra mutlaka kullanmalarına izin vermekle birlikte eğlence amaçlı kullanmalarını  çok uzun tutmamayı tercih ediyorum.

8. Bu uygulamaları ve yazılımları edinmek için kendi imkanlarınızı mı kullanıyorsunuz?
Bu uygulamalar için genelde öncelikle demoları kullanmakla birlikte özellikle iyi bir eğitim programı olduğunu düşündüğüm uygulamaları satın alıyorum.

9. Çocuğunuzla kullanmaktan hoşlandığınız en favori uygulama hangisi?
Deniz için en favori uygulamam  Eurotalk  Maths (age 3-5) ve İnjini uygulamaları ikisini de tam uygulamasını kullanıyoruz. Son olarak da Magic Matrix uygulamasını aldık onu çok beğeniyorum. Dokun ve Yaz uygulaması da şu anda okuma yazma çalışmalarımıza çok büyük katkı sağlıyor. Demir için Reading Raven favorim.

10. Çocuğunuzun en favori uygulaması hangisi?
Demir Matematiği çok sevdiği için Math Smart‘ı severek kullanıyor,toontastic ve Reading Raven onunda sevdikleri arasında bir de Sonic Jump, Temple Run 2 sevdiği oyunlar. Deniz’in oyun olarak favorisi Subway Surf.

11. Çocuğunuzda tablet kullanımı konusunda ne tür gözlemleriniz oldu? Tavsiye ediyor musunuz?
Tablet kullanımında özellikle Deniz gibi özel eğitime ihtiyacı olan çocuklar için çok büyük bir kazanç .Bir çok eğitim materyali ile sağlayabileceğimiz kazanımları bir tek tabletle ulaşabiliyoruz. Göz el koordinasyonunun gelişmesin de tabletin büyük yararını gördük. İnce motorda sıkıntıları olan Deniz gibi çocuklarda özellikle yazı gibi faaliyetleri tablette daha rahat gerçekleştirebiliyoruz. Bunun yanı sıra aktivitelerin görselliği çalışmaları daha eğlenceli hale getiriyor. Normalde  kitapla yaptığımız egzersizleri sıkılmadan daha uzun süre dikkati dağılmadan yapabiliyor. Ayrıca bir çok uygulamada yer alan basamaklarda ilerledikçe ödüller motivasyonunu yüksek tutuyor. Örneğin Deniz Eurotalk  Maths (age 3-5) uygulamasında kazandığı sertifikaları babasına mail olarak birlikte gönderdiğimizde başardığı için bir kat daha mutlu oluyor.

12. Okullarda tabletin daha geniş ve yaygın anlamda kullanılabileceğini düşünüyor musunuz? Sizce kullanılmalı mı?
Eğitim kurumlarında daha yoğun kullanılmasını çok önemsiyorum. Ancak mutlaka alt yapının iyi oluşturulmasını da gerekli görüyorum. Bu ara da eğitimcilerin eğitimini de önemli bir basamak.

13. Ailelere tavsiye ettiğiniz uygulamalar neler?
Önerdiğim programlardan aslında biraz bahsettim ancak kitap uygulamalarını da tavsiye ediyorum. Sesli kitapları dinlemek hoşlarına gidiyor. Aileler için benim en önemsediğim mutlaka yükledikleri uygulamaları birlikte yapmaları, o zaman bu uygulamadan çocuğunuz edineceği deneyim veya alacağı eğitim kazancını daha iyi anlayabiliyorsunuz.

Bu arada tablet kullanan öğretmenlerimiz, aileler sizin de hikayenizi paylaşmak çok isteriz. Lütfen bize ulaşın!

 

 5 Yorum

  1. Eminim böyle aileler artdıkça tablet kullanmak kaçınılmaz olcak.

  2. DENİZ MÜTHİŞ BİR ÇOCUKTUR..DUYGULARINI GÖZLERİNDE YAŞAYAN TÜM ÇOCUKLARDAN FARKLI YÖNÜ,DUYGULARINI ELLERİNDE DE YAŞAR.DOKUNMAYI SEVER..DAHA KÜÇÜCÜKKEN KUCAKLADIĞI KİŞİLERİN SIRTINI SIVAZLARDI..TABLET KULLANIMINDA BU ANLAMDA ÇOK İLERLEMELER KAYDEDECEKTİR…DÜNYA SENİN ELİNİN ALTINDA DENİZ…İLERLE…SENİ SEVİYORUM..TEYZEN

    • Ne güzel söylemişsiniz “duygularını ellerinde de yaşar” diye. Deniz’e en iyi dileklerimizi yolluyoruz.

  3. Denizim için yazdığınız candan sözlere çok teşekkürler…

    • :-)sevgilerimizi yolluyoruz…

Pin It on Pinterest

Share This