Çocuğum Vücudunu Keşfediyor!

Çocuğum Vücudunu Keşfediyor!

Yazan: Melike

Bir zamanlar Türkiye’sinin tipik sözlerinden “Aç bakalım oğlum göster pipini de, erkek olduğunu görsünler!’ şeklindeki yaklaşımın, halen belli bölgelerde ve ailelerde devam ettiğinden şüpheleniyorum. Kızlar için böyle birşey söylendiğine ise tabii ki daha hiç rastlamadım. Farklı kültürlere göre bu konuya yaklaşım farklı olsa da, günümüzde çocuk ve genç istismarındaki artış su götürmez bir gerçek. Belki duymuşsunuzdur, bir araştırmaya göre Amerika’daki 3-18 yaş arası her 3 kız çocuğundan 1’i, her 6 erkek çocuğundan 1’i cinsel istismara uğruyor. Hem de genellikle tanıdıkları yakın kişiler tarafından. Çocukları cinsel istismardan korumak için çocuklara öğretilmesi gerekenler hakkındaki detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Önceki yazımda, çocuğumla ilginç maceralar yaşamaya başladığımızdan bahsetmiştim. Kaybolma maceramızdan sonra, hayatımıza giren yeni konu ‘doktorculuk’. 4 yaşındaki oğlum arkadaşlarıyla birlikte ‘doktorculuk’ oynamaya başladı. Aslında arkadaşlarıyla birlikte vücutlarını keşfediyorlar.

Peki bu yaştaki çocuğa bu konuda nasıl tepki vermeli? Bu konuda uzmanlar tarafından yazılmış pek çok yazı var. Çocuklarımıza bu konuyu anlatabilmek ve doğru iletişim zeminini yakalamak için hangi yöntemler ve araçlar kullanılmalı?

Bizim evimizde bu konuda yaptığımız konuşmalar ve kullandığımız yöntemler şöyle:

1. Vücüdumuzda “özel” yerlerimiz var, bunlar mayoyla kapattığımız yerler
2. Evimizde, banyo ve kendi odamız haricinde çıplak dolaşmıyoruz.
3. Arkadaşıyla doktorculuk oyununa denk gelmemiz halinde, sakin ve normal bir ses tonuyla hangi oyunu oynadıklarını soruyorum. Onların o andaki cevaplarından hangi noktada konuyu nasıl algıladıklarını anlamaya çalışıyorum. Hala oyunun esas hareket noktası duydukları merak ise ona göre yönlendirmeler yapabiliyorum. Kitaplardaki basit görsellerle onlara anlatmak gibi. Ayrıca bu oyunun evin dışında oynanmaması gerektiğini anlatıyoruz.
4. Oyun veya değil kimse iznimiz olmadan ‘özel’ yerlerimize dokunamaz ve bizi dokunmaya zorlayamaz.
5. Özel yerlerimizin takma isimleri yok. Organları isimleriyle öğreniyor.
6. Gözlemeye devam ettiğimiz bu süreçte temel kararımız, eğer arkadaşlarıyla diğer oyunları da en az doktorculuk oyunu kadar oynuyorsa şimdilik pek müdahale etmemek yönünde.
7. Bir de yakın zamanda Her iki cinsten oyuncak bebeğimizle kıyafetleri çıkarma ve giydirme oyunu oynamayı planlıyorum. Henüz zamanım olmadı. Kendi aralarında oynadıkları doktorculuk oyunundaki sınırlarını belirleyebilmek için, ikimizin doktor olduğu bebeklerin de hasta olduğu doktorculuk oyununda, uygun davranış ve sorularla belirli sınırları çizebilmeyi umuyorum.

Bu konuda okuduğumuz birkaç kitabımız da var. Bunlar çocuğunuzla birlikte veya ona okuyabileceğiniz türden kitaplar.

[/imagetab]

Vom Kopf bis zu den Zehen, hier gibt es was zu sehen! Mein Körper-Buch
Bu kitap küçük yaştaki çocuklara başımızdan ayak parmaklarımıza kadar vücudumuzun nasıl çalıştığını anlatan ve tanıtan diğer resimli kitabımız. Oldukça ilgisini çekiyor.

Wieso? Weshalb? Warum? 1: Wir entdecken unseren Körper
Bu serinin neredeyse tüm kitaplarına sahibiz. Bu kitapta da açılıp kapanan pencerelerin yardımıyla tüm vücut tanıtılırken, organların nasıl çalıştığı, hasta olunca neler olduğu, neden diş fırçalamak gerektiğine kadar pek çok konu var. Bir de içinden çıkan gerçek bir steteskop da var ki onunla çok eğleniyoruz.

Those Are My Private Parts
Çok basit görsellerle vücudumuzdaki özel yerlerin ve vücudumuz üzerindeki hakların anlatıldığı oldukça sevimli bir kitap. Okuması kolay.

Some secrets should never be kept
İyi ve kötü dokunmalar ve iyi ve kötü hisler üzerine, yanlışla doğruyu anlamasına yönelik bir kitap. Çabuk sıkılmasın diye yavaş yavaş okuyoruz, önümüzdeki bir iki yıl için daha uygun.

Biz de henüz yok ancak türkçe de de benzer kitapları araştırınca şunlarla karşılaştım.

Çocukların vücutlarını keşfetmeye ve korumaya yönelik aynı mantıkta hazırlanmış mobil uygulamalara henüz rastlamadım. Araştırma yaparken bir tek bebek istismarı konusunda kullanılabilecek bir uygulamaya denk geldim.

Evoz (Free)
evozYeni bebeğinin onsuz nasıl zaman geçirdiği konusunda meraklı yeni anneler için bir uygulama. iPhone’nunuzu bir bebek telsizine çeviriyor. Dilerseniz bakıcısıyla kaldığı zamanlarda onları dinleyebilir veya ağladığı zamanlarda size mesaj göndermesini sağlayabilirsiniz. Bebeğin en çok zaman geçirdiği odaya bir iPod/iPhone/iPad koyup uygulamayı kurarsanız, bebek monitörü olarak da kullanmanız yani bebeği ve bakanı görmeniz mümkün. Çalışan anneler ve bakıcısına güvenmeye çalışan anneler için ideal bir yöntem. Üstelik ücretsiz bir uygulama.

Bütün bunlardan sonra bana konuyu paranoyaklık seviyesine taşıdığımı söylemezsiniz umarım. Aman canım geçer, bu da bir dönem diye bir tarafa atabileceğim bir konu olarak göremiyorum bunu ne yazık ki. Dediğim gibi bu konuda yerli veya yabancı herhangi bir eğitici çocuk uygulaması bulamadım. Son sözüm uygulama geliştiricilere olsun, bu konuda açık bir ihtiyaç var..

 Pin It on Pinterest

Share This