Onlineanne’nin ilk 6 ayı | ONLINEANNE
Onlineanne’nin ilk 6 ayı

Onlineanne’nin ilk 6 ayı

Okuyucular

Zaman dediğin akıp gidiyor. Onlineanne artık nurtopu gibi 6 aylık bir site 🙂 Taze blogcular olarak “Biz ne yaptık 6 aydır” diye kendimize soruyoruz bu ara. Yaptıklarımızı ve de gözlemlediklerimizi sizinle paylaşalım istedik. “Yanlış gözlemlemişsiniz, bu böyle değil” dediğiniz varsa da çok duymak isteriz.

Öncelikle biz bu 6 ayda şunları yaptık:

1. Kendimizden yazılar yazdık. Konularımız daha çok mobil teknolojiler ve çocuk, eğitim, özel eğitim, yurtdışında yaşamak, ve annelik ikilemlerimiz oldu.

2. Bazen sıkıntıdan çatlayacak kadar çok Türk ve yabancı çocuk uygulaması inceledik. Bizden 3 yıldız ve fazlasını alabilen uygulamaları sizlerle paylaştık.

3. Yabancı bir çocuk uygulamasını Türkçeye çevirdik. Pek çok yeni uygulama geliştiriciyi tanıdık.

4. Özel eğitim uygulamalarını araştırmaya başladık ve geliştirmeye devam ettiğimiz bir kütüphanemiz oldu.

5. Yapabildiğimiz ölçüde tablet kullanan aileleri, özel eğitim öğretmenlerini sizlere tanıtmaya çalıştık.

6. Bulabildiğimiz özel eğitim uygulamalarını özel eğitim öğretmenlerine ve tablet kullanan ailelere ulaştırmaya çalıştık. Elimizden geldiği kadar hediye uygulama dağıttık ve  fırsatları sizlere duyurduk.

7. Teknolojiyi çocuk bakıcısı olarak kullanmanın dışında da alternatifler olduğunu, teknolojinin yararlarını, zararlarını, her konuya “illaki” ya da  “ya hep ya hiç” diye bakmak gerekmediğini dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştık.

8. Alakalı alakasız her yerde, her türlü ayrımcılığa karşı olduğumuzu her fırsatta dile getirdik.

9. Bu arada en güzeli, bir sürü kişi ile tanıştık ve ülkemizden çok uzakta olduğumuzu çoğu zaman unuttuk.

Bunları yaparken bazı gözlemlerimiz oldu ve olmaya devam ediyor. Biz işe Türkçe uygulamaları inceleyeceğiz diye başladık ama Türkçe uygulama dünyasının daha işin çok başında olması nedeni ile yabancı uygulama dünyasına da mecburen dalmış durumdayız. Türkçe uygulamala geliştiriclerden şu aşamada ” daha çok özen” ve de işbirliği bekliyoruz. Güzel uygulamalarla da karşılaşıyoruz ama  bu alan Türkiye’de gelişmekte olan bir alan.

Teknoloji konusunda annelere baktığımızda, teknolojiyi çocuk bakıcısı olarak bilinçsiz kullanma ya da tamamen teknoloji karşıtı olma gibi iki ucun arasında kalan alanın çok zayıf  olduğunu düşünüyoruz. Bizim de durmaya çalıştığımız alan burası aslında. Teknolojinin zararlarına, internet güvenliğine, daha bilinçli seçim yapabilmeye dikkat çekmek ve teknolojinin getirebileceği potansiyellerin de yabana atılmamasını sağlamak gibi bir amacımız var.

Tablet uygulamalarının özel eğitim alanında kullanımının yurtdışında çok yaygın olduğunu ve de çok başarılı sonuçlar elde edildiğini görüyoruz. Türkiye’de ise bu konuda tek tük çalışmalar var ve genelde bireysel çabalarla ilerliyor. Gözlemlediğimiz kadarıyla özel eğitim öğretmenleri ve terapistler arasında teknolojiye meraklı olanlar tablet uygulamalarını yardımcı teknoloji olarak çalışmalarına dahil etmeye çalışıyorlar. Çoğu aile tabletin bu alanda kullanılabileceğinden habersiz ya da imkanları bulunmuyor. Görüştüğümüz aileler de tablet kullanımı ya çok araştıran anne-babanın verdiği kararla, ya da tablet kullanan özel eğitim öğretmenlerinin ya da terapistin yönlendirmesi ile oluyor.

Yardımcı teknoloji olarak tablet kullanımı henüz kurumsal düzeyde ele alınamadığı için pek çok aile ve hatta  uzman için bu tür teknolojiye ulaşım hala çok pahallı. Uygulamalar konusuna baktığımız zaman Türkçe çocuk uygulaması pazarının hala gelişmekte olan bir olarak karşımıza çıkıyor ki bunun özel eğitim ayağı henüz hiç gelişmemiş durumda. İngilizce özel eğitim uygulamaları diğer eğitim uygulamalarından çok yüksek fiyatta satılmakta ama pek çok yardımcı teknoloji ile kıyaslandığında ise gayet makul seviyelerde. Ancak bunun Türkçeye uyarlanabilir olanlarını bulmak ve denemek gerçekten büyük bir çaba ve de masraf içeriyor. Yine gözlemlerimize göre aileler ve de uzmanlar özelleşmiş uygulamalardan çok genelde ücretsiz olarak sunulan kaliteli çocuk uygulamalarını tercih ediyorlar ve buna rağmen çocuklarındaki gelişimin çok olumlu yönde etkilediklerini belirtiyorlar. Bu tür uygulamalar da yeni yeni gelişmekte ki bunlara da sitemizi kullanarak ulaşmanız mümkün. Gördüğümüz kadarıyla özel eğitim okullarının pek çoğunda ise tablet, henüz eğitimin parçası değil.

Biz onlineanne olarak bu konuyu elimizden geldiği kadar gündeme getirmeye devam edeceğiz. Öncelikle sitemizde bu uygulama listemizi genişletmeyi umuyoruz. Özel eğitim öğretmenlerinin, terapistlerin, ailelerin deneyimlerini ve kullandıkları uygulamaları aktarmaya devam edeceğiz.  Yabancı uygulama geliştiricilerle birlik olup göreceli olarak pahallı olan uygulamaları kullanmak isteyen özel eğitimcilere ya da ailelere ulaştırmaya ve ilgili STKlara ulaşmaya çalışarak bu konuya dikkat çekme çalışmalarımızı da sürdüreceğiz.

Bu arada sizin fikirlerinize de çok açığız. Lütfen bize sitemizde olmasını beklediğiniz, “olsa iyi olur” diye düşündüğüz, eksik bulduğunuz yönleri iletin ki biz de kendimizi buna göre yapılandırmaya çalışalım.

6 aydır sizlerle beraber olmaktan çok mutluyuz. Bizi takip eden, okuyan, tavsiye edenlere, bize destek olan, köşelerinde, bloglarında bizi tanıtan, bizi haber yapan herkese bir kez daha buradan teşekkür ediyoruz. Bizim için Haziran, Temmuz, Ağustos biraz durgun geçebilir çünkü Türkiye’ye geliyoruz 🙂 Ve sanal birlikteliğimizi gerçek dünyaya da taşımayı gönülden istiyoruz…

Hepinize buradan kucak dolusu sevgiler 🙂

 5 Yorum

  1. Çok faydalı işlere imza atıyorsunuz sayenizde bir çok anne teknoloji ile yakınlaştı . Çok sıkı takipçiniz oldum bu ara da yazılarınızın sıcaklığı da insanı hemen sarıyor iyi ki varsınız sevgiler

  2. Farkediyorum ki ilk günlerinizden beri izlemeye başlamışım ufak ufak sizleri, iyi ki varsınız 🙂

    Burçin Tuğlular

  3. Çok teşekkür ediyoruz. Biz de sizleri tanıdığımız için çok mutluyuz 🙂

  4. Tabletlerin kullanımı ile ilgili “Kullanıcının Bilgilendirilmesi” boyutundaki eksikliği doldurdunuz. Üstelik de bunu sistematik biçimde yaptınız. Uygulamaları teknik boyutundan öte kullanıcı gözüyle ve pedagojik açıdan incelediniz, karşılaştırdınız, yorumladınız, önerdiniz. Ücretli uygulamaların ücretsiz zamanlarını takip edip Twitter hesabınızda haberdar ettiniz. Daha ne yapacaksınız 🙂 Anneler gününüz şimdiden kutlu olsun…

    • Yorumlarınız ve desteğinizle bizi çok mutlu ettiniz. Çok teşekkür ederiz 🙂

Pin It on Pinterest

Share This