Bize Neredeyse Her Gün Bayram!

Bize Neredeyse Her Gün Bayram!

Yazan: Melike

Yurt dışında çocuk sahibi olmuş biri olarak, çocuğuma Türk bayramlarını nasıl öğreteceğim diye düşünüp duruyordum. “Daha yaşı erken nasıl olsa daha anlamaz” diyerek ilk birkaç seneyi atlatmış olsam da, anaokuluna başladığından beri Almanların dini ve milli bayramlarını kutlamaya ve öğrenmeye başladı.

Bizim ailenin karışıklığından zaten Noel’i çoktan öğrenmişti. Okulla beraber St.Martin kutlaması, ErntedankFest, Karneval, Paskalya Bayramı, Pfingsten, 3.Ekim Almanya’nın birleşmesi filan derken doğal olarak okuldaki aktiviteler aracılığıyla bu bayramların ve anlamlarının farkına varmaya başladı. Noel’in yanında Halloween’de kostümler giyip şekerler toplaması amacıyla en sevdiği bayramlardan bir tanesi. Doğal olarak aldı beni bir düşünce.

Alman bayramları tamam, Amerikan Bayramları da kısmen tamam da , peki Türk Bayramlarını nasıl öğreteceğim çocuğuma?

Bir çocuğun aidiyet duygusunu ve kültürünü geliştiren en önemli etkenlerden biridir bana göre bir ülkenin bayramları. Bahsettiğim bayramları öğrenmesinde hiç sakınca görmediğim gibi aksine destekliyorum. Biz çok uluslu bir aile olarak dünyanın farklı yerlerine dağılmış şekilde yaşamlarımızı sürdürüyoruz. Dünya vatandaşı olarak büyüyen çocuğuma da içimizdeki kültürleri gösterebilmek amacım.

Türk bayramları konusunda önce neredeyse her Türkçe malzeme arayışımda olduğu gibi kitaplara ve uygulamalara yöneldim. Ama ne yazık ki bu konuya özel hazırlanmış ne basılı bir kitaba ne de uygulamaya ulaşabildim. Yani şöyle yaşına uygun resimlerle ve kısa yazılarla anlatılmış, bir yılı kapsayan ve o yıl içinde zaman kavramını verebilmek adına ne bileyim belki mevsimler ve havaların durumuyla da özdeşleşecek, sahip olduğumuz bayramlarımızı görsel olarak yapılan aktivitelerle anlatabilecek bir kitap/uygulama olsaydı fena mı olurdu? İstediğimiz zaman açıp okuyabileğimiz üzerinde konuşup planlar yapabileceğimiz bir araç olurdu elimizde, ama nafile..UNESCO da 23.Nisan’ları Dünya Kitap Günü olarak destekleme kararı almışken…

Eğer sizin bu konuda bildiğiniz bir basılı/dijital bir yayın varsa lütfen bize bildirin. Ne büyük bir boşluk varmış meğer bu alanda!

23.Nisan’ı evde boyama yaparak filan tek başıma evde kutlayamayacağıma karar verince başladım araştırmaya. İnternette arama yaparken, karşıma ya “23.Nisan tatil 24.Nisan’da tatil olacak mı?” konulu yazılar veya İstiklal Marşı ile açılan saygı duruşu ile devam eden, askeri bir nizamla çeşitli konuşmaların yapılacağı program akışları çıktı. Bunların da içimi biraz daha karattığını söylemeden edemeyeceğim. Neyse ki son anda bu yıl üçüncüsü düzenlenen 23.Nisan-Köln Uluslararası Çocuk Bayramı ilanlarına denk geldim.

Köln’ün en büyük meydanlarından birinde, açık havada yapılan festivalde büyük bir sahne kurulmuştu. Türk, Alman çocukların dans ve akrobasi gösterileri sahnede yapılırken, meydanın etrafına konumlanmış standlarda yerel ve uluslararası Türk firma ve derneklerin çalışmaları yer alıyordu. Bir bölümde tahmin edebileceğiniz geleneksel Türk yemekleri olarak dönerden, ayrana, gözleme açan teyzelere kadar pek çok yemek standı varken diğer bölümde de bir takım aktivitelerin yapıldığı standlar ve firmaların standları vardı. Çocuklarla iki dilde (Türkçe-Almanca) okumalar, ebru sanatı ve el işi aktiviteleri gibi aktivite standları mevcuttu. 30.000 in üzerinde ziyaretçi beklendiği söyleniyordu festivalden önce. Tam sayıyı bilemiyorum ancak oldukça kalabalık olduğunu belirtmeliyim.


Organizasyonun bende bıraktığı his “biraz Almanya’ya uyarlanmış haliyle değişik geldiği ve biraz daha geliştirilmesi gerektiği” yönünde olsa da, oğlum tüm kalabalığı ve olan biteni meraklı gözlerle izledi. Ben kendi adıma daha çok milletten çocukların gösterilerinin olmasını dilerdim. Sahnede Almanların haricinde bir tek Polonyalı çocukların danslarını görebildim. Bu bayramın  23.Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak geçen tam adındaki ‘Ulusal Egemenlik’ kısmının bu organizasyonda tam olarak nerede yer aldığını göremedim. Firmaların biraz daha geri planda kalarak, çocuklarla düzenledikleri aktivitelerle ön plana çıkmalarını isterdim. Bu bayramın neden ve nasıl çocuk bayramı olarak onlara hediye edildiğini onlara anlatabilecek aktivitelerden bahsediyorum. Yine de beklentilerimin üzerindeydi. Organizasyonun buna benzer bir takım eksiklikleri olmasına karşın, ben kendi adıma bu bayramı çocuğuma yaşatmak adına Türkiye’ye gitmek zorunda kalmadan, kolaylıkla ulaşabileceğim bir yerde böyle bir festival düzenlenmesine son derece sevindim. Her yıl daha da profesyonelleşeceğinin umudunu yaşıyorum. Bu festivalin biraz daha geniş çaplısı da 27.28.Nisan tarihlerinde Berlin‘de düzenlenecek. Maraton, Çocuk Olimpiyatları, Resim Yarışmaları, Futbol Turnuvası gibi aktivitelerin yanında çeşitli gösterilerin de olacağı bu organizasyonun 5. yılı olacak bu seneki.

A2013

Sonuçta ailecek geldiğimiz noktada, Alman, Amerikan, Türk bayramları derken yılın neredeyse yarısını kutlama yaparak geçirmeye başlamış bulunuyoruz. 🙂

Umarım sizler de güzel ve anlamlı bir 23.Nisan geçiriyorsunuzdur.

Hepimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun!Pin It on Pinterest

Share This