Disleksi ve Tablet

Disleksi ve Tablet

Özel eğitim tablet uygulamaları konusunda bildiğiniz üzere araştırmalarımız devam ediyor. Bu kapsamda her geçen gün teknolojinin farklı problemleri çözme konusunda sunduğu olanaklarla karşılaşıyoruz ve bunları bir an önce duyurmak istiyoruz. Bu alanlardan biri de disleksi problemi ve de disleksi uygulamaları. Biz bu konuda uygulamaları araştırırken tesadüfen disleksi konusunda uzman pedagog İsra Güneş’ten bir mail aldık. Kendisinin disleksi ile ilgili çalışmalarını * bu yazının sonunda bulabilirsiniz. Biz de disleksi ve tablet konusuna bir başlangıç yapmak istiyoruz. Çünkü dislekside yardımcı teknoloji olarak tablet kullanımı çok yaygın.

Öncelikle İsra hanım’dan aldığımız bilgilere göre disleksi, ülkemizde ve dünyada en sık rastlanan öğrenme bozukluklardan biri, yaklaşık 10  çocuktan 1 inde görülmekte. Çoğunlukla çocuğun bu durumu fark edilmemekte ve çocuğun okul ve günlük yaşamı bundan olumsuz etkilenmekte.

Disleksi okuma – yazma ve aritmetik becerilerde öğrenme güçlüğüne yol açan , nöroloji temelli bir problem. Dinleme, okuma, yazma, konuşma yeteneklerinin kazanılması ve kullanılmasında diğer bireylere oranlara önemli farklılıkların ve güçlüklerin ortaya çıkması ile kendini gösteren bir öğrenme problemi olarak adlandırılabilir. Gözlerde ve beyinde bir sorun yoktur ve zeka da normaldir. Ancak bu durum çocuğun tüm hayatına yansıyabilir; içine kapanıklık, kendine güvensizlik, derslerden uzaklaşma, dikkatini toplayamama, başarısızlık hissi gibi olumsuzluz sonuçlar doğurabilir. Bu durumun önlenmesi için velilerin ve öğretmenlerin birlikte hareket etmeleri gerekmektedir. Genel olarak bu kişiler
•yavaş okurlar,
•kelimeleri yanlış teleffuz eder,
•okurken kelime ya da hece atlarlar,
•matematikte zorlanırlar,
•ayları ve günleri sırayla söyleyemezler,
•sayıları ya da harfleri ters algılarlar,
•el yazıları kötüdür,
•konuşurken anlama ve uygun kelime seçmede güçlük çekerler,
•koordinasyon ve düzenleme sorunları vardır,
•ritim duyguları pek iyi değildir,
•son okudukları şeyi hatırlamada güçlük çektikleri için defalarca okumak zorunda kalırlar,
•yön ve zaman kavramlarında sıkıntı çekilmesi, aynı anda birden çok işi yapmakta güçlük çekerler. Örneğin hem yazıp hem dinleyemezler,
•Bisiklete binmekte zorlanırlar.

Bu noktada disleksi konusunda kullanılabilecek türkçe ve ingilizce uygulamalara giriş yapma anlamında daha önce bizim de incelediğimiz uygulamaları aşağıda toparladık:

Dokun ve Yaz: Türkçeyi destekliyor. 5,49 TL ye satılıyor. iPad ile uyumlu. Detaylar için tıklayın.

Letter Shaker: Türkçeyi destekliyor. 3,59 TL ye satılıyor. iPad ile uyumlu. Detaylar için tıklayın.

Oyun Evi: Türkçeyi destekliyor. Ücretsiz. iPad, iPhone ile uyumlu. Detaylar için tıklayın.

Okul Öncesi Alfabe Kartları: Türkçeyi destekliyor. Ücretsiz. Android ve iOS işletim sistemleriyle uyumlu. Detaylar için tıklayın.

Montessori CrossWords: Şu an için ingilizce. Android versiyonu ücretsiz, iPad versiyonu 5,49 TL ye satılıyor. Detaylar için tıklayın.

Note Taker: El yazısı veya klavye ile not almaya imkan tanıyan, şekiller ve diyagramları kullanmaya izin veren, dökümanları dosya yapısı içinde saklayabileceğiniz iOS işletim sistemleri ile uyumlu en başarılı not tutma uygulamalarından bir tanesi. Fiyatı 8,99 TL

 

—————————————————————————————
* Çocukların sesleri doğru bir şekilde ayırt etmeleri için işitsel bir terapiden geçmeleri gerekmektedir. Beyaz Yelpaze danışmalık da Audio – Fenalog – Pedagog İsra Güneş taraından Sistematik dinleme terapisi ve Tomatis yöntemiyle uygulamaktadır. Beyaz Yelpaze de ses ayırt etme yeteneklerinin gelişmesine, bireysel farkındalığını arttırmaya ve öğrenme sürecinde de hızlandırmaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

Beyaz Yelpaze de özel frekans dinleme eğitimleriyle sağ kulağı yani beynin sol yarıküresinde yer alan konuşma merkezi uyarılırken, sol kulaktan verilen frekanslar ile de beynin sağ yarıküresi işitsel işlemleme süreçlerinin koordinasyonlu çalışmasını sağlanır. Tüm öğrenme güçlüğü türlerinde sağ kulak baskınlığını geliştirecek programları doğrudan sol beyinde dil gelişimi ile ilgili alanlara ulaşılmasını sağlamaktadır. Programlar özellikle 2,5 – 3 yaş üstü çocuklar ve yetişkinlere uygulanmakta ve kısa sürede ciddi ilerlemeler sağlamaktadır.

Beyaz Yelpaze danışmalıkda Sistematik dinleme terapisi ve Tomatis yöntemine çocuklar ve anneler birlikte katılmaktadır. Annelerden ücret alınmamaktadır.

photo credit: Jessica Whittle Photography via photopin ccPin It on Pinterest

Share This